9. KOBİ Zirvesi -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kavranoğlu: -"1930'larda toplu iğne…

  • Yazı boyutu
9. KOBİ Zirvesi
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kavranoğlu:
  -"1930'larda toplu iğne…

9. KOBİ Zirvesi -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kavranoğlu: -"1930'larda toplu iğne bile üretemeyen bir ülkeden, dünyanın en büyük 16. ekonomisi olma noktasına kadar geldik, 152 milyar dolar ihracat yapıyoruz" -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Yalçıntaş: -"Türkiye'de de toplam işletmelerin yüzde 99,9'unu, toplam istihdamın yüzde 78'ini, toplam katma değerin yüzde 55'ini KOBİ'ler oluşturuyor"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, "1930'larda toplu iğne bile üretemeyen bir ülkeden, dünyanın en büyük 16. ekonomisi olma noktasına kadar geldik, 152 milyar dolar ihracat yapıyoruz" dedi.
     İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) düzenlenen 9. KOBİ Zirvesinde Türkiye'nin ciddi bir dönüşüm süreci yaşadığını dile getiren Kavranoğlu, yaşanan tüm olumlu gelişmelerin Türk sanayici, KOBİ'leri ve İş adamlarını motive etmesi gerektiğini belirterek kat edilen mesafenin yeterli görülmemesi gerektiğini söyledi.
     Kavranoğlu, Türkiye'nin 2012 sonu itibariyle 152 milyar dolar ihracat yaptığını anımsatarak, "Dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduk. Bu bardağın dolu tarafı. Bir de boş tarafına bakalım. Nüfus olarak ve ülke yüz ölçümü olarak bizimle aynı büyüklüğe sahip olan Almanya yaklaşık 1,5 trilyon dolar ihracat yapıyor. Konya büyüklüğünde olan İsviçre 200 milyar dolara yakın ihracat yapıyor. Bizim '2002'de şöyleydik veya 1982'de böyleydik şimdi bak on katına çıktık' diye kendimizi de avutmamamız lazım. Biz olmamız gereken yere de bakmalıyız. Olmamız gereken yere gidecek daha çok mesafemiz var" diye konuştu.
    
     -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Yalçıntaş-
    
     İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ise, dünyanın herhangi bir ülkesinde yaşanan bir ekonomik buhranın, diğer ülkelerin de buhranı haline geldiğini kaydetti.
     Yalçıntaş, "Artık, küresel ekonomik anlayış, ülkeler için seçeneklerden bir seçenek değildir. Ayak uydurulması gereken bir zorunluluktur. Bu kural, tüm ekonomik aktörler için olduğu kadar KOBİ'ler için de geçerlidir. KOBİ'ler tüm dünya ülkelerinde ekonominin ağırlıklı yükünü çekerler. Söz gelimi OECD ülkelerinde KOBİ'ler, tüm işletmelerin yüzde 97'sinden fazlasını ve istihdamın yaklaşık yüzde 70'ini oluşturuyor" dedi.
     Ülke bazında KOBİ'lerin ABD'de toplam işletmelerin yüzde 99,9'unu, istihdamın yüzde 50'sini, toplam katma değerin yüzde 55,5'ini oluşturduğunu dile getiren Yalçıntaş, Almanya'da toplam işletmelerin yüzde 99,5'ini, istihdamın 60,6'sını, katma değerin yüzde 53,2'sini KOBİ'lerin ürettiğini ifade etti.
     Yalçıntaş şöyle devam etti:
     "Türkiye'de de toplam işletmelerin yüzde 99,9'unu, toplam istihdamın yüzde 78'ini, toplam katma değerin yüzde 55'ini KOBİ'ler oluşturuyor. Benzer şekilde toplam satışların yüzde 65'ini ve toplam yatırımların yüzde 50'sini de KOBİ'ler gerçekleştiriyor. Bu rakamlar bize, Türkiye ekonomisinde KOBİ'ler rolüyle, diğer gelişmiş ülkeler arasında büyük benzerlikler olduğunu gösteriyor. Rakamlar da bazı değişimler olsa da, KOBİ'lerin ekonomideki rollerinde bir değişim olmuyor.
     Bana göre KOBİ'lerin esas sıkıntısı iki noktada yoğunlaşıyor, Talep yetersiz, çünkü Asya merkezli yeni bir küresel ekonomik düzen oluşuyor. Devasa bir nüfusa sahip olan Çin ve Hindistan'a karşı emek yoğun üretime dayalı ihracat yapılması imkansız. Aynı şekilde Türk lirasını döviz kuru karşısında Asya ülkeleri ile rekabet edecek bir seviyeye düşürmek de mümkün değil. Batıda ise AB'nin ve ABD'nin yaşadığı kriz nedeniyle bir daralma yaşanıyor. İç tüketimde ise ithalatın payının yüksek olması, talebi azaltıcı diğer bir neden."
    
     -İSO Yönetim Kurulu Başkanı Küçük-
    
     İstanbul Sanayi Odası Başkanı (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük de, dünya ekonomisine yönelik algı ve kabullerin kökten değiştiğini ifade ederek, kriz sonrası dünyada, ekonomik merkezlerin, Batı'dan Doğu'ya doğru kaydığını, merkezlerin yer değiştirdiğini ve ölçeklere yaklaşımın da değiştiğini söyledi.
     Küçük, "Bugün, artık, bütün dünyada, KOBİ'ler, her zamankinden daha önemli hale gelmiş,küresel rekabetin asli unsurları olarak, ekonomi gündeminin merkezine oturmuşlardır. Girişimcilik, inovasyon, yenilikçilik, esneklik gibi rekabetçi özellikler KOBİ'ler ekseninde tartışılır olmuştur. Küresel rekabette öne geçmenin yolu, öncelikle KOBİ'leri dönüştürmekten geçmektedir" dedi.
     Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan ise küreselleşme süreciyle birlikte, KOBİ'lerin mevcut pazarlarını geliştirmeleri amacıyla yaptıkları, tanıtım çalışmalarını desteklediklerini belirtti.
     Kaplan, "Ulusal ve uluslararası pazarlarda KOBİ'lerimizin tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapmalarını, potansiyel müşterileriyle ya da partnerleriyle temas etmelerini çok önemsiyoruz. Bugün geldiğimiz noktada ülkemiz işletmeleri şükürler olsun, 170'den fazla ülkeye 150 Milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmektedir. Söz konusu ihracatın yaklaşık yüzde 60'ı ise KOBİ'lerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir" diye konuştu.
     İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de KOBİ'lerin ekonomik fonksiyonun yanında, gelir dağılımının dengeli oluşması, istihdamı dengeleme, göçü dengeleme fonksiyonlarının da bulunduğunu belirterek, KOBİ'lerin ülke ekonomisi için hayati önemde göstergelerden olduğunu söyledi.
     İş Bankası olarak sahada yaptıkları aktif çalışmalar nedeniyle KOBİ'lerle aralarında ciddi bir güven ortamının tesis edildiğini belirten Bali, "66 ilde en fazla ticari kredi veren bankayız. Bu aslında bize olan güveni gösteriyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir