AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: -"Gelecek 11 yılda bizim planımız; en azından 250…

  • Yazı boyutu
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış:
  -"Gelecek 11 yılda bizim planımız; en azından
  250…

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: -"Gelecek 11 yılda bizim planımız; en azından 250 milyar dolarlık bir yatırımı taahhüt sektörüne yönlendirmek şeklinde" -"İlave olarak da 300 milyar doları enerji sektörüne yönlendirmeyi planlıyoruz"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Gelecek 11 yılda bizim planımız; en azından 250 milyar dolarlık bir yatırımı taahhüt sektörüne yönlendirmek şeklinde ve ilave olarak da 300 milyar doları enerji sektörüne yönlendirmeyi planlıyoruz" dedi.
     Avrupa İnşaat Sanayi Federasyonu (FIEC) Genel Kurulu'nda konuşan Bağış, Türkiye'nin bir dönüşümden geçtiğini belirterek, AB bakanı olarak, bakanlığı Türkiye'nin "reform mutfağı" olarak gördüğünü söyledi.
     Türkiye'nin AB'nin parçası olması konusundaki kararlığının altını çizen Bağış, şöyle devam etti:
     "Soluduğumuz hava daha kalitelidir. Çünkü çevre ile ilgili fasılların açılması çok önemli. Çünkü bu süreç Türkiye'yi daha müreffeh, daha şeffaf ve başarılı bir ülke haline getirmiştir. AB'de karşılaştığım birçok kişi bana Türkiye'nin son yıllardaki ekonomik başarısının nedeni soruyorlar. 'Son 7 yılda ortalama yüzde 8'lik bir büyüme sağladınız. Bu nasıl oluyor-' diye soruyorlar. Çünkü bu rakam AB'de ortalama yüzde 0,5-1 düzeylerinde. Çünkü biz Avrupa'nın kurallarını çok sıkı takip ediyoruz. Türkiye bunun bir canlı kanıtı gibi. AB'nin kuralları değil sorunun sebebi. Kuralların doğru şekilde uygulanmaması ve suistimali Avrupa'nın içinde bulunduğu durumun nedeni. Pek çok ülke mali durumlarını komisyonlara doğru şekilde yansıtmıyor. Ama mahremiyet denilen de bir durum var. Bu prensip çerçevesinde gerçek verilerini gizlediler."
     Türkiye'nin, yaş ortalaması 25 ile Avrupa'nın en geç ülkesi olduğuna dikkati çeken Bağış, Avrupa'nın yaş ortalamasının 45 olduğunu hatırlatarak, "Türkiye aynı zamanda sahip olduğu askeri güç sayesinde Avrupa'nın en büyük müttefiklerinden biri. Ne açıdan bakarsanız bakın Türkiye, AB'nin karşı karşıya olduğu pek çok sorun için bir anahtar. 75 milyon nüfus var. Bu nüfus genç ve dinamik. Sadece 3,5 saatlik mesafede Türkiye'den 56 farklı ülkeye ulaşmanız mümkün. Bu Dünyanın 1/6'sına tekabül ediyor" dedi.
     1972-2002 yılları arasında 30 yıllık sürede inşaat sektörde tamamlanan proje büyüklüğünün 44 milyon dolar olduğunu hatırlatan Bakan Bağış, "9 yıllık iktidarımız boyunca bunun katbekatını başardık. İşte bütün bunları size bir fikir versin diye söylüyorum. Biz özellikle yol inşası alanında da Cumhuriyet tarihinin toplamından daha fazla iş başardık. 2002 yılında 6 bin 100 kilometre idi. 2002-2010 yılları arasında 17 bin kilometrelik bir yol inşaatını tamamladık"diye konuştu.
     Gelecek döneme ilişkin planlarını da paylaşan Bağış, şöyle devam etti:
     "Gelecek 11 yılda bizim planımız en azından 250 milyar dolarlık bir yatırımı taahhüt sektörüne yönlendirmek şeklinde ve ilave olarak da 300 milyar doları enerjiye sektörüne yönlendirmeyi planlıyoruz. Bizim bir ulusal hedefimiz var. Bu hedef, toplumun bütün kesimlerini kucaklamaktan geçiyor ve dünyanın 10 ekonomisinden birisi olmayı hedefliyoruz. Biz kendimizi sürekli yeniliyoruz, ilerliyoruz. OECD verilerine göre bu hızla devam edersek Avrupa'daki en büyük ikinci ekonomi olacağız 2050 yılında. Almanya şu an itibariyle Avrupa Birliği'nin en büyük ekonomisi. Almanya, borçlarını ödemeye karar verirse o zaman en büyük ekonomi olma ihtimalimiz bile var. Türkiye'deki toplam havalimanı on yıl öncesine göre iki kat artmış durumda. Aynı şekilde hastaneler 9 yıl öncesine göre iki kat daha fazla sayıda ve okul sayımızda on yıl önceye göre üç kat artmış durunda.
     Sizin dikkatinizi çekmek istediğim diğer konu ise Türkiye'nin hiç de adil olmayan bir şekilde Schengen ülkeleri tarafından muameleye maruz kalması. Bu benim ülkemi gerçekten rahatsız ediyor. Bu halkın tamamı bu zorluğa karşı bir araya gelmiş durumda. Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerinde seyahat için bir vize gerekiyor. Bu bir iki yüzlülüktür, tüm inşaat ve müteahhitlik sektörüne. Biz de Türkiye kıyılarındaki bu duvarların yıkılmasını istiyoruz. Aslında bu duvarlar Türkiye kıyısında bile değil, kendi toplumları içerisinde kurdukları duvarlar..."
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir