"9. DTÖ Bakanlar Konferansı'na Giderken, DTÖ'den Beklentiler" -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:…

  • Yazı boyutu
"9. DTÖ Bakanlar Konferansı'na Giderken, DTÖ'den Beklentiler"
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:…

"9. DTÖ Bakanlar Konferansı'na Giderken, DTÖ'den Beklentiler" -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Dünyanın iktisadi ve siyasi ağırlık noktası, Atlantik'ten Pasifik'e doğru kaymıştır. Değişimin merkez üssü, Türkiye'nin tam ortasında bulunduğu bu coğrafyadır" -DTÖ Genel Direktörü Lamy: -"2012 yılı, 17. yüzyıldan sonra ilk kez yoksul ülkelerin, zengin ülkelerden daha fazla üretim yaptığı yıl oldu"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın iktisadi ve siyasi ağırlık noktasının Atlantik'ten Pasifik'e doğru kaydığını belirterek, "Değişimin merkez üssü, Türkiye'nin tam ortasında bulunduğu bu coğrafyadır" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nda (TEPAV) düzenlenen, "9. DTÖ Bakanlar Konferansı'na Giderken, Dünya Ticaret Örgütü'nden Beklentiler" konulu toplantı, dünyanın iktisadi ve siyasi anlamda yeniden şekillendiği tarihi bir süreçten geçildiğine dikkati çekti.
     Küreselleşme sürecinin dünyadaki güç dengelerini değiştirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, geleneksel olarak dünya ekonomisinde etkin olan ABD ile diğer gelişmiş ülkelerin rolleri değişirken, yükselen ekonomilerin varlığının daha fazla hissedilmeye başlandığını vurguladı.
     Hisarcıklıoğlu, dünyanın iktisadi ve siyasi ağırlık noktasının, Atlantik'ten Pasifik'e doğru kaydığını belirterek, "Değişimin merkez üssü, Türkiye'nin tam ortasında bulunduğu bu coğrafyadır" dedi.
     Türkiye'nin hemen hemen her sektörde, Avrupa'nın ve dünyanın en önemli ekonomileri arasına girdiğini ve yoluna hızla devam ettiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkenin bu yükselişiyle çok taraflı ticaret sisteminde de daha etkin olmayı hedeflediğini bildirdi.
     Hisarcıklıoğlu, ticaretin serbestleşmesi, şeffaf ve öngörülebilir kurallara dayalı olarak yapılabilmesi yönünde büyük beklentileri olduğuna değinerek, "Ne var ki son 10 yıl, çok taraflı ticaret sistemi ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) açısından çok zorlu geçmiştir. 2001 yılından bu yana devam eden Doha Turu müzakerelerinde bir türlü istenilen sonuca ulaşılamamıştır. Ticaretle bağlantılı pek çok konuda DTÖ'den beklentiler artmış ancak bu konuda da ülkeler arasındaki farklılıklar giderilememiştir" diye konuştu.
     Küresel krizle korumacılık beklentilerinin artmasının da ticareti özel sektör temsilcileri için daha da zor hale getirdiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ülkelerin ulusal sanayilerini gözetmek amacıyla korumacı politikalara sığınmalarının anlamsız olduğunu söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, ülkelerin giderek daha çok ikili veya bölgesel ticaret anlaşmalarına yöneldiğini, bunların sayısında önemli bir atış olduğunu bildirdi.
    
     -Gümrük Birliği ve vize-
    
     İkili ve bölgesel ticaret anlaşmalarında yaşanan sorunların çözümünün çok taraflı sistemde olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
     "Gümrük Birliği içinde olduğumuz AB ülkeleri ile iş yapmamızın önünde maalesef büyük engeller var. Gümrük Birliği ruhuna aykırı olduğunu düşündüğümüz bazı hususları özellikle vurgulamak istiyorum. Türkiye'nin sanayi ürünleri serbestçe AB pazarına girebilirken, bu malları pazarlayacak girişimci vize engeliyle karşılaşıyor. 'Malın gelir ama işadamın gelemez' deniliyor. Malı satmak veya Avrupa'dan mal almak isteyenler için en büyük engel vize. Öte yandan malları taşıyacak vasıtalara da taşıma kotası engeli konuluyor. Firmalarımıza, 'ürünü getir ama onu taşıyan kamyonunu getirme' deniliyor. Bir diğer sıkıntı da AB'nin üçüncü ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarında ortaya çıkıyor. AB bizimle müzakere etmeden üçüncü ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları imzalayabilirken, bizim aynı ülkelerle bu tür anlaşma imzalamamızın önünde zorluklar var."
     Ticaret ve yatırımın G 20 gündeminin kalıcı başlıkları olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, küresel ticaret ortamının özel sektöre güven vermediğini, bu güvenin sağlanmasında DTÖ'nün başarı sağlamasının önemli olduğunu söyledi.
     Rifat Hisarcıklıoğlu, bu yılın sonunda düzenlenen, DTÖ 9. Bakanlar Konferansı'nın çok taraflı sistem ve DTÖ'nün geleceği bakımından önemli olduğuna işaret ederek, "Gündem sadece kısıtlı konulardan ibaret kalmamalı, ileriye dönük somut adımlar için bir zemin oluşturmalıdır. Tüm bu süreç boyunca iş dünyası dışarıda bırakılmamalıdır. Zira, ticaret sisteminin esas unsuru iş dünyasıdır. Sayın Lamy'nin iş kesimlerini bu sürece aktif katabilmek amacıyla gösterdiği çaba önemlidir" ifadesini kullandı.
    
     -"Uluslararası müzakere sisteminde çatlaklar"-
    
     DTÖ Genel Direktörü Pascal Lamy de geçmişte zengin ülkelerin kontrolünde olan ticaretin, günümüzde ise daha yoksul ülkeler tarafından kontrol edilir hale geldiğini söyledi.
     Lamy, 2012'nin, 17. yüzyıldan sonra ilk kez yoksul ülkelerin, zengin ülkelerden daha fazla üretim yaptığı yıl olduğunu dile getirerek, bunun uluslararası müzakere sisteminde birtakım çatlakları ortaya çıkardığını belirtti.
     ABD ve Avrupa Birliği'nin "Mega çift taraflı" bir anlaşmayı müzakere etmeye başladığına dikkati çeken Lamy, "Transatlantik açık ticaretine ilişkin bazı şeyleri görüşmeleri gerekiyordu ve bunu DTÖ ile yapamıyorlardı. Bazıları dedi ki 'DTÖ'de bunu yapamıyoruz, Çin bunu engelliyor.' Bazıları da dedi ki (bunu DTÖ ile yapmamamız gerekiyor, çünkü kontrolü elimizde tutmamız gerekiyor.)" diye konuştu.
     Lamy, ticaret konusunda yapılacaklar listesinde, "Ticareti daha sınırlı bir politik enerjiyle yürütmek için çalışma"nın bulunduğuna değinerek, sene sonunda yapılacak 9. DTÖ Bakanlar Konferansı'nın gündeminde ise ticaretin kolaylaştırılması, sınırları geçme maliyetinin azaltılmasının olduğunu söyledi.
     Doğu-batı, kuzey-güney arasında sıcak bir bağlantı noktası olan Türkiye'nin, sınırlarından geçen ticarete kolaylıklar sağladığını, bunu diğer ülkelerden de beklediğini ifade eden Lamy "Umuyorum ki müzakerelerin dengesi bu yönde olur" dedi.
     Toplantıda, TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü Bozkurt Aran da bir konuşma yaptı.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir