5. Büyükelçiler Konferansı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (1) -"İşadamlarımız ve biz, Güney Kore,…

  • Yazı boyutu
5. Büyükelçiler Konferansı
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (1)
  -"İşadamlarımız ve biz, Güney Kore,…

5. Büyükelçiler Konferansı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (1) -"İşadamlarımız ve biz, Güney Kore, Almanya ve Japonya gibi ülkelerin başarı hikayeleriyle büyüdük. Şükürler olsun artık ekonomide bizim de anlatacağımız bir başarı öykümüz var" -"Ay sonunda TÜİK rakamlarının açıklanmasıyla 153 milyar dolarlık ihracatla karşı karşıya kalacağız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "İşadamlarımız ve biz, Güney Kore, Almanya ve Japonya gibi ülkelerin başarı hikayeleriyle büyüdük. Şükürler olsun artık ekonomide bizim de anlatacağımız bir başarı öykümüz var" dedi.
     Bakan Çağlayan, JW Marriott Otel'de düzenlenen 5. Büyükelçiler Konferansı'ndaki konuşmasında ay sonunda TÜİK rakamlarının açıklanmasıyla 153 milyar dolarlık ihracatla karşı karşıya kalınacağını belirterek "Bu 153 milyar dolar civarında olan mal ticaretidir. Yaklaşık 41 milyar dolar seviyesinde olacak olan hizmet ihracatıdır. Yani toplam 194 milyar dolar, keyfini çıkara çıkara söylüyorum" diye konuştu.
     Bu ihracat başarısında Dışişleri Bakanlığı'nın ve büyükelçilerin de çok ciddi emeğinin olduğunu ifade eden Çağlayan, "Buradaki başarı ortak başarıdır. Tek başına bizim Ekonomi Bakanlığı olarak yaptığımız şeyler kifayetsiz. Dışişleri Bakanlığımızın, büyükelçilerimizin çalışma usul ve sistemleri farklı bir şekilde değişti" dedi.
     Türkiye'nin bugün dünyada geldiği siyasi ve ekonomik açıdan saygın yerin sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Çağlayan, dünyada küçülme senaryolarına, ekonomik durgunluğa, krize rağmen Türkiye'nin başarısının devam etmesinin özel sektörün dinamikliğinin göstergesi olduğunu söyledi.
     Bu başarının altında yatan sebebin pazar çeşitlendirmesi olduğuna dikkati çeken Çağlayan, "Pazar çeşitlendirmesinin ihracata son 3 yılda katkısı, 40 milyar dolardır" diye konuştu.
     Çağlayan, "Önce tohum ektik, uluslararası anlaşmalar, diplomatik gelişmeler, ekonomik sistemlerle besleme, Başbakanımızın dünyaya seyahatleri ve tüm dünyadan ülkemize gelenler, şu anda hasada girdik. İyi bir hasat elde ediyoruz. Bunun nedeni Dışişleri Bakanlığımız büyüyor, sizler büyüyorsunuz, diğer taraftan ticaret müşavirliği büyüyor. Ben sanayi odası başkanıyken Türkiye'nin ticaret müşaviri sayısı 55'ti. Şimdi 105 ülkedeyiz. Ticaret müşaviri sayısı 84'tü bugün 250 ticaret müşavirimizin 233'ü görevinin başında" ifadelerini kullandı.
     Bunların ortak başarı olduğunu vurgulayan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Tekrar özel sektöre dönecek biri olarak şunu ifade etmek istiyorum. Türkiye, bu ekiple bu başarıyı elde etti. İşadamlarımız ve biz, Güney Kore, Almanya ve Japonya gibi ülkelerin başarı hikayeleriyle büyüdük. Şükürler olsun artık ekonomide bizim de anlatacağımız bir başarı öykümüz var."
     Çağlayan, son 10 yıldır Türkiye'nin dünyada bir ekonomi başarı hikayesi yazdığını, test edildiğini ve onaylandığını belirtti.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 222 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir