5084 sayılı Teşvik Yasası -Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Bingöl ve…

  • Yazı boyutu
5084 sayılı Teşvik Yasası
  -Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, 
  Bingöl ve…

5084 sayılı Teşvik Yasası -Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Bingöl ve Elbistan TSO başkanları, yasanın uygulama süresinin 5 yıl daha uzatılmasını istedi

Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Bingöl ve Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) başkanları, 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu'nun uygulama süresinin 5 yıl daha uzatılmasını istedi.
     Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Kahramanmaraş TSO Başkanı Kemal Karaküçük, Şanlıurfa TSO Başkanı Sabri Ertekin, Adıyaman TSO Başkanı Mustafa Uslu, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Bingöl TSO Başkanı Kemal Bozan ve Elbistan TSO Başkanı Mustafa Paksoy imzasıyla yapılan ortak açıklamada, Türk ekonomisinin son dönemde büyük bir atılım yakaladığı vurgulandı.
     Bu başarının temel yapı taşlarından birinin de işverenler olduğu belirtilen açıklamada, 2004 yılında yürürlüğe giren 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki hakkındaki kanunla 49 ilde enerji, stopaj, gelir, SSK işveren payı gibi alanlarda destek alan işverenlerin hem ülke ekonomisine hem de istihdamın artmasına katkı sağladığı ifade edildi.
     Yasanın uygulama süresinin 31 Aralık 2012 tarihinde sona ereceğini hatırlatılan açıklamada, "Bu tarihten itibaren yatırım yönünden sıkıntı çeken bölgemizin ekonomik sorunları devam edecek ve bu destekten yararlanan iller adeta kendi kaderlerine bırakılmış olacaktır. 2009 yılında süresi uzatılan ilgili kanun kapsamında, bugün itibariyle bölgede teşvikten yararlanan işletme sayısı 100 binin üzerindedir. Yoğun işsiz potansiyelinin olduğu bölgelerimizde, mevcut yasanın uygulamadan kalkması sonrasında işverenler telafisi mümkün olmayan zararlarla karşı karşıya kalacaktır" denildi.
     Türkiye'nin terörden sonra en büyük sorununun sosyal güvenlik açığı olduğu belirtilen açıklamada, acil bir düzenlemeyle 5084 sayılı yasanın uygulama süresinin 5 yıl daha uzatılmasının talep edildiği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 310 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir