81. İzmir Enternasyonal Fuarı açılıyor (1) -İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu:…

  • Yazı boyutu
81. İzmir Enternasyonal Fuarı açılıyor (1)
  -İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu:…

81. İzmir Enternasyonal Fuarı açılıyor (1) -İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu: "Ana temasını 'yaşamın her alanında tasarım' olarak belirlediğimiz bu yılki fuarımızda, başarı çıtasını biraz daha yukarılara taşımak istiyoruz"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Ana temasını 'yaşamın her alanında tasarım' olarak belirlediğimiz bu yılki fuarımızda, başarı çıtasını biraz daha yukarılara taşımak istiyoruz" dedi.
     Kültürpark Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen 81. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) açılış töreninde konuşan Kocaoğlu, 67 ülkenin katılım gösterdiği bu yılki fuarda geçmiş yılların çok üzerinde bir ticari hareketlilik beklediklerini söyledi.
     Her kesimden ziyaretçi sayısını artıracak, birbirinden renkli etkinliklerle kültür sanat programlarıyla tiyatro ve sinema gösterimleriyle sergiler ve söyleşilerle konserlerle çok iddialı bir fuar programı hazırladıklarını belirten Kocaoğlu, "Türkiye'de ilk kez bir organizasyona ortak katılım sağlayan partner ülkelerimiz Arjantin, Ekvador, Kolombiya, Küba, Meksika, Peru, Şili ve Venezuela'ya İzmir'den selamlarımızı yolluyoruz. Farklı din ve farklı mezheplerin yüzyıllardır barış, kardeşlik ve hoşgörü içinde yaşadığı onur konuğu ilimiz Hatay'ın değerli yöneticilerine de İzmir halkı adına hoş geldiniz diyorum" diye konuştu.
     İzmir'in konumuyla halkının yaşantı biçimi ve Türkiye'nin demokrasi tarihi içindeki liderliğiyle çok özel bir kent olduğunu anlatan Kocaoğlu, şunları söyledi:
     "İzmirlilerin görüşü ve onayı alınmadan gerçekleştirilmeye çalışılan 'oldu-bittilerin' kabul edilmesi düşünülemez. Bu nedenle merkezi ve yerel yönetimler arasındaki işbirliği ve uzlaşı örneklerinin Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortak yürüttüğü İZBAN ve körfez projelerinde olduğu gibi çoğaltılması en büyük dileğimizdir. Bizler, bu kentin temsilcileri olarak uzlaşmayı, katılımcılığı ve şeffaflığı kalkınmanın vazgeçilmezi olarak görüyoruz. Kentlerin merkeziyetçi ve otoriter yöntemler yerine, demokratik kurallarla yerinden yönetilmesi gerektiğine inanıyoruz."
    
     -Yeni fuar alanı-
    
     Kocaoğlu, kent ekonomisine çok ciddi bir ivme kazandıracak yeni fuar projesinin önündeki engel de kalktığında, İzmir'deki sıçramanın çok daha net bir şekilde hissedileceğini belirtti.
     Toplam 26 milyon liralık kamulaştırma ile 337 dönüm alan üzerinde tasarladıkları yeni fuar kompleksinde 365 gün fuar hedeflediklerini anlatan Aziz Kocaoğlu, "İzmir'in yeni fuarında yaklaşık 80 bin metrekarelik sergi holleri, 25 bin metrekarelik sosyal donatı alanı, seminer salonları ve firmalara yönelik özel görüşme odaları olacak. Sadece metrekare olarak değil, ekonomik potansiyel olarak da dünyanın en büyük fuarlarını burada yapacağız" dedi.
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir