8. Uluslararası Mermer ve Doğaltaş Kongresi Sonuç Bildirgesi'nden: "Sektörün gelişimi bakımından…

  • Yazı boyutu
8. Uluslararası Mermer ve Doğaltaş Kongresi Sonuç Bildirgesi'nden:
  "Sektörün gelişimi bakımından…

8. Uluslararası Mermer ve Doğaltaş Kongresi Sonuç Bildirgesi'nden: "Sektörün gelişimi bakımından önemli bir sorun, üretim ölçeğine ilişkindir"

8. Uluslararası Mermer ve Doğaltaş Kongresi Sonuç Bildirgesi'nde, söz konusu sektörün gelişmesi açısından önemli sorunun üretim ölçeği olduğu kaydedildi.
     Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, 8.Uluslararası Mermer ve Doğaltaş Kongresi'nin, 13-15 Aralık 2012 tarihlerinde Afyonkarahisar'da düzenlendiği hatırlatıldı.
     Açıklama, kongrede sektörün genel değerlendirilmesinin, çeşitli sorunların ve çözümlere yönelik görüş ve önerilerinin ortaya konulduğu bildirildi. Kongreye yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 300 delegenin katıldığı belirtildi. Kongre kapsamında "Doğaltaş ve Mermer Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu bir panel düzenlendiği ifade edildi.
     Sektörde yaklaşık bin 500 doğaltaş ocağı, fabrika ölçeğinde yaklaşık 2 bin tesis, orta ve küçük ölçekli 9 bin atölyenin faaliyet gösterdiği, kaydedilen açıklamada şöyle denildi:
     "İstihdam edilen kişi sayısı 300 bin civarındadır. 1990'li yılların başında 40 milyon dolar civarında olan doğaltaş ihracatımız 2000 yılında 188,7 milyon dolara, 2005 yılında 805,6 milyon dolara ulaşmıştır. Mermer ihracatı her yıl bir önceki yıla göre artarak devam etmiş ve 2006 yılında 1 milyar dolar sınırını geçmiştir. 2011 yılında ise doğaltaş ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 6,6 artarak 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Sektör son 25 yılda ihracatını 127 kat artırmış olan ender sektörlerden biridir. Dışa bağımlılığı çok az olup, ürettiği katma değeri ülkede bırakmaktadır."
     Maden Mühendisleri Odası'nın söz konusu sektöre ilişkin saptama ve önerilerinden bazıları ise şöyle:
     "Sektörün gelişimi bakımından önemli bir sorun, üretim ölçeğine ilişkindir. Sektörün, ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan ağırlıklı küçük ölçekli üreticilerden oluşan yapısı, maliyetlerin artmasına ve ihracat gelirlerinin giderek düşmesine yol açmaktadır. Sektörde üretim ölçeğinin artırılması, verimliliğin artması ve kaynak kullanımında etkinliğin sağlanması bakımından en büyük katkıyı yapacaktır.
     Sektörde, üretim ve kalite artışı ile inşaat ve sanayi sektörleri ile entegrasyonu amaçlayan kısa, orta ve uzun dönemli stratejik planların, bir "doğaltaş politikası" temelinde geliştirilerek süratle uygulamaya konulması, gerek toplumun gerekse madencilik sektörünün gelişimi bakımından büyük önem taşımaktadır.
     Sektörde çalışan maden mühendisleri ve diğer maden emekçilerinin çalışma koşulları, sosyal hakları iyileştirilmeli ve ücretleri yükseltilmelidir. Bu konuda, Odamızın asgari ücret tarifesi dikkate alınmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir