AB'de otomobil pazarı daraldı

  • Yazı boyutu
AB'de otomobil pazarı daraldı

Bu yıl Ocak-Nisan döneminde AB (27) ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında azaldı ve 4,8 milyon adet düzeyinde gerçekleşti

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Ocak-Nisan döneminde Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Serbest Bölge Birliği (EFTA) ülkelerinde otomobil pazarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında daralarak 4,8 milyon adet düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı.
     OSD'nin Nisan ayı Avrupa ve Türkiye araç pazarı değerlendirmesine göre, AB (27) ve EFTA ülkeleri otomobil pazarı geçen yıl Nisan ayında 1,132 bin adet iken, bu yıl aynı ayda yüzde 7 oranında azalarak, 1058 bin adet düzeyine geriledi.
     Nisan ayında en sert düşüşün yüzde 65 ile Finlandiya'da gerçekleştiği belirtilen değerlendirmede, Finlandiya'yı yüzde 57 ile Yunanistan, yüzde 42 ile Portekiz, yüzde 33 ile Danimarka, yüzde 22 ile İrlanda ve İspanya, yüzde 19 ile İsveç, yüzde 18 ile İtalya, yüzde 14 ile Romanya ve Hollanda, yüzde 13 ile Slovenya, yüzde 9 ile Belçika ve Litvanya, yüzde 5 ile Bulgaristan, yüzde 4 ile Norveç, yüzde 2 ile Fransa ve Avusturya izledi.
     Nisanda AB otomobil pazarında en yüksek artış gösteren ülkenin yüzde 148 ile İzlanda olduğu ifade edilen değerlendirmeye göre, daha sonra yüzde 16 ile Macaristan ve Estonya, yüzde 14 ile Çek Cumhuriyeti, yüzde 7 ile Polonya, yüzde 5 ile Letonya ve İsviçre, yüzde 3 ile Almanya ve Lüksemburg, yüzde 2 ile Slovakya yer aldı.
     Bu yılın Nisan ayında otomobil pazarındaki düşüş yüzde 15 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 46 bin adede geriledi.
     Ocak-Nisan döneminde AB (27) ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında daralarak 4,8 milyon adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye otomobil pazarı bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında azaldı ve 143 bin adet oldu.
    
     -Toplam Ticari Araçlar Pazarı-
    
     Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 11 oranında azalan AB(27) ve EFTA ülkeleri ticari araç pazarı 145 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu ayda Türkiye'de ise 20 bin adet düzeyinde gerçekleşmiş olan ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28 oranında azaldı.
     AB ve EFTA ülkelerinde ticari araç pazarında nisan ayında, en fazla düşüş yüzde 64 ile Portekiz'de gerçekleşti. Portekiz'i yüzde 61 ile Finlandiya, yüzde 39 ile İtalya, yüzde 38 ile Yunanistan, yüzde 29 ile İspanya, yüzde 18 ile Estonya, yüzde 16 ile Hollanda, yüzde 13 ile İngiltere ve Belçika, yüzde 11 ile İrlanda, yüzde 9 ile Slovakya ve Çek Cumhuriyeti, yüzde 6 ile Slovenya, yüzde 3 ile İsveç ve Lüksemburg, yüzde 2 ile Danimarka, Almanya ve Romanya takip etti. Öte yandan bu ayda en yüksek artış Letonya'da yüzde 107 oranında oldu. Bu ülkeyi yüzde 25 ile Macaristan, yüzde 10 ile Avusturya, yüzde 1 ile Polonya ve Litvanya izledi.
     Bu yılın Ocak-Nisan döneminde AB ve EFTA ülkelerinde ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında azaldı ve 638 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye ticari araç pazarı bir önceki yıla göre yüzde 32 oranında azaldı ve 67 bin adet oldu.
    
     -Hafif Ticari Araçlar Pazarı-
    
     AB ve EFTA ülkelerinde Nisan ayı hafif ticari araç satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13 oranında azaldı ve 116 bin adet düzeyinde gerçekleşti, Türkiye hafif ticari araç pazarı bu yılın Nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 27 oranında azaldı ve 17 bin adet düzeyine geriledi. Geçen yıl ile kıyaslandığında, hafif ticari araçlardaki ÖTV artışı nedeni ile satışlardaki düşüşün bu yılın Nisan ayında da devam ettiği görülüyor.
     AB (27 Ülke) ve EFTA ülkelerinde Nisan ayı hafif ticari araç pazar verileri incelendiğinde, en fazla düşüşün yüzde 79 ile Finlandiya'da gerçekleşti. Finlandiya'yı yüzde 63 ile Portekiz, yüzde 38 ile Yunanistan ve İtalya yüzde 30 ile İspanya, yüzde 20 ile İngiltere, yüzde 17 ile Estonya ve Çek Cumhuriyeti, yüzde 15 ile İrlanda, yüzde 13 ile Belçika, yüzde 12 ile Hollanda, yüzde 11 ile Slovakya, yüzde 7 ile Litvanya, yüzde 2 ile İsveç ve Almanya, yüzde 1 ile Fransa izledi.
     Öte yandan bu ayda hafif ticari araç pazarında en yüksek artış yüzde 182 ile Letonya'da ve sırasıyla yüzde 22 ile Macaristan'da, yüzde 14 ile Avusturya ve Romanya'da, yüzde 11 ile Lüksemburg'da, yüzde 5 ile Polonya'da, yüzde 2 ile Slovenya'da gerçekleşti.
     Bu yılın Ocak-Nisan döneminde AB ve EFTA ülkelerinde hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında azaldı ve 563 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye hafif ticari araç pazarı bir önceki yıla göre yüzde 33 oranında azaldı ve 56 bin adet oldu.
    
     -Ağır Ticari Araçlar Pazarı-
    
     OSD'nin değerlendirmesine göre bu yılın Nisan ayında 27 AB ülkesi ve EFTA ülkeleri ağır ticari araç pazarı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 oranında azalışla 29 bin adet düzeyinde gerçekleşti.
     Türkiye ağır ticari araç pazarı Nisan ayında yüzde 31 oranında daralarak pazar 3 bin 5 adet oldu.
     Bu dönemde ağır ticari araç satışlarında en önemli düşüş yüzde 70 ile Portekiz'de görülürken, bu ülkeyi İtalya yüzde 41, Slovenya yüzde 36, Hollanda ve Yunanistan yüzde 33, Romanya yüzde 28, Lüksemburg yüzde 23, Estonya yüzde 22, Danimarka yüzde 21, İspanya yüzde 20, Belçika yüzde 8, Polonya yüzde 7, Fransa yüzde 6, Slovakya yüzde 5, İsveç yüzde 3, Avusturya yüzde 2 ve Almanya yüzde 1 ile izledi.
     Diğer taraftan bu ayda ağır ticari araç pazarında en yüksek artış 54 ile Letonya'da gerçekleşti. Letonya'yı yüzde 31 ile Macaristan, yüzde 17 ile İngiltere, yüzde 13 ile İrlanda, yüzde 11 ile Finlandiya, yüzde 7 ile Litvanya, yüzde 2 ile Çek Cumhuriyeti takip etti.
     Söz konusu dönemde, ağır ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında azaldı ve 114 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye ağır ticari araç pazarı bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında azaldı ve 11 bin 143 adet oldu.
    
    
    


Bu haberi 276 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir