81. İEF'ye doğru -İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Aydoğan: "Partner ülke Latin Amerika…

  • Yazı boyutu
81. İEF'ye doğru
  -İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Aydoğan:
  "Partner ülke Latin Amerika…

81. İEF'ye doğru -İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Aydoğan: "Partner ülke Latin Amerika ülkeleri ve ana teması 'Yaşamın Her Alanında Tasarım' olan 81. İzmir Enternasyonal Fuarı'na bin 90 firma katılıyor" -"Her yıl ortalama 1,5 milyon ziyaretçi geliyor, bu sene rekor kırılacağına inanıyorum"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, partner ülke Latin Amerika ülkeleri ve ana teması "Yaşamın Her Alanında Tasarım" olan 81. İzmir Enternasyonal Fuarı'na (İEF) bin 90 firmanın katılacağını söyledi.
     Anadolu Ajansı'nın basın sponsoru olduğu 81. İEF'ye ilişkin basın toplantısı düzenleyen Aydoğan, Avrupa'dan Amerika'ya, Afrika'dan Asya ve Ortadoğu'ya kadar geniş bir coğrafyadan 64 ülkenin yer alacağı fuara yurt içinden de 37 ilin katılımcı olduğunu bildirdi.
     Aydoğan, bu yıl ilk kez Latin Amerika ülkelerinin İEF'ye toplu katıldığını, Küba, Meksika, Arjantin, Kolombiya, Ekvator, Peru, Şili ve Venezuela'nın Türkiye'de ilk kez bir organizasyonda partner bölge olarak yer aldığını kaydetti.
     Sırrı Aydoğan, "Partner ülke Latin Amerika ülkeleri ve ana teması 'Yaşamın Her Alanında Tasarım' olan 81. İzmir Enternasyonal Fuarı'na bin 90 firma katılıyor" dedi.
     Kapılarını 31 Ağustos Cuma günü açacak fuarda gıda, sağlık, finans, tekstil, otomobil, inşaat gibi 19 ürün grubunun bulunacağını dile getiren Aydoğan, konserler, sinema, söyleşiler, tiyatro, yarışmalar, dans gibi 30'a yakın etkinliğin düzenleneceğini anlattı.
     Aydoğan, "Uluslararası Sanat Günleri Resim Sergisi", "Hayvanlar Sergisi", "Doğaya Özen Göster Fotoğrafları", "Cumhuriyet'in Vitrini İzmir Fuarı Sergisi", "Yazının Rengi" gibi sergilerin yer alacağı fuarın 2 No'lu holünde "Anadolu Ajansı Ödüllü Fotoğraflar Sergisi"nin gerçekleştirileceğini dile getirdi.
     Modacı Özgür Masur ve Simay Bülbül tarafından fuara özel tasarlanan tişörtlerin fuarda satışa sunulacağını, elde edilen gelirin "ENGELSİZMİR 2013 Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi" yararına kullanılacağını kaydeden Aydoğan, 2005 yılında başlatılan tema uygulamasının bu yıl "Yaşamın Her Alanında Tasarım" olarak devam edeceğini bildirdi.
     Aydoğan, fuar giriş ücretlerinin geçen yıl olduğu gibi tam 2 lira, öğrenci 1 lira olarak belirlendiğini ve girişlerde kentkart kullanılacağını, ziyaret saatlerinin 16.00-23.00 olduğunu söyledi.
     Sırrı Aydoğan, emniyet güçlerinin geniş güvenlik önlemleri alacağı fuar boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de 500-600 çalışanla destek sağlayacağını kaydetti.
     Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydoğan, yeni fuar alanıyla ilgili soru üzerine, "Yeni fuar alanı Kamu İhale Kurumu'nda (KİK). Normalde 20 günde karar verir KİK, ama 2 aydır hala bir karar çıkmadı. Yakında çıkacaktır diye umuyoruz. 300 milyon liralık, İzmir için önemli bir yatırım" dedi.
     Aydoğan, EXPO 2020 adaylığıyla ilgili bir programın olup olmadığına dair soruya karşılık, EXPO Yürütme Komitesi'nin havaalanından fuara kadar her alanda tanıtma faaliyetleri yapacağını söyledi.
     Aydoğan, fuara her yıl ortalama 1,5 milyon ziyaretçinin geldiğini, bu sene rekor kırılacağına inandığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir