7 gümrük müdürlüğü kuruldu -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Bölge ekonomilerine ve dış ticaret…

  • Yazı boyutu
7 gümrük müdürlüğü kuruldu
  -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı:
  -"Bölge ekonomilerine ve dış ticaret…

7 gümrük müdürlüğü kuruldu -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Bölge ekonomilerine ve dış ticaret erbabına katkı ve kolaylık sağlanması amacıyla yeni gümrük müdürlükleri kuruldu"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın taşra teşkilatında 7 gümrük müdürlüğü kuruldu.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın taşra teşkilatında düzenleme yapılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Karara göre, Iğdır, Derecik, Üzümlü gümrük müdürlükleri, Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne; Aktepe ve Gülyazı gümrük müdürlükleri, İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne; Niğde Gümrük Müdürlüğü, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne; Halkalı Gar Gümrük Müdürlüğü de İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olarak kuruldu.
     Bu arada, Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olan Erzincan ili Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlandı.
    
     -Bölge ekonomilerine ve dış ticaret erbabına katkı-
    
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bölge ekonomilerine ve dış ticaret erbabına katkı ve kolaylık sağlanması amacıyla yeni gümrük müdürlüklerinin kurulduğu bildirildi.
     Türkiye ile Irak arasında halihazırda sadece Habur-İbrahim Halil Kara Hudut Kapısı'nın faaliyet gösterdiğine işaret edilen açıklamada, bu kapının iki ülke arasında giderek artan ticaret hacmini ve yolcu trafiğini karşılamakta yetersiz kaldığı, ayrıca son dönemde Suriye'de yaşanan karışıklıklar dolayısıyla Habur Kara Hudut Kapısı'nın yükünün arttığı ve talebi karşılayamaz hale geldiği belirtildi.
     Bu durumun Türkiye'nin Irak, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile olan dış ticaretini olumsuz etkileyerek, alternatif geçiş noktaları arayışlarını kaçınılmaz hale getirdiği ifade edilen açıklamada, bu nedenle Derecik, Üzümlü ve Gülyazı ile kara hudut kapısı ilan edilme çalışmaları devam eden Aktepe'de gümrük müdürlükleri kurulması amacıyla hazırlanan Bakanlar Kurulu Kararı'nın, bugün Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatıldı.
     Açıklamada, Irak sınırında açılan ve açılması planlanan kara hudut kapılarının faaliyete geçirilebilmesi için bu kapılara hizmet vermek üzere Derecik, Üzümlü, Gülyazı ve Aktepe'de gümrük müdürlüklerinin kurulduğu bildirildi.
     Açıklamada, ayrıca, bölge ekonomisine ve dış ticaret erbabına katkı ve kolaylık sağlanması amacıyla, iç gümrük olarak Niğde Gümrük Müdürlüğü ve Iğdır Gümrük Müdürlüğü ile Halkalı Gar Gümrük Müdürlüğü'nün de aynı kararname ile kurulduğu ifade edildi.
     Iğdır Valiliği'nden alınan muhtelif yazılarda ihracatçıların yaşadığı sıkıntıların çözüme kavuşturulması ve ihracatın artırılması amacıyla Iğdır'da iç gümrük kurulmasının talep edildiği belirtilen açıklamada, bölge ekonomisine ve ihracatçılara katkı ve kolaylık sağlanması, gümrük gözetim ve denetiminde etkinlik ve verimliliğin arttırılması amacıyla Iğdır'da Gümrük Müdürlüğü'nün kurulduğu kaydedildi.
     Açıklamada, Niğde Valiliği'nin de 1996'da kurulan ve Niğde sanayicilerinin ithalat ve ihracat işlemlerinde büyük kolaylıklar sağlayan Niğde Gümrük Müdürlüğü'nün 1999'da kapatılması nedeniyle ildeki sanayicilerin ihracat ve ithalat işlemlerinde sıkıntılar yaşadığı yönünde görüş bildirerek, gümrük müdürlüğünün yeniden kurulmasını talep ettiği de belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir