6. Uluslararası Taş Sempozyumu -TÜMMER Başkanı Onur: -"Türkiye doğal taş üretiminde dünyada 3.…

  • Yazı boyutu
6. Uluslararası Taş Sempozyumu
  -TÜMMER Başkanı Onur:
  -"Türkiye doğal taş üretiminde dünyada 3.…

6. Uluslararası Taş Sempozyumu -TÜMMER Başkanı Onur: -"Türkiye doğal taş üretiminde dünyada 3. sırada yer alıyor. Dünya doğal taş üretiminin yüzde 10'unu karşılıyoruz"

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Selahattin Onur, "Türkiye doğal taş üretiminde dünyada 3. sırada yer alıyor. Dünya doğal taş üretiminin yüzde 10'unu karşılıyoruz" dedi.
     Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve TÜMMER tarafından Konyaaltı Belediyesi Feslikan Salonu'nda düzenlenen "Geleneksel ve mode mimaride uygulama sorunlar çözümler öneriler" başlıklı 6. Uluslararası Taş Sempozyumu başladı.
     Sempozyumun açılış töreninde konuşan Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Osman Aydın, taşın Anadolu'nun ana mimari unsuru olduğunu söyledi. Aydın, taşın mode mimaride de kullanımını teşvik etmek amacıyla sempozyumu düzenlediklerini belirtti.
     TÜMMER Başkanı Selahattin Onur, dünyada Türk doğal taş ve mermerinin kullanımının her geçen gün arttığına dikkati çekti. Sektörün bazı sorunları bulunduğunu kaydeden Onur, "Yüksek enerji maliyetleri, sektörün teşvik eksikliği, kalifiye eleman eksikliği, işletme ve sermaye noksanlığı sektörün sorunları arasında yer alıyor. Mermer ocaklarındaki izinler çok zor şekilde alınıyor. Madencilik sektörünü temsilen bir bakanlık kurularak bu sorunların çözülmesi gerekiyor" dedi.
     Avrupa'da doğal taşa ilginin her geçen gün arttığını anlatan Onur, bu nedenle ülkeler arasında doğal taş ihracatında önemli bir rekabet olduğunu vurguladı.
     Onur, şöyle konuştu:
     "Doğal taş üretiminde Çin ve Hindistan ile yarışıyoruz. Türkiye doğal taş üretiminde dünyada 3. sırada yer alıyor. Dünya doğal taş üretiminin yüzde 10'unu karşılıyoruz. Taşın dünyadaki ihracat değeri toplam 15 milyar dolar düzeyinde. Bütün ülkeler bu paydan en büyüğünü almak için çaba gösteriyor. Biz de payımızı artırmak için çalışıyoruz. Bunu başarmamız için üretimde verimlilik, kalite ve ambalajlama standardını gözetmek zorundayız."
     Sempozyum yarın sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir