8. Rekabet Kongresi -OECD Kıdemli Ekonomisti Dr. Chiara Criscuolo: -"Ülkeler bilgi konusunda…

  • Yazı boyutu
8. Rekabet Kongresi 
  -OECD Kıdemli Ekonomisti Dr. Chiara Criscuolo:
  -"Ülkeler bilgi konusunda…

8. Rekabet Kongresi -OECD Kıdemli Ekonomisti Dr. Chiara Criscuolo: -"Ülkeler bilgi konusunda rekabet ediyor. Bu yüzden dünyada bilgi varlığına yönelik yatırımlar artıyor"

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Kıdemli Ekonomisti Dr. Chiara Criscuolo, ülkelerin bilgi konusunda rekabet ettiğini belirterek, "Bu yüzden dünyada bilgi varlığına yönelik yatırımlar artıyor" dedi.
     Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve Sabancı Üniversitesi - TÜSİAD Rekabet Forumu (REF) işbirliği ile bu yıl 8'incisi düzenlenen "Rekabet Kongresi"nde konuşan Criscuolo, dünyanın hızlı bir değişim sürecinin içinde olduğunu söyledi.
     Bunun yalnızca küresel rekabeti artırmakla kalmadığını, yeni dinamikleri de etkilediğini aktaran Criscuolo, "Burada sadece Ar-Ge'den bahsetmiyoruz. Bu da sektörel politikaların yeniden masaya yatırılmasını gerekli kılıyor" dedi.
     Yeşil ekonominin önemine değinen Criscuolo, ekonomilerin sürdürülebilir bir şekilde büyümesi için insanların yeni paradigmaları araştırdığını ifade etti.
     Sektörel politikalara yeni bir bakışın gerekli olduğunu belirten Criscuolo, sözlerine şöyle devam etti:
     "OECD ülkelerinin yeni politikalarına baktığımızda daha geleneksel bakış açısından, daha bütüncül bir bakış açısına yöneldiğini görüyoruz. Eğer dünya değişim içinde olmasaydı sektörel politikalara ihtiyacımız olmazdı. Bazı ülkelerde rantçılık önemli bir tehdit olarak gündemde. Bu yalnızca hükümet tarafından değerlendirilmesi gereken bir konu değil. Ekonomiler giderek maddi ve maddi olmayan varlıklara yaptıkları yatırım bazında ayrışıyor. Kredi ve hisse piyasalarına baktığımızda bazı başarısızlıklar ve yetersizlikler var."
    
     -"Pek çok ülkede sektörel odak var. Mesela nanoteknolojiye odaklanılıyor"
    
     Yeni sektörlerle ilgili tartışmalar olduğunu aktaran Criscuolo, bilgiye dayalı varlık ekonomilerinde potansiyel pazar başarısızlıklarının ekonomik sorunlara neden olduğunu ifade etti.
     Hükümetlerin giderek kamu alımı yöntemini kullandığını kaydeden Criscuolo, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Avrupa'da da bazı programlar var. Her zaman endüstriyel politikalarından kazananlar diye söz ediyoruz ama, kaybedenler daha fazla hükümet desteği alıyorlar. Çünkü hükümetler yardım yaparken daha fazla ihtiyacı olanlara yardım ediyor. Pek çok ülkede sektörel odak var. Mesela nanoteknolojiye odaklanılıyor. Bu tür KOBİ'lere teşvik konusunda destek sağlanıyor. Japonya, güçlü olduğu robotik konulardan yeşil araçlara geçme konusunda bir değişim yaşıyor. Kore de yeşil teknolojiye, katma değerli teknolojilere yöneldi. Bunlar Kore için yeni. Çünkü hizmet sektörüne yönelen bir ülke değildi daha önce. Krizin ardından düzelme ve yeniden yatırım yasası getirildi ABD'de. Benzer bir görüntüyü BRIC ülkelerinde de görüyoruz. Ülkeler bilgi konusunda rekabet ediyor. Bu yüzden dünyada bilgi varlığına yönelik yatırımlar artıyor."
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir