AA Finans Haberleri Terminali piyasa profesyonelleriyle buluştu -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve…

  • Yazı boyutu
AA Finans Haberleri Terminali piyasa profesyonelleriyle buluştu
  -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve…

AA Finans Haberleri Terminali piyasa profesyonelleriyle buluştu -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk: -"Eğer ekonomide dünyanın 16'ıncı, Avrupa'nın 6'ıncı büyük ekonomisi iseniz, aynı güçte ekonomi basın sektörüne de sahip olmanız gerekir" -"Bizim amacımız Türkiye'ye yakışan, Türkiye'ye uygun bir sistemle ekonomi alanındaki haber açığını kapatmak" -"Bir yıl sonra 20 Arap ülkesindeki mevcut ofislerimizin hepsinde birer tane uzman ekonomist bulunduracağız"

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, ekonomide dünyanın 16'ıncı, Avrupa'nın 6'ıncı büyük ekonomisi olan Türkiye'nin aynı güçte ekonomi basın sektörüne de sahip olması gerektiğini belirterek, "Bizim amacımız Türkiye'ye yakışan, Türkiye'ye uygun bir sistemle ekonomi alanındaki haber açığını kapatmak" dedi.
     Anadolu Ajansı'nın (AA) yeni hizmeti Finans Haberleri Terminali'nin piyasa profesyonellerine tanıtıldığı toplantıda konuşan Kemal Öztürk, Finans Terminali'nin Anadolu Ajansı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve çok önemsediği bir proje olduğunu söyledi.
     Anadolu Ajansı'nın milli mücadele faaliyetlerini dünyaya duyurmak için kurulduğunu ifade eden Öztürk "Zaten Atatürk'ün kuruluş telgrafındaki sözü de 'Anadolu'nun sesini bütün dünyaya duyurmak'tı. Bunun üzerinden 92 yıl geçti. Ajans ilk kurulduğunda İngilizce ve Fransızca bülten çıkarıp Mili mücadeleyi duyuran bir kurumdu. Sonra sadece kendi içinde, Anadolu'ya duyurabilen bir ajans haline geldik. Ama geçtiğimiz yıl AA'nın böyle olmaması gerektiği fikri güçlendi ve yeniden yapılanma süreci başlattık" diye konuştu.
     "Güçlü Türkiye'nin güçlü haber ajansı olma" iddiasıyla yola çıktıklarını dile getiren Öztürk, "Ekonomisiyle dünyanın etkin ülkelerinden biri olmaya gittikçe aday olan bir ülkenin sesini kim duyuyor dünyaya- Avrupa'ya, Ortadoğu'ya kim duyuruyor- Bu bölgelerde rakibimiz olan ajanslar duyuruyor. Burada bir yanlışlık olduğu kanaatindeyiz. Daha dramatik bir soru sorayım; bizim Merkez Bankası'nın, bizim ulusal bankamızın verilerini ilk yayınlayan kurum başka bir ülkenin ajansı. Bunu böyle olmaması gerektiği fikrinden yola çıkarak, '100. yıl vizyonu' isminde bir proje hazırladık" ifadelerini kullandı.
    
     -"Büyük bir ülkeyseniz büyük bir ajansınız olmalı"-
    
     AA'nın 2020 yılı hedeflerine değinen Öztürk, şöyle devam etti:
     "Diğer kurumlarla kendimizi karşılaştırdığımızda tablo oldukça dramatikti. Gelir, üretilen haber sayısı, çalışan sayısı, yabancı dil yayın sayısı ve ülkelerde ofis bulundurma sayısı açısından diğer ajanslarla büyük fark var. Ama aynı zamanda bu topraklarda her zaman olduğu gibi yine sözü olan insanların, iddiası olan insanların yaşadığını varsayarsak, biz de kendimiz açısından bir iddiada bulunduk ve '2020'de dünyanın ilk 5 ajansından biri olacağız' dedik. Bize yakışan budur. Türkiye'nin nasıl 2023 vizyonu varsa, biz de 2020'de dünyanın ilk 5 ajansından bir olma vizyonu koyduk. Projemizi Sayın Başbakan'ımıza, Sayın Başbakan Yardımcımız Ali Babacan'a ve sorumlu olduğumuz bakanlığımız, Sayın Bülent Arınç Bey'e açtık. Vizyonumuzu ve heyecanımız en iyi anlayanlardan biri olan Başbakan Yardımcısı Babacan'a tekrar teşekkür ediyorum, bize büyük destek verdiler.
     Büyük bir ülkeyseniz büyük bir ajansınız olmalı. Eğer söyleyecek bir sözünüz varsa bunu dünyaya duyuracak bir mekanizmanızın olması gerek. Aksi takdirde Ortadoğu'da vereceğiniz bir mesajı, sizin oradaki rakibiniz veriyorsa o zaman büyük olma iddianız eksik kalmış demektir."
     Bu heyecanla yola çıktıklarını belirten Öztürk, bir yıllık çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:
     "Logo çalışması yaptık, yüzümüzü yeniledik. Dünyada daha kullanışlı ve mode ama geleneğinizden kopmadan bir logo çalışması yaptık. Bunu bütün materyallerimize giydirdik. Bir Haber Akademisi kurduk ki bizim çok önem verdiğimiz projelerimizden bir tanesidir. Burada uzman haberciler yetiştiriyoruz. Dünyada sadece İngiltere'de ve onun şubesi olan Amerika'da verilen savaş muhabirliği eğitimini ilk defa Türkiye'de biz gerçekleştirdik. Polis Akademisi ve TSK ile ortaklaşa geliştirdiğimiz proje şu anda dünyada 3. merkez oldu. Aynı zamanda Ajans muhabirlerimizi kendimiz yetiştiriyoruz.
     En önemlisi tek dille yayın yapan AA'nın sitesine girdiğinizde şu anda 5 dilde yayın görürsünüz. Türkçe, İngilizce, Arapça, Boşnakça ve Rusça. Dünyanın 9 bölgesinde ofisler kurarak bölge müdürlükleri açtık. Finans, şirket, özel haberler ve internet haberleri ile haber çeşitliğimizi ve haber sayımızı artırdık."
     Projeye başladıkları günden bu yana 1 yılda üretilen haber sayısında yayın dili 5'e çıktığı için yüzde 48 artış kaydedildiğinin bilgisini veren Öztürk, fotoğraf sayısında yüzde 21, görüntülü haber sayısında ise yüzde 43 artış olduğunu ifade etti.
     Üretilen ürünlerle gelirlerinin yüzde 45 arttığını söyleyen Öztürk, Editör Masası'nı kurduklarını ve bütün ofisleriyle her sabah online olarak Türkiye'nin ve dünyanın gündemini tartıştıklarını anlattı.
    
     -"Finans Haberciliği en önemli haber branşı olmaya başladı"-
    
     Finans Haberciliğinin dünyanın en önemli haber branşı olmaya başladığını belirten Öztürk, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de finans haberciliği konusunda AA olarak bir şey yapmamız gerektiğini düşündük. Biz bu ülkenin ulusal haber ajansıysak onun verilerini en sağlıklı, en hızlı, en güçlü bir şekilde vermemiz gerekiyor. O nedenle bir terminal çalışması yaptık. Bu terminalle birlikte bütün kurumlarla yakın işbirliği çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Çok hızlı, ama en çok da güvenilir haberi ulaştıracağız. Uzman kadrolarımızla doğru haberi en hızlı ulaştırabileceğimiz bir sistem kuracağız. Daha da önemlisi bir yıl sonra 20 Arap ülkesindeki mevcut ofislerimizin hepsinde birer tane uzman ekonomist bulunduracağız. Ortadoğu'daki bütün ekonomik gelişmeleri anında ulaştıracağız. Avrupa'da zaten varolan bürolardan aktaracağız. Yani önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dünyanın her yerinden haberleri hem İngilizce hem Türkçe olarak ulaştıracağız.
     Eğer ekonomide dünyanın 16'ıncı, Avrupa'nın 6'ıncı büyük ekonomisi iseniz, aynı güçte ekonomi basın sektörüne de sahip olmanız gerekir. Bizim amacımız Türkiye'ye yakışan, Türkiye'ye uygun bir sistemle ekonomi alanındaki haber açığını kapatmak. Uzmanlarımız, analistlerimiz var. Bunların sayıları her geçen gün artıyor. Ortadoğu'daki, Asya'daki, Afrika'daki uzmanlar ekibimize katılacak."
     Finans Haberleri Terminali'nin sektörden gelecek taleplere göre şekillenmeye devam edeceğini belirten Öztürk, "Bizim hikayemiz kısaca, güçlü Türkiye'nin güçlü ajansı olmak şeklindedir. Sizlere bu serüvende bir pay düşüyor. Bize destek olun, biz de size destek olalım. Güçlü Türkiye'yi beraber inşa edelim ve bize yakışan, bu topraklara yakışan hikayeyi devam ettirelim" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir