"5. Avrupa Asfalt ve Bitüm Kongresi" -Eurobitume Başkanı Alberto Madella: -"Ekonomik krize…

  • Yazı boyutu
"5. Avrupa Asfalt ve Bitüm Kongresi"
  -Eurobitume Başkanı Alberto Madella:
  -"Ekonomik krize…

"5. Avrupa Asfalt ve Bitüm Kongresi" -Eurobitume Başkanı Alberto Madella: -"Ekonomik krize rağmen hava kalitesinin artılmasına yönelik talepler geliyor. Karbondioksit emisyonun azalmasını amaçlıyoruz. Sektör olarak amacımız, çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltarak, sürdürülebilir çözümler sunmaktır"

Eurobitume Başkanı Alberto Madella, asfalt yapım teknolojisinde ekonomik krize rağmen hava kalitesinin artılmasına yönelik talepler geldiğini belirterek, "Karbondioksit emisyonun azalmasını amaçlıyoruz. Çevreyle ilgili endişelerin yoğunlaştığı bir sektörüz ki, bu endişeleri biz de taşıyoruz. Sektör olarak amacımız, çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltarak, sürdürülebilir çözümler sunmaktır" dedi.
     Yıldırım, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen "5. Avrupa Asfalt ve Bitüm Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada, kongrenin kara yollarıyla ilgili dünyanın en önemli kongresi olduğunu ifade ederek, toplantının İstanbul gibi Doğu ve Batı'yı bir araya getiren bir şehirde yapılmasının ayrı bir anlam taşıdığını söyledi.
     Madella, kongrede kara yollarının sürdürülebilirliğinin ele alındığını dile getirerek, "Biz sınırlı bir dünyada yaşıyoruz ve sektörde yaptığımız her şey üzerinde yaşadığımız bu gezegen üzerinde bir etkiye sahip. Kara yolları tarih boyunca uygarlığın temelini oluşturmuştur. Bugün sosyal, ekonomik ve çevresel ihtiyaçlarımızı temsil ediyor. Yolculuk etme, özgürlüğümüzün de temelinde yatıyor. Bu yüzden gelişmemizin sürüdürülebilir olmasını istiyoruz. Bütün paydaşlarımızı sürdürülebilirlik konusunda belli bir altyapıya oturtmak zorundayız. Son 20 yılda çok fazla trafik artışı oldu. Özellikle kamyon ve büyük araç trafiğinde artış oldu. Artık stabilite, istikrar ve yol bozulmalarına karşı direnç önemli bir nokta haline geldi. Özellikle gürültü çok önemli bir etmen. Sektörümüzde birtakım özel bağlayıcılar geliştirildi. Artık bugün mode asfalt kara yolları daha uzun ömürlü oluyor. Hatta çevre dostu yollar olarak değerlendiriliyor. Ekonomik krize rağmen hava kalitesinin artılmasına yönelik talepler geliyor. Karbondioksit emisyonun azalmasını amaçlıyoruz. Çevreyle ilgili endişelerin yoğunlaştığı bir sektörüz ki, bu endişeleri biz de taşıyoruz. Sektör olarak amacımız, çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltarak, sürdürülebilir çözümler sunmaktır."
     İnsan tarafından yaratılan iklim değişikliğinin yadsınamaz düzeyde olduğunu, sera gaza azaltılmasının mutlaka yapmaları gereken bir sorumluluk olduğuna dikkati çeken Madella, "Sıcak asfalt ve yeni teknolojilerin kullanıldığı bir sürece giriyoruz. Çevrenin ve doğal kaynakların en doğru şekilde kullanılmasını hedefliyoruz. Bu istekler kongredeki oturumların büyük bölümünde ele alınacak. Her bir oturum, sektörden gelen uzmanlar tarafından yönetilecek. Dünyadaki çeşitli ülkelerden 268 makale aldık. Bu uzmanlar işte bu makaleleri dinleyicilere aktaracak" dedi.
     Avrupa Asfalt Üstyapı Birliği (EAPA) Başkanı Jean-Luis Marchand, kongreye 5 farklı kıtadan bin kişinin katıldığını, 50'den fazla ülkeden temsilcilerin olduğunu söyledi.
     Marchand, kongrenin bir başarı hikayesi olduğunu ve 2 yıldır bu başarı için çalışan bir ekip bulunduğunu ifade ederek, "EAPA'nın amacı asfaltın kara yolu inşasında etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve teşvik etmek. Sektörün en iyi uygulamalarını kendi içinde paylaşarak, bilgiyi artırmasını da amaçlıyoruz. Ancak hala Avrupa'da ortak bir strateji üretmiş değiliz. Bu alanda yapmamız gereken çok şey var. Biz EAPA olarak, Avrupa'da yol inşaatı sektörü bakım alanında da faaliyet gösteriyoruz" diye konuştu.
     Daha sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 100'ün üzerinde stant bulunduran, asfalt ve bitümle ilgili malzeme üreten, ekipman imal eden firmalarla mühendislik hizmeti verenlerin faaliyetlerini katılımcılara tanıttıkları serginin açılışını yaptı.
     Avrupa başta olmak üzere Amerika'dan, Avustralya'dan ve Güney Afrika'dan ulusal asfalt birliklerinin üst düzey yöneticileri ve temsilcilerinin de aralarında olduğu yaklaşık 1000 kişinin katıldığı kongre 15 Haziran Cuma günü sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir