AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: -"OECD rakamlarına göre, şu anda Avrupa'nın 6. en büyük…

  • Yazı boyutu
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış:
  -"OECD rakamlarına göre, şu anda Avrupa'nın 6. en büyük…

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: -"OECD rakamlarına göre, şu anda Avrupa'nın 6. en büyük ekonomisi olan ekonomimiz 2050 yılında Avrupa'nın 2. en büyük ekonomisi olacak" -"Avrupa'nın en güçlü ekonomisi olarak gözüken Almanya, komşumuz Yunanistan'ın, Portekiz, İtalya, İspanya'nın borçlarını da üstlenmeye karar verirse, biz birinciliği de almaya hazırız" -"Avrupa Birliği'nin değerleri üzerinden buldozer gibi geçenler artık sadece balık tutma heveslerini giderecekler"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "OECD rakamlarına göre, şu anda Avrupa'nın 6. en büyük ekonomisi olan ekonomimiz, 2050 yılında Avrupa'nın 2. en büyük ekonomisi olacak. Avrupa'nın en güçlü ekonomisi olarak gözüken Almanya, komşumuz Yunanistan'ın, Portekiz, İtalya, İspanya'nın borçlarını da üstlenmeye karar verirse, biz birinciliği de almaya hazırız" dedi.
     Bağış, Devlet Malzeme Ofisi, KOSGEB, İzmir Ticaret Odası desteğiyle düzenlenen CNR Expo'daki ANKOMAK 2012 19. Uluslararası İş Makinaları Yapı Elemanları ve İnşaat Teknolojileri Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, bu fuarın, Dünya Ekonomi Forumu (WEF) ile aynı zamanda düzenleniyor olmasının Türkiye'nin nereye geldiğini gösterdiğini belirtti.
     Başbakan Erdoğan'ın Dünya Ekonomi Forumu'nda sözünün kesilmesi üzerine "daha da Davos'a gelmem" dediğini hatırlatan Bağış, geçen ağustos ayında WEF Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab'ın Türkiye'yi ziyaret ettiğinde Erdoğan'a "Sizin gelemeyeceğinizi anladık. Müsaade ederseniz biz size gelelim" dediğini aktardı. Bağış, "Başbakanımız da 'Bizim kapımız herkese açıktır' mesajını verdi. WEF'in dünya tarihinde bir ilke imza atıldı. WEF Davos dışındaki toplantılarında bölgesel zirveler gerçekleştiriyor. Ama ilk defa dün Davos'un dışındaki bir şehirde 5 kıtanın bir araya geldiği bir toplantıya ev sahipliği yaptık" diye konuştu.
     Bağış, İstanbul'dan daha iyisini ne Davosçular'ın ne de başka bir organizatörün bulacağını ifade ederek, şunları aktardı:
     "Dünyanın yeniden yapılanmasında, kalkınmasında çok önemli yeri olan iş makinelerinin fuarının Türkiye'de gerçekleşiyor olması bizim geçmişten geleceğe köklü olduğumuzun göstergesidir. 14 farklı ülkeden 350'ye yakın katılımcıyla ve 30 bini aşkın kişinin bir araya geleceği bu fuarda, ülkemizin aslında yatırım çekme konusunda cazip bir ülke olduğunu bu fuardan tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Bir önceki fuara nazaran katılımcı sayısında yaklaşık yüzde 30 artış, bütün dünyada ekonomik kriz korkusu, durgunluk yaşanırken kendi başına her şeyi anlatıyor. Yabancı katılımcı sayısında ise yüzde 100 artış sağlanması Türkiye'nin bu bölge için umut kaynağı olduğunu gösteriyor. Tabii bu yıl iş makinelerindeki leasinglerde KDV'nin yüzde 1'e düşmesinin katkısı oldu. Biz yatırım yapan, üreten, istihdam sağlayan, Türkiye'ye ve milletimize kazandıran herkesin yanındayız."
    
     -"Son 9,5 yılın el emeği göz nuru"-
    
     Fuara gelirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da selamlarını getirmekten mutluluk duyduğunu anlatan Bağış, şöyle devam etti:
     "İş ve inşaat makineleri sektörü, ekonomik gelişmeleri ve değişimleri en önce hisseden ve en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. İşte bu yıl alanında Avrasya ve Türkiye'de en büyüğü olma özelliğini taşıyan bu fuar, kendi başına önemli mesajlar barındırıyor. Türkiye, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi durumunda bulunuyor. Son 5 yılda ortalama yüzde 8 büyüyen ekonomimiz Avrupa ortalamasının 6 katı hızla büyüyor. OECD rakamlarına göre, şu anda Avrupa'nın 6. en büyük ekonomisi olan ekonomimiz 2050 yılında Avrupa'nın 2. en büyük ekonomisi olacak. Ben şöyle bir yorum getiriyorum; Avrupa'nın en güçlü ekonomisi olarak gözüken Almanya, komşumuz Yunanistan'ın, Portekiz, İtalya, İspanya'nın borçlarını da üstlenmeye karar verirse, biz birinciliği de almaya hazırız. Türk müteahhitlik sektörü küresel krize rağmen dünyada Çin'in ardından ikinci sırada. Cumhuriyet tarihimiz boyunca 6 bin 100 kilometre yol yapılmıştı, biz 9,5 yılda 16 bin kilometrenin üzerinde yol inşa ettik. Hizmet veren okulların 3'te 1'i, hastanelerin 4'te 1'i son 9,5 yılın el emeği göz nurudur."
    
     -"Türkiye markalaşmada ve dünyanın merkezi olma konusunda kararlı"-
    
     Bağış, Türkiye'nin, Avrupa'nın en büyük 4. iş makineleri pazarı olduğunu vurgulayarak, "2016 yılı itibariyle Avrupa'nın en büyük 3. en büyük pazarı olma konusunda iddialıyız, kararlıyız. Dünyanın da en büyük 12. iş makineleri pazarıyız. Türkiye iş makineleri pazarı Çin'den ve Hindistan'dan sonra son 8 yıldır en hızlı büyüme oranına sahip. Türkiye ucuz eleman sağlayan bir ülke değil, Türkiye markalaşmada ve dünyanın merkezi olma konusunda kararlı hale geldi" diye konuştu.
     70 yıllık bir geçmişi olan sektörde şu an 600 firma, 100 imalatçı firma, 220 yan sanayi firmasının faaliyet gösterdiğini belirten Bağış, "Sektör toplam 14 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yani 14 bin vatandaşımız bu sektörde istihdam ediliyor, bu sayede 14 bin aile gece yatarken huzurla başını yastığa koyuyor. Bu rakamlar gösteriyor ki Türkiye, AB'ye yük olmaya değil, AB'den yük almaya geliyor" dedi.
     Bağış, "Göreve geldiğimizde elimizi hangi alana atarsak atalım, karşımızda büyük bir enkaz bulduk; ama hiçbir zaman enkaz edebiyatı yapmadık" diyerek, şunları aktardı:
     "Bir yandan o enkazı kaldırırken, diğer taraftan eş zamanlı olarak Türkiye'yi yeniden imar ve inşa etmeye, ihya etmeye çalıştık. Biz Türkiye'de 9,5 yılda bütün enkazları kaldırıp nasıl adeta ülkeyi baştan başa yeniden imar ettiysek, Avrupa'da da bazıları operatör belgesi olmadığı halde kepçenin başına geçip önüne geleni yıkmaya çalıştı. Türkiye'nin potansiyelini görmek istemeyenlere bunları göstermek boynumuzun borcudur."
     Kimilerinin Türkiye'nin AB müzakereleri sürecini politikalarına istismar etmeye çalıştığına dikkati çeken Bağış, "Ama biz sabrettik. Avrupa'daki çatıyı yıkmaya kalkanların, AB'nin kuruluş felsefesini anlamayanların, o çatıyı yıkmaya çalışanların altında kaldığı enkazı hep birlikte gördük. Avrupa'daki seçmenler, o çarpık zihniyetteki siyasetçileri teker teker balık tutmaya göndermeye başladı. Avrupa Birliği'nin değerleri üzerinden buldozer gibi geçenler artık sadece balık tutma heveslerini giderecekler" diye konuştu.
    
     -Çılgın projeler-
    
     Bağış, Türkiye'nin "çılgın proje"leri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
     "Kanal İstanbul, İstanbul'a 3. köprü, 3. havaalanı, Avrupa'nın en büyük hastanelerini yapma tutkumuz. Sadece Fatih projesi, bunun nereden nereye geldiğini gösterir. 9,5 yıl önce bütün öğrencilere ücretsiz ders kitabı vereceğimizi söylediğimizde 'yapamazsınız' diyenler, şimdi her öğrenciye birer tablet vereceğimizi söylediğimizde 'bu adamlar başarır' diyorlar. Tablet bilgisayarların sadece kitap sunmak değil, daha büyük yönü var. O internet bağlantısıyla 16 milyon çocuğumuz, Oxford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi kütüphanesine bağlanabilecek. Japonya'daki Malezya'daki gelişmeleri öğrenebilecek. Bilgiyle donatılmış bir nesil olacak. Dünyanın 15. ekonomisi olan Hollanda'nın nüfusu kadar öğrencimiz var. Bu öğrencilerin, Türkiye'yi nereye taşıyacağını tasavvur etmenizi istiyorum.
     2023 yılına kadar sadece ulaştırma sektörüne 300 milyar doların üzerinde yatırım planlıyoruz. Yine 400 milyar dolarlık enerji yatırımı planlıyoruz. Bu makineler, bu yatırımların gerçekleşmesini sağlayacak. Bu fuarın kendisi, bizim projelerimizin hayali değil, gerçek olduğunun göstergesidir."
     Konuşmasının ardından katılımından dolayı teşekkür plaketi verilen Bağış, beraberindekilerde birlikte kurdele keserek fuarı açtı. Bağış daha sonra fuarda kapalı ve açık alanda iş makinelerinin sergilendiği stantları gezerek bilgi aldı. Bağış, stantları gezerken bir iş makinesi için pazarlık yapanların anlaşmalarını da sağladı.
     14 farklı ülkeden 350'ye yakın uluslararası katılımcı firmanın yer aldığı fuar, 10 Haziran Pazar gününe kadar açık kalacak.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir