6. Yıllık Türkiye Enerji ve Altyapı Finansmanı Konferansı başladı

  • Yazı boyutu
6. Yıllık Türkiye Enerji ve Altyapı Finansmanı Konferansı başladı

6. Yıllık Türkiye Enerji ve Altyapı Finansmanı Konferansı başladı

Akbank Kurumsal Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Hakan Yüksel, Türk ekonomisinin istikrarlı ve yükselen görünümünün proje finansmanı işlemlerinin artmasının önünü açtığını belirtti.
     Banka açıklamasına göre, Euromoney Seminerleri ve Proje Finansmanı Dergisi tarafından düzenlenen "6. Yıllık Türkiye Enerji ve Altyapı Finansmanı Konferansı" Akbank'ın desteğiyle başladı.
     Konferans kapsamında enerji yatırımlarından, altyapı yatırımlarına ve hukuksal çerçeveye kadar pek çok farklı konu değerlendirildi.
     Konferansla ilgili değerlendirmelerde bulunan Alper Hakan Yüksel, Türk ekonomisinin istikrarlı ve yükselen görünümünün proje finansmanı işlemlerinin artmasının önünü açtığını kaydetti.
     Sürecin yalnızca işlem sayısının artması şeklinde olmadığını, aynı zamanda projelerin tutar anlamında büyümesi ve daha karmaşık yapıları da beraberinde getirmesi sonucunu da doğurduğunu aktaran Yüksel, şunları kaydetti:
     "Bu nedenle, özellikle Gebze İzmir Otoyolu, İstanbul 3. Boğaziçi Köprüsü gibi büyük projeler için Hazine Müsteşarlığı'nın sunduğu borç üstlenimi garantisi gibi ilave teminatlar eklenir hale geldi. Bu tarz devlet garantileri, kamu-özel sektör ortaklığı arasında yapılacak (PPP Projeleri) hastane projeleri içinde Sağlık Bakanlığı, İstanbul 3. Havalimanı için Devlet Hava Meydanları İşletmeleri tarafınca sunulan dolaylı ciro garantileri ile de ayrıca zenginleştiriliyor. Projelerin uzun vade gereksinimleri de düşünülerek atılacak adımların, süreci daha da başarılı kılma yolunda önemli olduğuna inanıyoruz. Enerji yatırımları tarafında ise özelleştirme ile gelen deregülasyon süreciyle birlikte 'green field' yatırımları da tüm hızıyla devam ediyor.
     Özellikle yenilenebilir enerji projeleri gerek yerli, gerekse yabancı bankalar için ilk tercih olmakla birlikte, çevre ile ilgili minimum gerekliliklerin sağlanması koşuluyla linyit yatırımlarına gelecek teşvik ve EÜAŞ varlıklarının özelleştirilmesine yönelik takvimi de bankacılık sektörü olarak dikkatle takip ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir