8 Mart Dünya Kadınlar Günü

  • Yazı boyutu
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: "Kadınların iktisadi hayatta yer alması Anadolu tarihinde çok uzun bir geçmişe dayanmaktadır"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kadınların iktisadi hayatta yer almasının, Anadolu tarihinde çok uzun bir geçmişe dayandığını belirterek, "Bugün itibariyle bize düşen, kadınların ticari hayattaki yerini güçlendirmek ve tüm imkanlarımızla desteklemektir" değerlendirmesinde bulundu.
     Yazıcı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Anadolu'nun, kadınların yüzlerce yıldır iktisadi hayatın içinde olduğu bir coğrafya olduğunu ifade etti.
     Anadolu esnaflarının kurduğu ilk birlik olan Ahilik teşkilatının içinde yer alan kadınların, Bacıyan-ı Rum adlı birlik altında örgütlendiklerini hatırlatan Yazıcı, Bacıyan-ı Rum'un, Ahiliğin kadın kolları ve tarihte kurulan ilk kadın teşkilatı olduğuna dikkati çekti.
     Önceleri Kayseri'de Ahi Evran tarafından kurulan sanayi sitesinde işlenen derilerin artık yünlerini değerlendirmek için bir araya gelen kadınların, Ahilerle birlikte eğitim gördüğünü, siyasi, iktisadi ve askeri birçok alanda faaliyet gösterdiğini aktaran Yazıcı, kendilerine ait iş yerlerinde çalışan Bacıyan-ı Rum kadınlarının sosyal ve kültürel hayata oldukça büyük katkıları olduğunu bildirdi.
     Bakan Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Kadınların iktisadi hayatta yer alması Anadolu tarihinde çok uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Bugün itibariyle bize düşen, kadınların ticari hayattaki yerini güçlendirmek ve tüm imkanlarımızla desteklemektir. Türkiye genelinde esnaf ve sanatkar sayısının yaklaşık yüzde 10'unu kadın esnaflar oluşturmakta ve toplam 187 bin 519 iş yeri kadın esnaflar tarafından işletilmektedir.
     Kadın esnaflarımızın sayısının artması en büyük arzumuz ve hedefimizdir. Ancak ticari hayatta kadınlar için belki en zor olanı sermayeye ulaşmaktır. Bu konuda kadın kooperatifleri aracılığıyla çeşitli destekler sağlıyoruz. Kadın girişimcilerin kurduğu kooperatifleri kadılarımızın iş hayatında daha fazla söz sahibi olmalarının bir göstergesi olarak kabul ediyor ve büyük önem veriyoruz. Kadın kooperatiflerinin ortaklarının yüzde 80 ila yüzde 100'ü kadındır. Mevcut durumda, kadın girişimcilerimiz tarafından kurulan 126 kooperatif bulunmaktadır."
    
     -"Kadın kooperatifçiliğine özel önem verdik"-
    
     Girişimci kadınların kendi aralarında dayanışma sağlamalarının, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde örgütlenmeleri ve işbirliği mekanizmaları oluşturmalarının, küreselleşen dünyanın önemli ihtiyaçları arasında olduğunu belirten Yazıcı, Türkiye Kooperatifçilik Strateji Belgesi'nde de kadın kooperatifçiliğine verdikleri özel önemle "Kadınlarımızın girişimcilik kabiliyetlerinin artırılması ve ekonomide bir aktör olarak yer almalarının sağlanması için kooperatifler çatısı altında örgütlenmeleri yönünde çalışmalarda bulunulması" tedbirine yer verdiklerini ifade etti.
     Bakan hayati Yazıcı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Türkiye'deki ve dünyadaki kadınlar için yapılacak çalışmaların artmasında vesile olmasını dileyerek, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik etti.
    
    
    


Bu haberi 476 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir