5. NEM Zirvesi İstanbul'da gerçekleştirildi -Türk Telekom Grubu Araştırma ve Geliştirme Direktörü…

  • Yazı boyutu
5. NEM Zirvesi İstanbul'da gerçekleştirildi
  -Türk Telekom Grubu Araştırma ve Geliştirme Direktörü…

5. NEM Zirvesi İstanbul'da gerçekleştirildi -Türk Telekom Grubu Araştırma ve Geliştirme Direktörü Enis Erkel: -"Araştırma ve iş fırsatları yakalamak isteyenler ile AB fonları konusunda işbirliği yapmak için ortak arayanları bir araya getiren bu önemli platformu sektörün ayağına getirdik" -TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Vekili Hasan Palaz: -"Bilgi yoğun teknolojilere odaklanmak ve eğitim ile Ar-Ge'ye ayrılan payı artırmak, Türkiye'nin büyük hedeflerine ulaşması için tek strateji olarak görünüyor"

"Sanal Ağ Üzerinde Elektronik Medya Açılımı" (Networked and Electronic Media Initiative-NEM) tarafından organize edilen ve Avrupa'nın en büyük teknoloji platformu olarak nitelendirilen NEM Summit, Türk Telekom'un ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildi.
     2008 yılından bu yana her yıl düzenlenen, daha önce Fransa, İspanya ve İtalya'da gerçekleştirilen, geleceğin interneti ve elektronik medya alanında akademi ve sanayi çevrelerini bir araya getiren 5. NEM Summit, Türk Telekom Grubu Araştırma ve Geliştirme Direktörü Enis Erkel, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Vekili Hasan Palaz, NEM Başkanı Jean-Dominique Meunier ve Avrupa Komisyonu Direktörü Robert Madelin'in açılış konuşmalarıyla başladı.
     Enis Erkel, konuşmasında, Ar-Ge alanında sektöre liderlik ettiklerini ve Avrupa Birliği'nin Ar-Ge programlarında Türkiye'nin başarılı şirketlerinden biri olduklarını belirterek, bu alandaki en büyük etkinliklerden biri olan NEM Summit'i Türkiye'ye getirerek sektörün vizyonuna katkıda bulunduklarını söyledi.
     Erkel "Araştırma ve iş fırsatları yakalamak isteyenlerle AB fonları konusunda işbirliği yapmak için ortak arayanları bir araya getiren bu önemli platformu sektörün ayağına getirdik" dedi.
     2011 yılında NEM Yönetim Kurulu'na seçilmelerinden bu yana çalışma gruplarına aktif katkıda bulunarak NEM Summit'i Türkiye'ye getirmek için çalıştıklarını belirten Erkel, Türk Telekom olarak TÜBİTAK'ın da desteğiyle bu önemli etkinliği Türkiye'ye getirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.
    
     -"Bilgi yoğun teknolojilere odaklanmak Türkiye'nin büyük hedeflerine ulaşması için tek strateji"-
    
     TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Vekili Hasan Palaz, NEM girişiminin temel amacının geleceğin iletişim teknolojilerini inşa etmek ve bu alanda işbirliğini geliştirmek olduğunu kaydetti. Mode yaşamda iletişim teknolojilerinin kritik rolü ve önemine değinen Palaz, ekonomik ve sosyal değer yaratma yeteneğine sahip bir ülke olarak Türkiye'nin kendi otomobilini ve uydusunu üretmek ve her eve internet bağlamak gibi hedefleri olduğunu anlattı.
     Küresel markaların ürünlerinin montajını yapan bir ülke olmaktan çıkıp yenilikçi ürünler ve süreçler tasarlamayı amaçladıklarını belirten Palaz, "Bilgi yoğun teknolojilere odaklanmak ve eğitim ile Ar-Ge payını artırmak Türkiye'nin büyük hedeflerine ulaşması için tek strateji olarak görünüyor" dedi.
     Bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye'nin "Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Stratejisi"nin temeli bir bileşeni olduğunun altını çizen Palaz, TÜBİTAK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili kurumlara ulusal programlarda önemli bir kaynak aktarıldığını söyledi.
     Uluslararası ortaklıkların KOBİ'lere bilgi ve iletişim teknolojileri alanında önemli fırsatlar sunduğuna değinen Palaz, akademi ve sektör ortaklığının da bu alanda önemli olduğunu kaydetti.
     NEM Başkanı Jean-Dominique Meunier ise, NEM Summit'in sanal ağ ve elektronik medya endüstrisindeki hızlı dönüşümler ve geleceğin internet gelişmeleri için önemli bir platform haline gelmeye başladığını söyledi. Meunier, bu etkinlikle araştırma organizasyonları ve şirketlerin güncel bilgilere erişme, teknoloji ve pazar eğilimlerini keşfetme, araştırma ve iş fırsatları ile yeni ortaklıklar kurma imkanları yakaladığını belirtti.
     Açılışa telekonferans sistemiyle katılan Avrupa Komisyonu Direktörü Robert Madelin ise sosyal beklentiler sonucu geliştirilen akıllı teknolojilerin geleceği şekillendirmeye devam edeceğini ifade etti.
    
     -NEM Summit-
    
     Medya uygulamaları, içerik üretimi, içerik arama gibi teknolojilere odaklanan çok sayıda sunumun ve panelin gerçekleşeceği, proje çıktılarının ve demoların sergileneceği etkinlik kadar farklı oturumlarla devam edecek.
     Avrupa Birliği Yedinci Çerçeve Programı kapsamında, Avrupa Komisyonu desteği ile kurulan bir Avrupa Teknoloji Platformu olan ve 600'ü aşkın şirketin üyesi olduğu NEM girişimi, sanayi liderliğinde sanal ağ üzerinde ve elektronik ortamda hayat bulan sektörleri geliştirmek amacıyla tüketici elektroniği, yayımcılık ve telekomünikasyon arasındaki yakınlaşmayı hızlandırmayı hedefliyor.
     Ağ ve elektronik medya alanında çalışan tüm büyük Avrupa kuruluşlarını içeren NEM'in Yönetim Kurulu'nda Türk Telekom, British Telecom, Alcatel Lucent, France Telecom, Telecom Italia, ST Microelecrtronics, Intel, Nokia ve BBC şirketleri yer alıyor.
    
    
    

Bu haberi 96 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir