6. Uluslararası Su Ürünleri Fuarı açıldı -İzmir Kültürpark Fuar Alanı'nda 9 Haziran'a kadar açık…

  • Yazı boyutu
6. Uluslararası Su Ürünleri Fuarı açıldı
  -İzmir Kültürpark Fuar Alanı'nda 9 Haziran'a
  kadar açık…

6. Uluslararası Su Ürünleri Fuarı açıldı -İzmir Kültürpark Fuar Alanı'nda 9 Haziran'a kadar açık kalacak fuara, 300'e yakın yerli ve yabancı firma katılıyor

6. Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme, Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojilari Fuarı açıldı.
     Kültürpark Fuar Alanı'ndaki açılış töreninde konuşan Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, sektör olarak 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, 2023'te bu rakamı 3,5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Avrupa Birliği'ne girebilen tek hayvansal gıda ürününün balık olduğunu kaydeden Kızıltan, "Bugün 5-6 milyon nüfuslu Norveç, somondan 6 milyar dolar gelir elde ediyor. Turistleri de eklediğimizde 105 milyonluk bir kitleye ulaşan Türkiye'de su ürünleri tüketimi istenen noktada değil" diye konuştu.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Durali Koçak ise su ürünlerinin son yıllarda yaptığı atılımla en fazla gelişen sektörlerden biri olduğunu söyledi. "Sektöre yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım" olduğuna dikkati çeken Koçak, sektöre desteklerin süreceğini dile getirdi.
     9 Haziran'a kadar açık kalacak fuara, 23 ülkeden ve Türkiye genelinden 300'e yakın firmanın katıldığı bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir