8 Mart Dünya Kadınlar Günü -TİSK, Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı

  • Yazı boyutu
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
  -TİSK, Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü -TİSK, Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.
     TİSK'ten yapılan yazılı açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanırken, Dünya Bankası'nca yayımlanan 2013 Dünya Kalkınma Raporu'na göre Türkiye'de 2010 yılı itibariyle kadınların ortalama öğrenim görme süresinin 6,1 yıl düzeyinde olduğu belirtildi. Bu durumun, Türkiye'deki kadınların eğitim seviyesinin ortalamada kabaca ilkokul ile sınırlı olduğunu gösterdiği ifade edildi.
     Rapor'a göre kadınların eğitiminde dünyanın en ileri ülkesinin ABD olduğu ve bu ülkedeki kadınların ortalama 13,2 yılı okulda geçirerek seviyeyi üniversiteye yükselttiği kaydedildi.
     Açıklamada, Türkiye'nin ise Zambiya ve Namibya gibi Afrika ülkelerinden bile geri durumda olduğu vurgulanırken mevcut eğitim profili ile Türkiye'nin istihdam, ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaşmasının mümkün olmadığı ileri sürüldü.
     Konunun, Ekonomik ve Sosyal Konsey'de gündeme alınarak görüşülmesi, bütün kurum ve kuruluşların içinde yer alacağı bir eğitim seferberliği düzenlenerek bu konudaki engellerin aşılması gerektiği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir