AA Yönetimi ekonomi müdürleriyle bir araya geldi -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal…

  • Yazı boyutu
AA Yönetimi ekonomi müdürleriyle bir araya geldi
  -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal…

AA Yönetimi ekonomi müdürleriyle bir araya geldi -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk: -"Abonelerimizin yakından takip ettiği ekonomi haberlerimizin ötesinde bir de finans departmanımız kuruldu" -"Bu finans departmanımızın merkezi İstanbul'da. AA finans yayıncılığına hazırlanıyor" -"Şu anki içeriğimizle, finans haberlerimizle ilgili düşüncelerinizi dinleyip, sizlere daha iyi yayın yapmak için bu geri bildirimleri analiz edeceğiz"

Anadolu Ajansı yönetimi, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk başkanlığında, gazete ve televizyonların ekonomi müdürleriyle bir araya geldi, yeni vizyon ve çalışmalarıyla ilgili detayları paylaşarak, projelerle ilgili öneri ve eleştirileri dinledi.
     Toplantıda yeniliklerle ilgili bilgi veren Kemal Öztürk, abonelerin yakından takip ettiği ekonomi haberlerinin ötesinde bir de finans departmanı kurduklarını belirterek, "Bu finans departmanımızın merkezi İstanbul'da. AA bir finans yayıncılığına hazırlanıyor" dedi.
     AA olarak, bir süreden beri yeniden yapılanma çalışması yürüttüklerini, bunları bazı platformlarda açıkladıklarını belirten Öztürk, 100. yıl projesi çerçevesinde daha etkin, daha güçlü, uluslararası habercilik yapmak için yoğun çaba içinde olduklarını, bu çabalarının önemli bir bölümünü ekonomi ve finans alanındaki yeniliklerin oluşturduğunu söyledi.
     Öztürk, kamuoyuna deklare etmeden önce özellikle finans ve ekonomi alanında yapacakları çalışmaları, meslektaşlarıyla paylaşmak istediklerini ifade ederek, "Daha derli toplu, daha sağlıklı bir çalışma yapmak istiyoruz. Abonelerimizin yakından takip ettiği ekonomi haberlerimizin ötesinde bir de finans departmanımız kuruldu. Bu finans departmanımızın merkezi İstanbul'da. AA bir finans yayıncılığına hazırlanıyor. Bu yayıncılığımızın Türkçe bölümü olduğu gibi önümüzdeki dönemde Arapça ve İngilizce bölümü de olacak. Dünyada etkili olan bir finans yayıncısı olmak gibi bir hedefimiz var. Bu konuda da sizlerin katkılarını, görüşlerini önemsediğimiz için davet ettik" şeklinde konuştu.
    
     -Ekonomi müdürlerini dinledi-
    
     Öztürk, şu anki yayınlarla ilgili yorumları da öğrenmek istediklerini belirterek, "Ekonomi haberlerimizi nasıl buluyorsunuz- Daha farklı neye ihtiyaçları var gazetelerin televizyonların, daha verimli bir yayıncılık nasıl yapılabilir- Bu nedenle ekonomi editörlerimiz, ekonomiyi yöneten başmuhabirlerimiz, pazarlama ve iş geliştirme departmanımız da bu toplantıya katıldı. Sizlerin görüşlerini kaydedip, sizlere daha iyi bir yayın yapmak için bu geri bildirimleri analiz edip raporlayacağız" dedi.
     AA'nın Türkiye'nin en eski kuruluşlarından biri olduğunu dile getiren Öztürk, haberlerle tarihe tanıklık ettiklerini, 1920'den 2020'ye kadar olan süreçte 100 yıllık bir hedef koyduklarını anımsatarak, AA'nın gelir, personel sayısı, haber, fotoğraf ve görüntü üretimiyle yabancı ajansların rakamlarını karşılaştırdığı konuşmasında, Xinhua'nın 20 bin çalışanı ve yıllık 10 milyar dolar bütçesi olduğunu belirterek, "Bu rekabet ortamında rakiplerimizin bu durumuna karşılık nasıl mücadele edebiliriz diye bir projenin üzerinde çalıştık ve 100. yıl diye bir proje hazırladık" dedi.
     Logodan başlayan ve organizasyon yapısı, unvanlar ve habercilik kurgusuna kadar tüm yapıyı, yenileyip, büyüme stratejilerini 3 ayrı alana yaydıklarını anlatan Öztürk, "Yeni medya alanında yatırım yapıyoruz. Özel haber yayıncılığı alanına yatırım yapıyoruz. Yeni nesil haberci yetiştirme alanına yatırım yapıyoruz" dedi.
     İnternet gazeteciliği veya internetten takip edilen haberlerle gazetelerin tirajları karşılaştırıldığında yeni medya eğiliminin net olarak görülebildiğini ifade eden Öztürk, "Hiç kimse artık Twitter'dan hızlı haber, görüntü ve fotoğraf geçemeyecektir. Bu nedenle yatırımlarımızı özel haber yayıncılığına yönelttik. Hız da yarışamayacağımız rakiplerimizle özel haberde yarışacağımız kanaatindeyiz. Özel habercilik konusunda güçlü analizler, araştırmalar ve röportajlar üreteceğiz. Herkesten daha farklı olarak, savaş alanları, kriz bölgeleri, ekonomi, finans dünyası, diplomasi ve sosyal hayatı kendimize çalışma alanı olarak seçtik. Bu özel haberleri yapacak özel haberciler yetiştirmek için de ciddi bir yatırım yaptık. Bir haber akademisi kurduk. Burada yeni nesil gazeteciler yetiştiriyoruz" diye konuştu.
    
     -aafinans.com-
    
     Kemal Öztürk, AA'da göreve geldiğinde kendisine, Türkiye'nin milli merkez bankasının verilerinin başka ülkenin haber ajansı tarafından yayınlandığının söylendiğini, bunu duyunca çok şaşırdığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Bunun hükümete kabul edilemez bir şey olduğunu söyledik. AA'nın bu verileri yayınlayacak güç ve kudrette olması lazım. Sonradan Merkez Bankası ile görüştük. 'Bunu yapmamız lazım, bu bir onur meselesi' dedik. Ancak bu çok zor bir proje. Yapmak zorunda olduğumuz için yola çıktık. Arkadaşlarıma, 'Hükümete, Merkez Bankasına, piyasaya bize güvenebileceklerini ispatlamamız lazım' dedim. Şimdi Matriks ile birlikte bir adım attık. Bana göre bir emekleme adımı bu... Pazarlama ekibimiz tek tek piyasayı dolaşarak, 'AA size finans haberlerini bu terminalden verecek' diyecek. Bizim farkımız şu olacak; Türkiye'deki en büyük haber üreticisi size haber vermek için hazır. Deneme yayınını aafinans.com adresinde kullanıma açtık, geri bildirim bekliyoruz. Arapça servisimizin bütün bürolarına bir de ekonomi muhabiri yerleştiriyoruz. Bütün Arap ülkelerindeki ekonomi ve finans hareketlerini Türkçeye çevireceğiz. Finans ekranını Arapça olarak da yapacağız"
    
     -"Habercilik mimarimiz, algılama çatımız tamamen değişecek"-
    
     Finans Haberleri Editörü Ali Bayaslan da var olan ekonomi servisinden geçilen ekonomi haberlerinin bundan sonra farklı bir mecrada, piyasanın istediği hız, dil ve içerikte aktarılacağını vurgulayarak, başta TÜİK ve Merkez Bankası olmak üzere veri üreten kuruluşlarla görüşmeler sonucunda ayrı bir birim oluşturulmasına karar verildiğini anlattı.
     Finans ekranını uzun sürecek bir yolculuğun ilk adımı olarak niteleyen Bayaslan, "Aslında bu gazetelere hitap eden bir ürün değil. Daha çok sektör profesyonelleri ya da yatırımcılar için tasarlandı. Şu an test yayınındayız. Çok sade ve kullanım kolaylığını ön plana alarak tasarladık. Daha önce geçtiğimiz haberlerden farklı ne olacak derseniz, AA analistlerinin değerlendirmeleri, nitelikli özel haberleri sayabilirim. Uzun aramalara gerek kalmadan ekonomi ve finansla ilgili tüm haberleri bu ekrana taşıyacağız. Çözüm ortağımız Matriks... Tamamen hedef kitlemize yönelik bir mecra oluşturduk" dedi.
     Bayaslan, projenin, AA'daki tüm mimari değişiminin bir yansıması olduğunu, organizasyonda kolektif bir zeka yaratıp, birimlerin birbirinden bağımsız ama hep beraber karar alıp aksiyona geçtiği yapının küçük bir modeli olarak algılanması gerektiğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir