8 Mart Dünya Kadınlar Günü -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça: "Ekonomimizin…

  • Yazı boyutu
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
  -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça:
  "Ekonomimizin…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça: "Ekonomimizin geleceği kadınların elinde"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamayla, tüm kadınların Kadınlar Günü'nü kutlayarak, ekonominin geleceğinin kadınların elinde olduğunu söyledi.
     TÜRKONFED'den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Onatça, ekonomiyi güçlendirmek ve ülke refahını yükseltmek için kadınların ekonomik hayata dahil edilmesi gerektiğini söyledi.
     Kadınların toplumdaki siyasi, sosyal ve ekonomik statüsünü güçlendirmenin ülke refahı için önemine değinen Süleyman Onatça şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Toplumsal refahın önemli göstergelerinden biri, kadınların toplumdaki konumudur. Ülke refahını yükseltmek için kadınları ekonomik hayata daha fazla dahil etmeliyiz. Ancak iş gücüne katılım oranları, gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde. Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'nun 2011 yılı verilerine göre, ülkemizde kadınların toplam istihdama katılım oranı yüzde 28'dir. Bu oran İsviçre'de yüzde 60, Fransa'da yüzde 51, Almanya'da yüzde 54, İspanya'da yüzde 52 seviyelerinde... Daha güçlü bir ekonomi ve toplumsal kalkınma için bu oranı artırmalıyız. Ekonomimizin geleceği kadınların ellerinde..."
     TÜRKONFED'in en önemli misyonlarından birinin kadınları siyasete ve ekonomiye dahil etmeye yönelik politikaların geliştirilmesi olduğunu söyleyen Süleyman Onatça, şunları kaydetti:
     "TÜRKONFED olarak yıllardır kadınların iş gücüne katılımındaki sorunları ele alıyoruz. Bu sorunların çözümü için kız çocuklarının okullaştırılması, mesleki eğitim almalarının sağlanması ve kadın istihdamını artırmak için gerekli hukuki düzenlenmelerin yapılması gerektiğini dile getiriyoruz. Kadınlara yönelik aktif iş gücü politikalarının güçlendirilmesi ve sanayi politikasıyla uyumlu hale getirilmesi elzemdir. Kadınları iş hayatına, iş dünyasını ise kadın istihdamına teşvik eden politikaları uygulamaya geçirmeliyiz. Bununla birlikte kız çocuklarımızın eğitim düzeylerinin yükseltilmesi en önemli görevimiz olmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir