600 milyon dolarlık motivasyon!

  • Yazı boyutu
600 milyon dolarlık motivasyon!

Hyundai’nin 2 yıldır gündemde olan yatırımı dün açıklandı. Buna göre şirket 18 ay içinde yan sanayi şirketleri ile birlikte 607 milyon dolar yatırım yapacak. Yıllık üretim miktarı iki katına çıkarak 200 bin adede, ihracat ise 2 milyar dolara çıkacak. Yeni yatırım aynı zamanda 2 bin 389 kişiye yeni iş imkânı sunacak

Hyundai bir süredir beklenen açıklamayı sonunda dün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katılımıyla en yetkili ağızlardan yaptı ve Türkiye'deki üretim kapasitesini toplam 607 milyon dolarlık bir yatırımla iki katına çıkaracağını açıkladı.

İzmit'teki fabrikasında bugün sadece i20 üreten fabrika, yatırımın tamamlanacağı 2013 yılının sonundan itibaren bir de A segmentinde küçük bir otomobil üretecek. Yeni yatırımdan sonra i20'nin yıllık üretimi 120 bin omurken, yeni gelecek A segmentindeki küçük otomobil de yılda 80 bin adet üretilecek.

Bu yeni otomobilin ismi her ne kadar zikredilmediyse de, yeni kuşak i10 olacağını tahmin etmek mümkün. Toplam 607 milyon dolarlık yatırımın 382 milyon dolarlık kısmı doğrudan fabrikaya, HyundaiAssan tarafından yapılacak.

Bu yatırımla birlikte fabrikanın çalışan sayısı 750 kişi daha artacak. 121 milyon dolarlık kısmı yerli yan sanayiciler, 104 milyon dolarlık kısmı ise Türkiye'ye Güney Kore'den gelerek yeni yatırım yapacak olan dört yeni yan sanayi kuruluşu tarafından gerçekleştirilecek. Bu yatırımlarla birlikte 100 bin adetten 200 bin adede çıkacak olan fabrikanın yaratacağı toplam istihdam da 2 bin 389 kişiye ulaşacak.

Yatırımın 18 ay içinde tamamlanıp, 2014 yılının başından itibaren A ve B segmentinde iki model üretecek olan fabrikanın ihracat gelirinin de 2 milyar dolara ulaşacağı açıklandı.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 67 OLACAK
İzmit’te ürettiği i20’nin yaklaşık yüzde 80’ini ihraç eden Hyundai, yeni yatırımla birlikte üretimine başlayacağı yeni A segmentindeki küçük otomobilin de yüzde 94’ünü Avrupa’ya ve Serbest Ticaret Anlaşması bulunan ülkelere ihraç edeceğini açıkladı.

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yatırım kararında Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından bizzat açıklanan yeni teşvik mevzuatının büyük önemi bulunduğunu söyledi. Hyundai'nin Avrupa'ya yönelik A ve B sınıfı ürün ihtiyacını karşılayacaklarını dile getiren Kibar, “Bu yatırımlarla yerlilik oranını yüzde 67 seviyelerine getireceğiz. Üretimin büyük bir çoğunluğu ihraç edilecek” dedi.


İŞTE YATIRIMI HIZLANDIRAN 3 NEDEN

YENİ AÇIKLANAN TEŞVİK SİSTEMİ
Bazı otomotiv yöneticilerinin “İçi boş, tebliğler çıksın bakarız” diye eleştirdiği yeni teşvik paketinin Hyundai'nin beklentilerini karşılaması.

G.KORE’YLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI
Yıl sonunda yürürlüğe girecek olan G. Kore’yle Serbest Ticaret Anlaşması’nın bu ülkeden yapılan ithalatı yüzde 10 ucuzlatacak olması.

HAFİF TİCARİDEKİ ÖTV ARTIŞI
Hyundai’nin uzun süredir eleştirdiği düşük hafif ticari araç ÖTV’sinin artırılmasının satışları binek araçlar lehine artıracağı beklentisi.

Kaynak:Habertürk


Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir