5. PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri sahiplerini buldu -PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri'nin bu yılki…

  • Yazı boyutu
5. PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri sahiplerini buldu
  -PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri'nin bu yılki…

5. PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri sahiplerini buldu -PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri'nin bu yılki sahipleri DeFacto/Ozon Giyim, VIKO, Akbank, Ford Otosan, Garanti Bankası, PepsiCo ve Turkcell oldu -Towers Watson Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı: -"Türkiye'de şirketlerin yüzde 90'ı çalışanlarını elde tutmakta zorlanıyor" -PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Oğuz Duman: -"İyi uygulamaları PERYÖN'ün şubeleri olan ve olmayan her yerde anlatmak istiyoruz" -Cem Kozlu: -"İnsanları yönetme gücü büyük bir imtiyazdır"

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından bu yıl 5.'si verilen PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri'nin sahipleri DeFacto/Ozon Giyim, VIKO, Akbank, Ford Otosan, Garanti Bankası, PepsiCo ve Turkcell oldu.
     PERYÖN, Türkiye'nin "insan yönetimi" alanındaki en iyi uygulamaları, bu yıl 5. kez ödüllendirdi. İstanbul Ritz Carlton Oteli'nde düzenlenen gala gecesinde, 5 kategoride 7 firma, "Türkiye İnsan Yönetimi Ödülleri"nin sahibi oldu.
     29 firmanın 42 kategoride başvurusu yaptığı, her kategoride 3'er firmanın finale kaldığı ve 11 kişilik jürinin yaklaşık 6 ay süren değerlendirme süreci sonunda, "İşe Alım" kategorisinde DeFacto/Ozon Giyim, "Performans Yönetimi" kategorisinde VIKO Elektrik ve Elektronik Endüstrisi, "Eğitim ve Gelişim Yönetimi" kategorisinde Akbank ve Ford Otosan, "Yetenek Yönetimi" kategorisinde Garanti Bankası insan yönetiminde en iyi firmalar olarak seçildi.
     Proje/Fark Yaratan Uygulamalar kategorisinde ise DeFacto/Ozon Giyim, PepsiCo Türkiye ve Turkcell İletişim Hizmetleri ödül almaya hak kazandı.
    
     -"Şirketlerin yüzde 90'ı çalışanlarını elde tutmakta zorlanıyor"-
    
     Dünya genelinde danışmanlık faaliyetleri yürüten Towers Watson'ın Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı, törende yaptığı konuşmada, bu yıl Türkiye'nin de dahil olduğu iki araştırma ile iş dünyasında şirketler ve çalışanlar açısından son durumun fotoğrafını çektiklerini söyledi.
     Yetenek ve ödül yönetimi araştırmasına bin 600 şirketin, global işgücü araştırmasına da 32 bin çalışanın katıldığını belirten Alıcı, Türkiye'de şirketlerin insan kaynakları ile ilgili yatırımlarını gözlerini kırpmadan yaptıklarını, ancak yüzde 90'ının çalışanlarını elde tutmakta zorlandığını kaydetti.
     Türkiye'de her 10 çalışandan sadece 3'ünün şirketlerinde kişisel ve kariyer gelişimlerine önem verildiğini ve gerekli araç ve kaynaklara ulaşabildiğini belirttiğini aktaran Alıcı, "Çalışanların sadece yüzde 32'si, liderlerini, 'geleceğin liderleri'ni yetiştirme konusunda başarılı buluyor. Çalışanların işten ayrılma sebepleri arasında ücret ve kariyerle ilgili belirsizlik hala ilk sıralarda yer alıyor" dedi.
    
     -"İyi uygulamaları her yerde anlatmak istiyoruz"-
    
     PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Oğuz Duman, PERYÖN'ün insan yönetiminde iyi uygulamaları yayma hedefinin yıllardır devam ettiğini söyledi.
     İnsan Yönetimi Ödülleri'ni alan şirketlerle bir yıllık uzun bir yolculuğa çıkacaklarını ifade eden Duman, "İyi uygulamaları PERYÖN'ün şubeleri olan ve olmayan her yerde anlatmak istiyoruz. Şirketler iyi uygulamaları ödül almak için yapmadılar ama onları ödülle taçlandırmak bizim için büyük bir keyif oldu. İnsan Yönetimi Ödüllerini beşinci kez verdik ama ilk kez, İnsan Yönetimi Kongresi-nin bir parçası olarak değil özel bir -Gala Gecesi- ile bu günü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.
    
     -"İnsanları yönetme gücü büyük bir imtiyazdır"-
    
     Ödül töreninde, iş dünyasının önemli isimlerinden Cem Kozlu da bir konuşma yaptı. Yöneticilerin, ekiplerinde çalışanların potansiyellerini görüp onların gelişimine katkı sunmalarının önemine değinen Kozlu, yöneticilerin atmaları gereken ilk adımın ekiplerini çok iyi tanımak olduğunu belirtti.
     İnsanları yönetme gücünün büyük bir imtiyaz olduğunu ifade eden Kozlu, bu imtiyazın aynı zamanda kendini yetiştirmek, başkalarını yetiştirmek, potansiyeli yakalamak için ortak çaba göstermek gibi büyük sorumluluklar verdiğini de kaydetti.
     İnsan Yönetimi Ödülleri'ne başvuran tüm kurumların bu işten kazançlı çıkacağını vurgulayan Kozlu, PERYÖN'ün bu proje ile Türkiye'ye doğrudan hizmet ettiğini ve çok önemli bir model oluşturduğunu sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 104 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir