5084 sayılı Teşvik Yasası -Elazığ TSO Başkanı Şekerdağ: "Sayın Başbakanımıza, Anadolu iş…

  • Yazı boyutu
5084 sayılı Teşvik Yasası
  -Elazığ TSO Başkanı Şekerdağ: "Sayın Başbakanımıza,
  Anadolu iş…

5084 sayılı Teşvik Yasası -Elazığ TSO Başkanı Şekerdağ: "Sayın Başbakanımıza, Anadolu iş dünyasının sesine kulak verdiği için teşekkürlerimizi sunuyor, yasanın bir an önce uygulamaya başlamasını bekliyoruz"

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ali Şekerdağ, Anadolu iş dünyasının, 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Kanun'un uzatılması yönündeki taleplerini dikkate aldığı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.
     Şekerdağ, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, dün Mardin ziyaretinde, yeni teşvik sistemine ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi. 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın 31 Aralık 2012 tarihinde sona erdiğini anımsatan Şekerdağ, geçen yıl kasım ayında yaptıkları değerlendirmede ve ilgili tüm kurumlara gönderdikleri yazıda, ilgili yasanın süresinin uzatılması gerektiği, aksi takdirde işten çıkarmaların artacağı yönünde görüş belirttiklerini kaydetti.
     Anadolu birçok ilinden yasayla ilgili talep gelmesine rağmen konunun maalesef bu yılın ikinci ayına sarktığını ifade eden Şekerdağ, ocak ayında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun, yasanın kademeli olarak uygulanacağını açıkladığını anımsattı.
     Son olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin ziyaretinde, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölgeler için kademeli yeni istihdam teşvik sistemi getirileceğini açıkladığını hatırlatan Şekerdağ, yeni teşvik sisteminde, Elazığ'ın da içinde bulunduğu 4. bölgedeki 17 il için 4 yıl teşvik öngörüldüğünü belirtti.
     Diğer bölgeler için öngörülen teşvik süresi hakkında da bilgi veren Şekerdağ, şunları kaydetti:
     "İş dünyası olarak bu söylemlerin bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz. Elazığ TSO olarak üzerinde ısrarla durduğumuz 5084 sayılı yasa, ülkemizde verilen teşvikler içerisinde işletmelere en yararlı olan düzenlemeleri içermiştir. Özellikle SGK desteği, Doğu Anadolu için yararlı sonuçlar vermiştir. Bu destek istihdam artışını sağlamakla birlikte kayıt dışılığı azaltmış ve yasadan yararlanmak isteyen KOBİ'lerin çalışan sayısını 10'un üzerine çıkarmalarına ve kadın istihdam artışına yol açmıştır. Sayın Başbakanımıza, Anadolu iş dünyasının sesine kulak verdiği için teşekkürlerimizi sunuyor, yasanın bir an önce uygulamaya başlamasını bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 333 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir