5084 sayılı Teşvik Yasası -ŞUTSO öncülüğünde bir araya gelen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 11…

  • Yazı boyutu
5084 sayılı Teşvik Yasası
  -ŞUTSO öncülüğünde bir araya gelen Güneydoğu 
  Anadolu Bölgesi'nde 11…

5084 sayılı Teşvik Yasası -ŞUTSO öncülüğünde bir araya gelen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 11 iş kolunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bu yıl sona erecek yasada değişiklik yapılmasını talep etti

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) öncülüğünde bir araya gelen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 11 iş kolunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bu yıl sona erecek "5084 Sayılı Teşvik Yasası"nda değişiklik yapılmasını talep etti.
     ŞUTSO toplantı salonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri adına basın açıklamasını okuyan ŞUTSO Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, söz konusu yasa sayesinde Türkiye'de binlerce kişiye istihdam olanağı sağlandığını söyledi.
     Yasanın 31 Aralık 2012 tarihinde sona ereceğini hatırlatan Ertekin, buna karşılık Hükümetin son dönemde yeni yatırımcılara yönelik uygulamaya koyduğu Teşvik Yasası'nın bölge illerinde güzel gelişmelere vesile olduğunu, ancak son yasadan önceki yatırımcılara da destek verilmesini istedi.
     Eski yatırımcıların yeni Teşvik Yasası'ndan yeterince yararlanamadığını savunan Ertekin, şunları kaydetti:
     "Son yasa yeni yatırımcılara yönelik. Eski yatırımcılarımız zaten çok kar eder pozisyonda değiller. Bunların da yaşaması lazım. Önceden yatırım yapmış diye cezalandırılmaması lazım. Teşvikten yeni yararlanan firma ile önceden yatırım yapan firmalar arasında kişi başı 446 TL fark var. Eskiden beri 300-500 işçi çalıştıran firmalarımız var. Bu fark aylık rakamlara vurulduğunda eski firmalara dezavantaj oluşuyor. Bu şekilde eski firmaların devam etmesi ve yaşaması mümkün değil. 5084 Sayılı Yasa'dan yararlanan Türkiye çapında 950 bin, Şanlıurfa çapında ise 42 bin işçi var. Bu aksaklığın giderilmesi gerekiyor."
    
     -"Başbakan çözsün"
    
     Söz konusu değişikliğin yapılabilmesi için bölgedeki iş adamlarının yoğun gayret içerisinde olduğunu dile getiren Eyüp Sabri Ertekin, aksi halde bölgedeki birçok işçinin istemeyerek de olsa sokakta kalabileceğini belirtti.
     Ertekin, yasada değişikliğe ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan destek beklediklerini ifade ederek, "Bunun düzeltilmesi için bütün arkadaşlarımız adına sayın Başbakanımıza sesleniyoruz. Bu kanunun yıl bitmeden düzeltilsin. Mümkünse eski firmalar da işçi desteklerinden yararlansın. O da olmuyorsa 5084 Saylı Yasa birkaç sene daha devam ettirilsin."
    
    
    

Bu haberi 288 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir