5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı -TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi…

  • Yazı boyutu
5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı
  -TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar,
  Bilgi…

5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı -TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Fındıklı: -"Meclis'in yeni yasama dönemi elektrik, doğalgaz ve petrol piyasaları için yenilenme dönemi olacak"

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, "Meclis'in yeni yasama dönemi elektrik, doğalgaz ve petrol piyasaları için yenilenme dönemi olacak" dedi.
     Fındıklı, ATO Congresium'da Global Enerji Derneği'nce düzenlenen 5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nın açılışında, dünyada sahip olduğu enerji kaynakları ile yetinebilecek ülke sayısının çok az olduğuna dikkati çekerek, Türkiye gibi yüksek büyüme hızını yakalayan ülkelerin enerji kaynaklarına ihtiyacının her yıl arttığını söyledi.
     Bugün bir ülkenin vatandaşlarının refahı, ekonominin büyüklüğü ve coğrafyasının güvenliğinin o ülkenin topraklarındaki petrol ve doğalgazla ölçüldüğünü ifade eden Fındıklı, şunları kaydetti:
     "Petrol ve doğalgaz kaynakları yeryüzüne eşit dağılmamış. Bu yüzden biz, 'bizde yoksa olduğu yerde biz oluruz' diyerek hareket ediyoruz. Türkiye petrol ve doğalgaz kaynakları bakımından zengin bir coğrafya ile tarihsel ve kültürel bağları olan bir ülke. Jeopolitik konumumuzu avantaja dönüştürüp çok önemli mesafe kat ettik, ediyoruz. Sınırlarımız içinde ve dışında yürüttüğümüz arama çalışmaları mevcut kaynakların değerlendirilmesi enerji politikamızın önemli ayağı."
     Türkiye'nin elektrik, doğalgaz ve petrol piyasalarının 2000'lerin başından itibaren yeniden yapılandırılmaya başladığını anımsatan Fındıklı, "Meclisin yeni yasama dönemi elektrik, doğalgaz ve petrol piyasaları için yenilenme dönemi olacak. Tasarılar, gündeme alınıp takvim işlemeye başladığında, 'daha iyisi nasıl olacak' konusunda sektörden gelecek tüm sorular ve önerilere açık olacağız" diye konuştu.
    
     -"Sürüdürülebilir ekonomi için enerji şart"-
    
     Kongrenin başkanlığını da yapacak olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci de kongrede, ülkesel, bölgesel ve küresel konuların ele alınacağını belirterek, sürdürülebilir ekonomiler için enerji yatırımlarının vazgeçilmez olduğunu vurguladı.
     Sanayi devrimiyle birlikte enerjinin dünya gündemine hakim olmaya başladığını ifade eden Kilci, enerji sektörünün diğer birçok sektörden farklı olarak insan yaşamını direkt etkileme özelliği taşıdığını söyledi.
     Kilci, Türkiye ekonomisinin dünyadaki krize rağmen yüzde 8,5 büyüme gösterdiğini anımsatarak, "Büyüyen Türkiye'nin enerji sektörünün de büyümesi için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Ülkemizin enerji arz güvenliğini sağlamak için elektrik başta olmak üzere petrol ve doğalgaz arama çalışmaları yürütüyoruz" dedi.
    
     -"Enerji hukukunu bilen hukukçulara ihtiyaç var"-
    
     Global Enerji Derneği Başkanı Çiğdem Dilek ise hukuki düzenlemelerin yerinde ve zamanında yapılarak piyasanın ihtiyacına cevap verecek şekilde yürütülmesinin düzenli işleyen enerji piyasası için vazgeçilmez olduğunu söyledi.
     Türkiye'de enerji tahkim müessesesinin kurulmasını önemsediğini ifade eden Dilek, enerji ithal ve ihraç eden Türkiye'nin enerji hukukunu bilen hukukçulara ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir