AA Finans Masası ilk konuğunu ağırladı -Bugün ilk "Finans Masası" toplantısını SPK Başkanı…

  • Yazı boyutu
AA Finans Masası ilk konuğunu ağırladı
  -Bugün ilk "Finans Masası" toplantısını SPK Başkanı…

AA Finans Masası ilk konuğunu ağırladı -Bugün ilk "Finans Masası" toplantısını SPK Başkanı Akgiray'ı konuk ederek başlatan AA'nın bu çalışması, sektör profesyonellerinden olumlu not aldı -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün de Ankara'dan katıldığı, sermaye piyasalarına ilişkin son gelişmelerin değerlendirildiği toplantı canlı olarak da "aafinans.com"dan yayınlandı -Finans Masası toplantıları İMKB Başkanı İbrahim Turhan ile devam edecek

Anadolu Ajansı'nın hayata geçirdiği "Finans Masası", ilk konuğunu ağırlarken, uygulama sektör profesyonellerinden olumlu not aldı.
     "Finans Masası", İstanbul'da ilk konuğunu ağırladı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray'ın konuk olduğu toplantıda Akgiray sermaye piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu, Finans Haberleri Editörü Ali Bayaslan ve muhabirlerin sorularını yanıtladı. Toplantıya, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk de Ankara'dan katıldı.
     Anadolu Ajansı, "100. Yıl Vizyonu" doğrultusunda geçtiğimiz dönemde "aafinans.com" ile adım attığı finans haberciliğinde yeni bir dönem başlatırken, gerçekleştirilen yenilikler çerçevesinde "Finans Masası" uygulamasını da hayata geçirmiş oldu. Belli aralıklarla gerçekleştirilecek Finans Masası toplantılarında her hafta ekonomiye yön veren isimler, piyasa profesyonelleri ve iş dünyasının önemli temsilcileri ağırlanacak.
     Finans piyasalarının son yıllarda ulaştığı önem ve geldiği nokta doğrultusunda kendisini yenileyen, yol haritasını buna göre belirleyen Anadolu Ajansı, İstanbul'da Finans Masası'nda ağırlayacağı uzmanların ilgili sektör ve genel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerini, bu kanal aracılığıyla tüm kamuoyu ile paylaşacak.
     Finans Masası ikinci toplantısında İMKB Başkanı İbrahim Turhan'ı konuk edecek. Turhan, İMKB ve finans piyasalarına ilişkin görüşlerini paylaşacak, Finans Haberleri Editörlüğü çalışanlarının sorularını yanıtlayacak.
    
     -Sektör profesyonellerinden uygulamaya olumlu not...-
    
     aafinans.com'dan canlı olarak AA Finans Masası toplantısını takip eden sektör profesyonelleri, uygulamaya olumlu not verdi.
     TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mete Yüksel, AA Finans Masası toplantısına ilişkin değerlendirmesinde, "Katma değerli bir uygulama. Çok olumlu buluyorum" dedi.
     Borsa Uzmanı Arif Ünver ise "AA Finans Masası toplantıları, sektör ile karar verenler arasında köprü kuracak onları tam iletişim durumuna getirecek" yorumunu yaptı.
     Toplantıların, piyasa aktörlerinin sorularını ilk elden toplayarak yöneticilere ulaştırdığını belirten Ünver, "Tarafları bir araya getirdiği için aafinans.com, şeffaflığın bir unsuru haline geliyor. Yönetenleri piyasanın sorunlarından çok hızlı bir şekilde haberdar etmiş oluyor" dedi.
     AA Finans Terminali'nin bilgi kirliliğine son vereceğini söyleyen Ünver, iç dinamikleri yansıtan verilerin tüm yönleriyle aafinans.com tarafından Türkiye'ye duyurulmasını beklediğini kaydetti. Ünver, "Ülkemizin iç dinamiklerini fiyatlayabileceğimiz veri çeşitliliği yoktu. Buna bir türlü ulaşamıyorduk. aafinans.com, büyüme rakamları, cari açık gibi verilerden ziyade, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi veri çeşitliliğini, daha ayrıntılı dataları sağlayabilecek bir platform oldu" dedi.
     İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür Yardımcısı Şant Manukyan ise karar vericilerin devamlı olarak yeni gelişmelerle karşı karşıya kaldığı bir ortamda yatırımcılar ve finans piyasası çalışanlarının da karar vericileri yakından takip etme zorunluluğu bulunduğuna dikkati çekerek, "Değişen bir yatırım kararı, hukuki gelişmeler ve şirket vizyonları anlık olarak takip etmenin en doğru yolu bu konuların içinde olan kişileri takip etmek ve erişime sahip olmaktır. Bu tip röportajların bu amaca hizmet etmesi önemli bir gelişme" yorumunu yaptı.
    
     -"Piyasaya yeni bir heyecan..."-
    
     Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ise Anadolu Ajansı'nın Finans Masası uygulamasının finans sektörüne olumlu katkılar yapacağını ve piyasaya yeni bir heyecan katacağını söyledi.
     Özellikle ilk toplantıya SPK Başkanı ile başlamanın da önemli olduğunu vurgulayan Uzunoğlu, "İMKB, İstanbul Altın Borsası, BDDK gibi önemli aktörlerin finans masasında konuk edilecek olması yatırımcılara doğru ve hızlı bilgilerin ulaştırılmasını sağlayacaktır" değerlendirmesini yaptı.
     Deniz Yatırım Türev Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Kürşad Aydın ise, her zaman böyle uygulamaları desteklediğini bildirdi. Piyasaya yön verenlerin AA Finans Terminali'nde yer almasının çok olumlu olduğunu belirten Aydın, "Anadolu Ajansı ciddi haber yapan bir ajans. AA Finans Terminali vasıtasıyla böyle bir uygulamaya gidilmesini son derece yerinde buluyorum, destekliyorum" dedi.
    
     -"Tüm yatırımcıların başvuru kaynağı olacak"-
    
     Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk, SPK Başkanı Vedat Akgiray'ın konuk olduğu AA Finans Masası'nın uygulamasını çok olumlu bulduğunu, piyasanın ihtiyacı olan bir hizmet olarak gördüğünü bildirdi.
     Sermaye Piyasası Kanunu'nun konuşulduğu dönemde SPK Başkanı'nın konuk edilmesinin yerinde bir yaklaşım olduğunu dile getiren Türk, "Piyasanın böyle bir uygulamaya ihtiyacı vardı. Olumlu buluyoruz, izliyoruz" dedi.
     Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan ise, "AA Finans Terminali, yatırımcıların ve piyasa profesyonellerinin bilgiye hızlı, güvenilir ve en önemlisi toplu bir şekilde ulaşmalarını sağlayacak çok güzel bir altyapı oluşturdu. Her gün daha da gelişerek, tüm profesyonellerin ve yatırımcıların başvuru kaynağı olacağını düşündüğüm bu terminale bugün gerçekleştirilen ve SPK Başkanı sayın Vedat Akgiray'ın konuk olduğu Finans Masası ayrı bir heyecan kattı. Bu ekip ilerleyen günlerde konuk edeceği yetkilileri ve uzmanları sorularıyla terleteceğe benziyor. AA Finans Terminali'nin kurulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" yorumunu yaptı.
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir