5. Büyükelçiler Konferansı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2) "Dünyada Türk işadamlarına çok yoğun…

  • Yazı boyutu
5. Büyükelçiler Konferansı
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2)
  "Dünyada Türk işadamlarına çok yoğun…

5. Büyükelçiler Konferansı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (2) "Dünyada Türk işadamlarına çok yoğun ilgi var, niye- Türkiye'nin primi yükseldi şükürler olsun"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Dünyada Türk işadamlarına çok yoğun ilgi var, niye- Türkiye'nin primi yükseldi şükürler olsun" dedi.
     JW Marriott Otel'de düzenlenen 5. Büyükelçiler Konferansı'nda Çağlayan, büyükelçilerin sorularını yanıtladı.
     Yabancılara mülk satışıyla ilgili soruya Çağlayan, bu konuda belli düzenlemeye gidilmesi için çalışma yapıldığını bildirdi.
     Türkiye'nin ihracatıyla ilgili soruya Çağlayan, Türkiye tarihinde ilk defa 243 bölgeye ihracat yapıldığını kaydetti.
     Serbest ticaret anlaşmalarının çok önemli olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Türkiye'nin model olduğu stratejik işbirliği konseylerinin bu alanda son derece önemli bir noktada olduğunu belirtti.
     Dünya ticaretinden alınan payın büyüdüğünü dile getiren Çağlayan, "İhracattaki payımız geçen sene dünya ticaretinde binde 7,4'tü şimdi, binde 8,2'nin üzerinde" dedi.
     Büyükelçilerden en büyük beklentisinin yeni teşvik sistemini en iyi şekilde anlatmaları olduğunu belirten Çağlayan, büyükelçilerin, ticaret müşavirleriyle daha fazla ilgilenmelerini istedi.
    
     -"Türkiye'ye yapılacak ziyaretler Ekonomi Bakanlığına da bildirilmeli"-
    
     Türkiye'de çeşitli grupların yurtdışı seyahatler yaptığını, yurtdışından heyetlerin Türkiye'de ağırlandığını hatırlatan Çağlayan, bakanlıkların haberi olmadan gerçekleşen bu seyahatlerin Türkiye'nin itibarını düşürdüğünü bu nedenle, Türkiye'ye yapılacak ziyaretlerin Ekonomi Bakanlığına da bildirilmesini istedi.
     Fuarlarla ilgili bir soruya Çağlayan, fuarlar konusuna çok önem verdiklerini, fuar taleplerinin kendilerine bildirilmesi halinde gerekenin yapılacağını söyledi.
     Hindistan'a yeterince önem verilmediğinin söylenmesi üzerine Çağlayan, tüm ülkelerin ithalatlarını incelettiğini, hangi ülkenin ne kadar ithalatı nereden yaptığını belirlediklerini anlattı. Hindistan ile Türkiye'nin ihracatının birbirine en fazla benzeşen iki ülke olduğunu dile getiren Çağlayan, benzerlik oranının yüzde 44 olduğunu kaydetti.
     İşadamlarının 'uzak pazarlara gidilmez ve Çin ile rekabet edilemez' anlayışının ihracatçılarda değiştirilmeye başlandığını ifade eden Bakan Çağlayan, Hindistan'da, Türkiye nüfusunun iki katı kadar zengin bir kitlenin bulunduğunu söyledi.
     Hindistan'da özel sektörle ihracat yapılacağını belirten Çağlayan, bu konuların hepsinin plan ve program dahilinde olduğunu söyledi.
     Bir ülkenin cumhurbaşkanı tarafından bakan olarak davet edilmenin Türkiye adına onur olduğunu belirten Çağlayan, sağlık sorunları nedeniyle yurtdışı seyahatlerinin azalttığını, Afrika'da ziyaret ettiği ülke sayısının 16 olduğunu söyledi.
     Türk işadamlarına işbirliği tekliflerinin yapıldığını kaydeden Çağlayan, "Çin Başbakanı bana dedi ki, 'biz, parasal desteği vermeye hazırız, yeterki Türk işadamlarıyla pazarlarda birlikte iş yapalım.' Dünyada Türk işadamlarına çok yoğun ilgi var, Niye- Türkiye'nin primi yükseldi, şükürler olsun. 3. ülkelerle biz her türlü işbirliğine açığız" diye konuştu.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir