7. Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim Sempozyumu -Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal…

  • Yazı boyutu
7. Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim Sempozyumu
  -Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal…

7. Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim Sempozyumu -Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Bingöl: -"Kırsal Kalkınma Planı ile ilgili şu anda 29 kurumu da uygulama sürecine entegre eden bir Başbakanlık genelgesi son aşamada, yayımlanmak üzere"

Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl, "Kırsal Kalkınma Planı ile ilgili şu anda 29 kurumu da uygulama sürecine entegre eden bir Başbakanlık genelgesi son aşamada, yayımlanmak üzere" dedi.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nda (TEPAV) düzenlenen "7. Bölgesel Kalkınma ve Yönetişimi Sempozyumu"nda konuşan Bingöl, Kırsal Kalkınma Stratejisi'nin Kalkınma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlandığını ifade etti.
     Bingöl, "Kırsal Kalkınma Planı ile ilgili şu anda 29 kurumu da uygulama sürecine entegre eden bir Başbakanlık genelgesi son aşamada, yayımlanmak üzere. Netice itibariyle Yüksek Planlama Kurulu'ndan onayından çıkmış bir planımız, stratejimiz var" diye konuştu.
     Kırsal politikada temel amaçlarının kırsal toplumun yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi olduğunu belirten Bingöl iyileştirmeleri yaparken de kentsel alanlarla uyumlu şekilde yerinde gerçekleştirmenin önemli olduğuna dikkati çekti.
     Bingöl, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yolsuz ve susuz köy kalmaması yönünde bir hedefi olduğunu ifade ederek, bazı yerler hariç su probleminin ortadan kalkmak üzere olduğuna işaret etti.
     Bölgesel Gelişim Yüksek Kurulu'ndan da bahseden Bingöl, kurulun çok yeni bir yapı olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:
     "Kurul, temel bir siyasi karar mercii ve kaynak yönlendirme yetkisine hazır bir yapı olarak kurulmuştur. Yönetişimin temeli kararsa, Bölgesel Gelişim Yüksek Kurulu böyle bir imkan sunmaktadır. Bu gereklidir ama yeterli değildir. Buradaki kararların devlet mekanizmasına sirayet edebilmesi için teknokratik ve bürokratik eşleniğinin olması gerekir. Bu da, bu kurulda yer alan müsteşarlardan oluşan Bölgesel Gelişme Komitesi olarak oluşturulmuştur. Ben Türkiye'de başka herhangi bir politika alanında bu şekilde oluşturulmuş formel ve bir yapı bilmiyorum."
    
     -"2015'de 30 bin ilave istihdam hedefliyoruz"-
    
     Gıda, Hayvancılık ve Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanı Ahmet Zahir Erkan da, Bakanlıklarının tarım politikasının amaçları arasında verimliliğin arttırılması, üretici örgütlerinin geliştirilmesi ve kırsal kalkmanın geliştirilmesi gibi başlıkların olduğunu ifade etti.
     Türkiye'de uygulanan tarımsal temel destekleme araçları hakkında bilgi veren Erkan, "Kırsal kalkınmayı destekleme programları kapsamında 3 bin 815 tesis hizmete açıldı. 32 bin kişiye iş imkanı sağlandı. 2015'e kadar 3 bin ilave yeni tarımsal tesisin tamamlanması ve 30 bin ilave istihdamın sağlanması hedefliyoruz" dedi.
     Erkan, Avrupa Birliği (AB) ile bazı konularda proje işbirlikleri yapıldığını kaydederek, bununla maksatlarının kırsalda işletmelerin yeniden yapılandırılarak, AB standartlarına yükseltmek olduğuna değindi.
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Nermin Akyıl da yoksulluğun, düşük gelir düzeyi, yetersiz ve dengesiz beslenme ile sağlıksızlık ve ekonomik bireysel güvensizlik gibi tanımlanabileceğini belirterek, yoksulluğun küreselleşme süreci ile birlikte dünya genelinde yaygınlaşmaya başladığını dikkati çekti.
     Kırsal kalkınmanın, kırsal toplumların ekonomik ve sosyal amaçlarla gelişmiş bir toplum statüsüne dönüştürüldüğü, bütünleşik bir süreç olduğunu kaydeden Akyıl, kırsal kalkınmada temel amacın da kırsal toplulukların ekonomik, toplumsal ve kültürel olanaklarının geliştirmek ve kırsaldaki kişilerin ülke gelişmişliğinden yerinde kalarak pay almasını sağlamak olduğunu söyledi.
     Akyıl, Türkiye'de yapılan tüm sosyal yardım harcamalarının vatandaşları tembelliğe ittiği yönünde araştırma sonuçları olduğunu ifade ederek, diğer ülkelerde yapılan sosyal yardımlara bakıldığı zaman durumun böyle olmadığının görüldüğünü sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir