AA Genel Müdürü Kemal Öztürk "Akıllı Para"ya konuk oldu -Öztürk, AA'nın finans profesyonellerine…

  • Yazı boyutu
AA Genel Müdürü Kemal Öztürk "Akıllı Para"ya konuk oldu
  -Öztürk, AA'nın finans profesyonellerine…

AA Genel Müdürü Kemal Öztürk "Akıllı Para"ya konuk oldu -Öztürk, AA'nın finans profesyonellerine yönelik olarak geliştirdiği yeni projesi "Finans Haberleri Terminali"ni anlattı -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk: -"Terminalin açılışında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geldi ve şunu söyledi: 'Bu terminalin, kamu finans kurumlarının ortak platformu olması gerekiyor'. Yani açıklama yapılacaksa kamu ortak platformu olarak burada yapılacak" -"7 Kasım'da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 12 Kasım'da ise Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı finans terminalimize konuk olacak" -"Dünyada etkin, Türkiye'nin sesini duyuran ve çok dilli bir yayın yapan bir ülke ajansı olmamız gerekiyor" -"(Fitch'in not arttırımı) Doğrusu not arttırımına ben çok sevinmedim, geç kalındığını düşünüyorum"

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, AA'nın finans profesyonellerine yönelik olarak geliştirdiği yeni projesi "Finans Haberleri Terminali"ne ilişkin, "Terminalin açılışında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geldi ve şunu söyledi: 'Bu terminalin, kamu finans kurumlarının ortak platformu olması gerekiyor'. Yani açıklama yapılacaksa kamu ortak platformu olarak burada yapılacak. 7 Kasım'da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 12 Kasım'da ise Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı finans terminalimize konuk olacak" dedi.
     Öztürk, Bloomberg HT'de yayınlanan "Akıllı Para" programında Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtlarken, AA'nın yeni hizmeti Finans Haberleri Terminali hakkında bilgi verdi.
     Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunu yaklaşık 20 yılın ardından yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesine ilişkin Öztürk, bu bilgiyi AA gündem toplantısında aldıklarını belirterek, Avrupa ve ABD'deki bütün AA ekiplerinin bu konuda değerlendirme yaptığını, özellikle finans ve ekonomi servisinde çalışanların analizler yapıp, haberler hazırladığını anlattı.
     "Doğrusu not arttırımına ben çok sevinmedim, geç kalındığını düşünüyorum" diyen Öztürk, şunları söyledi:
     "Biz her sabah Avrupa'nın hemen hemen her yerine online olarak bağlanıyoruz. Her ülkeden kriz haberi alıyoruz. Böyle bir ortamda, Türkiye bütün bölgenin neredeyse en güçlü ve dayanıklı ekonomisidir. Ben bazen hükümet üyeleriyle konuşurken söylüyorum; sadece Yunanistan'dan toplumsal yaşam ile ilgili canlı yayın yapılsa, Türkiye'nin ne kadar avantajlı ve iyi bir durumda olduğunu herkes görür. Avrupa'da kriz olduğunu biz hissetmiyoruz bile. Kendi meslektaşlarım açısından biliyorum; kapanan veya küçülen ulusal haber ajansları hep işten eleman çıkarır, ama böyle bir ortamda kredi notumuz yükselmiş bunu da buruk bir sevinç olarak değerlendiriyoruz."
     Kemal Öztürk, AA'nın yeni projeleri arasında yer alan Finans Haberleri Terminali'ne (aafinans.com) ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:
     "Anadolu Ajansı, Türkiye'nin resmi haber ajansı ve tam 92 yaşındadır. AA kurulduğunda Atatürk'ün bize ilettiği slogan şu; 'Anadolu'nun sesini dünyaya duyurmak' bizim prensibimiz bu ama maalesef bunu 92 yıl içerisinde tam anlamıyla başaramamışız. Biz göreve geçen ağustos ayında geldiğimizde Başbakanımız ve Başbakan Yardımcımız bize dedi ki; 'dünyada etkili olacak bir ajans olmamız gerekiyor'. Biz de bundan yola çıkarak, AA'nın 100. yıl Vizyonu Projesi'ni hazırladık. Biz 1920 yılında kurulduk, 2020 yılında 100 yaşımıza geldiğimizde nasıl bir haber ajansı görmek istenileceğini sorduk. Dünyada etkin, Türkiye'nin sesini duyuran ve çok dilli bir yayın yapan bir ülke ajansı olmamız gerekiyor. Ekonomi Editörlüğü'ndeki projelerden biri AA'nın Türkiye'nin ekonomi ve finans alanında da dünyaya sesini duyuran bir ajans olmasıdır. Uzun süre bu proje üzerinde çalıştık ve bir Finans Haberleri Terminali kurduk. 'aafinans.com' veya 'www.aa.com.tr' adreslerinden bu terminale ulaşıyorsunuz. Bu terminalde 'dünyada finansta ne oluyor'u kısa bir şekilde veriyoruz. iPad ve iPhone'lardan takip edilebiliyor."
    
     -"Bakan Çağlayan ve Merkez Bankası Başkanı Başçı konuk olacak"-
    
     AA Finans Haberleri Terminali'nin hedeflerine ilişkin bir soruyu da Öztürk, şöyle yanıtladı:
     "Biz göreve başladığımızda tek dil ile yayın yapıyorduk, şimdi 5 dil ile yayın yapıyoruz. Ortadoğu'nun hemen hemen bütün ülkelerinde ofislerimiz var. Bu ofislerimizin her birinde birer uzman ekonomi muhabirimizin olduğunu düşünün. Avrupa, Amerika ve Asya'da olduğunu da varsayın. Bu arkadaşlarımızın günlük olarak hızlıca girdiği finans haberleri anında bu siteye akıyor. Buradaki banka yatırımcıları, finans aktörleri dünyadaki gelişmeleri takip edebiliyor. Daha da önemlisi, terminalin açılışında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geldi ve şunu söyledi; 'Bu terminalin, kamu finans kurumlarının ortak platformu olması gerekiyor'. Yani açıklama yapılacaksa kamu ortak platformu olarak burada yapılacak. 7 Kasım'da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve 12 Kasım'da Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı finans terminalimize konuk olacak. Biz finans aktörlerine özellikle bu hizmeti veriyoruz. Daha kısa, hızlı ve net hizmeti veriyoruz. Kurumlar toplu olarak bu hizmeti alabilirler, bireysel olarak abone olabilirler. Abonelik sistemi üzerinden hizmete ulaşılacak.
    
     -"Akademi'de yetenekli finans elemanları yetiştireceğiz"
    
     Kemal Öztürk, AA Haber Akademisi'ne ilişkin de bilgi vererek, Akademi'de yetenekli finans elemanları yetiştireceklerini anlattı.
     Türkiye'de İngilizce haber yazan finans muhabiri bulmanın çok zor olduğunu dile getiren Öztürk, AA'nın İngilizce ve Arapça yayın yaptığını anımsatarak, kalifiye eleman ihtiyacını Haber Akademisi'nden karşıladığını söyledi.
     İhtiyaç çerçevesinde 40 kişiyi aldıklarını ve Akademi'de 4 ay eğitim verdiklerini aktaran Öztürk, eğitim sonunda başarılı olanları alıp istihdam ettiklerini anlattı.
     Savaş muhabiri yetiştirdikleri bilgisini de veren Öztürk, "Suriye'de yanı başımızda savaş var. Ondan önce Irak'da vardı. Buralarda olağanüstü durum var. Daha öncesi şu; siz savaş bölgesine gönderdiğiniz bir gazeteciyi hiç eğitimden geçirmek aklınıza geldi mi- Gelmemiştir, çünkü Türkiye'de yok böyle bir şey" dedi.
     Avrupa'ya gidildiğinde, Reuters'tan BBC'den ya da AFP'den savaş eğitimi almadan bir muhabiri savaş bölgesine yollamanın yasak olduğunu aktaran Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Bu bir iş güvenliği meselesidir. Türkiye'de de bu bir iş güvenliği meselesi aslında. Ve biz de uluslararası bir haber ajansı olma hedefinden dolayı yabancı ajansları inceleyip böyle bir şeyle karşılaştık. Dünyada bunun tek bir merkezde eğitimi var: İngiltere. Şubesinin bir tanesi de Amerika'da. Televizyonlar, gazeteler buraya muhabirlerini yolluyorlar. Bir haftalık eğitimden geçiyorlar ve savaş bölgesinde habercilik yapıyorlar. Biz de 5 arkadaşımızı buraya yolladık. Oraya gidenler müfredatı da getirdiler. Polis Akademisi ile oturup bir anlaşma yaptık. Bu ülkenin buna ihtiyacı var ama çok pahalı ve uzak. Bu eğitimi verebilir miyiz diye Polis Akademisi, TSK ile oturduk ve bir müfredat çıkardık. Oradan daha uzun süreli, daha ucuz ve daha nitelikli bir program yaptık. İlk 2 mezunlarımızı savaş bölgelerine gönderdik. Bu eğitimden mezun olan arkadaşlarımızdan birisi gittiğinde yaralanmıştı. Vurulduğu anda arkadaşımız ne yapması gerektiğini bildi. Tampon yaptı, diğer arkadaşlarımızı sakinleştirdi. İş güvenliği açısından bakmak lazım olaya. Acemi bir askeri cepheye nasıl yollayamıyorsanız, eğitim almamış bir gazeteciyi de göndermemeniz lazım."
    
     -"Bizim global oyunculara ihtiyacımız var"-
    
     Kemal Öztürk, Ağustos 2011'de AA'nın dünyada üretim açısından 11. sırada olduğu bilgisini verdi. AA'nın bulunduğu bölgede, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya, en büyük ajans olduğunu anlatan Öztürk, uzun süre çalışmalarından sonra hükümete bir proje sunduklarını anlattı.
     Hükümetin de bu projeyi onayladığını vurgulayan Öztürk, "Bir yıl içerisinde üretim açısından bir basamak yükseldik. Dil açısından 3 basamak yükseldik. Yani haber yayın dilleri sayısı bakımından. 1 iken 5'e çıkardık. Bizim iddiamız 2020 yılına geldiğimizde 100. yılımızda inşallah ilk 5 içerisinde olacağız. Bu Türkiye'ye yakışan bir şey. Çok basit görünüyor. Başbakanımızın Ortadoğu ile ilgili verdiği mesajları, Ortadoğu'daki gazetelere televizyonlara kim tercüme edip gönderiyor- Cevabı çok açık: Fransa'nın haber ajansı AFP tercüme edip gönderiyor. Dolayısıyla AP ya da Reuters yolluyor. Yani sizin ülkeniz yapmıyor. O zaman burada bir yanlışlık var. Eğer bu ülkenin Ortadoğu'da bir iddiası varsa, iletişim açısında da medya açısında da iddialı olmak lazım. Bizim global oyunculara ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 209 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir