5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı -TPAO Genel Müdürü Uysal: -"Hali hazırda ihtiyacımızı…

  • Yazı boyutu
5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı
  -TPAO Genel Müdürü Uysal:
  -"Hali hazırda ihtiyacımızı…

5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı -TPAO Genel Müdürü Uysal: -"Hali hazırda ihtiyacımızı karşılayacak büyük bir keşif söz konusu değil ama Akdeniz ve Karadeniz'de çalışmalarımız sürüyor ve buralardan umutluyuz"

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, "Hali hazırda ihtiyacımızı karşılayacak büyük bir keşif söz konusu değil ama Akdeniz ve Karadeniz'de çalışmalarımız sürüyor ve buralardan umutluyuz" dedi.
     Uysal, ATO Congresium'da düzenlenen 5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'ndaki "Türkiye'nin yurt dışı petrol ve doğalgaz yatırımları" konulu oturumda, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında petrol arama çalışmalarını yürüten TPAO'nun dünyanın 11'inci büyük petrol üreten şirketi olduğunu söyledi.
     Yurt içi petrol aramaları için 2002 yılında yıllık 40 milyon dolar olan bütçenin bugün 500 milyon dolara, yurt dışı petrol aramaları için ayrılan bütçenin de 180 milyon dolardan 1 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Uysal, şunları kaydetti:
     "Ülkemizin petrol stratejisi hem petrolün bulunması hem de tedarikinin güvence altına alınması üzerine. Çünkü hali hazırda ihtiyacımızı karşılayacak büyük bir keşif söz konusu değil ama bu keşfin olmayacağı anlamına da gelmiyor. Akdeniz ve Karadeniz'de çalışmalarımız sürüyor ve buralardan oldukça umutluyuz."
     TPAO için Türk Hava Yolları (THY) gibi bir statünün söz konusu olabileceğini belirten Uysal, "Statü değişikliğiyle hisselerin yüzde 51'i halka açılabilir. Yönetim yine kamuda olur ve TPAO'nun milli özelliği devam eder. Özerkleştirilmiş bir özel şirket ama kamu niteliği ağırlıklı olan bir şirket biçiminde düzenleme yapılabilir" dedi.
    
     -"Büyük risk büyük kazancı da beraberinden getirir"-
    
     Petrol Platformu Derneği (PETFORM) Genel Sekreteri Altan Kolbay da TPAO'nun mevcut statüsü ile başarılı işler yaptığını belirterek, şirketin daha hızlı hareket kabiliyetine kavuşması ve uluslararası rakipleriyle daha etkin mücadele edebilmesi için statü değişikliğinin şart olduğunu savundu.
     Devletin TPAO'nun yanında petrol ve doğalgaz aramacılığı yapan Türk özel şirketlerine de desteklerde bulunmasının gerekli olduğunu ifade eden Kolbay, "Petrol arayan Türk şirketlerine ne kadar çok destek verilirse petrol bulunması olasılığı o kadar artar. Çünkü TPAO'nun riskli gördüğü sahalarda aramaları özel sektör risk alarak yürütebilir. Petrol araması risk işidir, büyük risk büyük kazancı da beraberinde getirebilir. Genel Enerji'nin Irak'ta elde ettiği başarı buna bir örnek" diye konuştu.
     Arar Petrol Gaz Arama Üretim AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alpay ise ABD ve Afganistan'da petrol arama çalışmaları yürüttüklerini belirterek, çalışmalarda ülke mevzuatından kaynaklı sıkıntılar yaşadıklarını, istediklerinin devlet desteğini arkalarında görmek olduğunu söyledi.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir