5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı -Genel Enerji PLC İcra Kurulu Başkanı Sepil:…

  • Yazı boyutu
5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı
  -Genel Enerji PLC İcra Kurulu Başkanı Sepil:…

5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı -Genel Enerji PLC İcra Kurulu Başkanı Sepil: -"Türkiye'nin enerjiye özellikle de doğalgaza ihtiyacı var. Bunun için Türkiye, Kuzey Irak ve Akdeniz'deki gazları en kısa sürede kullanıma sunarsa fiyatlar kullanıcıların yararına olur"

Genel Enerji PLC İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, "Türkiye'nin enerjiye özellikle de doğalgaza ihtiyacı var. Bunun için Türkiye, Kuzey Irak ve Akdeniz'deki gazları en kısa sürede kullanıma sunarsa fiyatlar kullanıcıların yararına olur" dedi.
     Sepil, ATO Congresium'da Global Enerji Derneği'nce düzenlenen 5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'ndaki "Global Ölçekte Enerji Ekonomisi" konulu oturumda, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz kaynakları bakımından şansız bir ülke olması nedeniyle enerji arz güvenliğini sağlamak adına her türlü opsiyonu kullanması gerektiğini söyledi.
     Türkiye'nin ve Türk şirketlerinin, yanı başındaki Irak'ı iyi etüt etmesi gerektiğini belirten Sepil, şöyle konuştu:
     "Bugün denizde petrol aramanın maliyeti derinliğe göre varil başına 30-60 dolar arasındayken, Irak'ta petrol çıkartmanın maliyeti varil başına yaklaşık 5 dolar. Bundan dolayı bütün büyük petrol şirketleri Irak ile ilgileniyor. Irak petrol bulma ihtimali dünyanın diğer birçok coğrafyasına göre daha yüksek. Petrol olduğu bilinen bir ülkede petrol bulma ihtimaliniz yüzde 20-25 düzeyindeyken, bu oran Irak'ın kuzeyinde yüzde 80'e yakın."
     Irak'ın petrol kaynaklarının yanında zengin doğalgaz kaynaklarına da sahip olduğunu vurgulayan Mehmet Sepil, Irak'ın kuzeyinde doğalgazın olduğunun son 2 yıldır dillendirildiği, bunun da arama çalışmalarına son dönemlerde başlanmasından kaynakladığını dile getirdi.
     Sepil, Türkiye'nin 50 yıllık doğalgaz ihtiyacının Irak'ın kuzeyindeki kaynaklardan karşılanabileceğine değinerek, "Türkiye'nin enerjiye özellikle de doğalgaza ihtiyacı var. Bunun için Türkiye, Kuzey Irak ve Akdeniz'deki gazları en kısa sürede kullanıma sunarsa fiyatlar kullanıcıların yararına olur" diye konuştu.
    
     -"Kaya gazı enerjide yeni bir sayfa açtı"-
    
     Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürü Mithat Rende de ABD'de kaya gazı (Shale) kaynaklarının tespit edilmesi ve üretime geçilmesiyle bu ülkede doğalgaz fiyatlarının düşmeye başladığına dikkati çekerek, doğalgaz fiyatlarının düşmesinin ileride yenilenebilir enerji yatırımlarına yapılan desteği azaltabileceğini söyledi.
     Kaya gazı üretimiyle enerji maliyetini düşüren ABD'nin Uzak Doğu ve Avrupa'daki rakiplerinin önüne geçeceğini belirten Rende, kaya gazının enerji sektöründe yeni bir sayfa açtığını dile getirdi.
     Türkiye'nin enerji stratejinin dışa bağımlılığın azaltılması, transit ülke konumunun daha da güçlendirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve enerji verimliliğinin sağlanması başlıkları üzerinde yürüdüğünü vurgulayan Rende, nükleer enerjinin kullanılmasının Türkiye için bir zorunluluk olduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir