9. Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı Airex 2012 açıldı -TAV Havalimanları İcra Kurulu…

  • Yazı boyutu
9. Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı Airex 2012 açıldı 
  -TAV Havalimanları İcra Kurulu…

9. Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı Airex 2012 açıldı -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener: -"Airex, Türkiye havacılık endüstrisinin gelişimini gösteren en önemli etkinliklerden birisi" -THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu: -"Fuar, 2014'te 'İstanbul Airshow' olarak açılacak ve İstanbul'un marka değerine katkı yapan bir fuara konumuna gelmiş olacak"

TAV Havalimanları'nın ana sponsorluğunda bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Airex 2012 Havacılık Fuarı açıldı.
     TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Airex'in, Türkiye havacılık endüstrisinin gelişimini gösteren en önemli etkinliklerden birisi olduğunu söyledi.
     1996'da 4 uçak ve 4 bin ziyaretçiyle kapılarını açan fuarın bu yıl 48 ülkeden 153 şirket ve 50'ye yakın uçağa ev sahipliği yaptığı bilgisini veren Şener, "Airex, ziyaretçilere dev yolcu uçaklarının yanında iş jetlerinin, helikopterler ve tek motorlu sportif uçaklarla buluştuğu bir havacılık festivali sunuyor. Ayrıca bu fuara katılım Türk ekonomisininde nerelere geldiğinin göstergesi." diye konuştu.
     TAV'ın fuarla neredeyse yaşıt olarak kurulduğunu ve Atatürk Havalimanı'yla başlayan yolculuklarını bugün 3 kıtada 6 ülkede 12 havalimanına ulaştıklarını dile getiren Şener, şöyle devam etti:
     "İstanbul'da elde ettiğimiz bilgi birikimi ve deneyimi, ortaya çıkardığımız özgün entegre hizmet modeliyle birlikte dünyanın farklı noktalarına taşıdık ve bugün havalimanı işletmeciliğinin küresel markaları arasındaki yerimizi aldık. Airex'i bir kez daha İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Havacılık endüstrimizin gelişimini sürdürmesi, Türkiye ve İstanbul'un sayılı küresel sivil havacılık merkezlerinden biri olarak hak ettiği noktaya ulaşması için tüm paydaşlarla uyum içerisinde 7/24 çalışmaya devam ediyoruz"
    
     -Airex, 2014'te "İstanbul Airshow" olarak açılacak-
    
     Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise konuşmasına Afyonkarahisar'da mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla hayatını kaybeden askerlere rahmet dileyerek başladı.
     Atatürk Havalimanı'nda 1996'da başlayan fuar serüveninin bugün son kez Airex olarak açıldığını belirten Topçu, "Fuar, önümüzdeki 2 sene sonra, 2014'te 'İstanbul Airshow' olarak açılacak ve İstanbul'un marka değerine katkı yapan bir fuara konumuna gelmiş olacak" dedi.
     Bugün fuarın bu seviyeye gelmesinin büyük başarı olduğunu ve THY'nin de buna katkı yaptığını dile getiren Topçu, şunları kaydetti:
     "Ülkemizde 2003'te başlayan havacılıktaki gelişme gerçekten hükümetin ve Türk sivil havacılığının önümüzü açmasıyla gelinen bu noktada, THY ciro bakımından 5 katına, uçak sayısı bakımında 4 katına ulaştı. Çalışan sayısı bakımından ise 10 bin kişi çalışırken bugün 30 bin kişi çalışır durumda. Bir şirket olarak devraldığımız THY bugün itibariyle 14 iştirakiyle beraber 11 milyar dolar ciro yapmaktadır. THY olarak yılda ortalama yüzde 25 büyüme kaydediyoruz."
     THY'nin oluşturduğu bu sinerji ve çekim gücü sayesinde bugün fuarın daha renkli olduğunu ifade eden Topçu, "Uçak satıcıları ve aynı zamanda ekonominin gelişmesiyle meydana gelen business jet pazarındaki bu pazarlama, gelecek günlerde bu fuarı daha ileri noktalara getirecektir" diye konuştu.
     Topçu, 2 fuar sonra İstanbul'da yeni havaalanında bu fuarın daha geniş kapsamda yapılmasını ve fuarın dünyanın sayılı Airshow'ları arsına girmesini dilediğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir