48. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı açıldı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bazı derecelendirme…

  • Yazı boyutu
48. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı açıldı 
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Bazı derecelendirme…

48. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı açıldı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bazı derecelendirme kuruluşlarının cimriliğine, Türkiye'nin hakkını geç teslim etmesine rağmen yolumuza devam edeceğiz" -"Fitch'in iki gün önce yapmış olduğu şey Türkiye için bir lütuf değil. Bu konuda kimseye bir minnettarlığımız yok. Türkiye'nin bu konuda hakkı yenmiştir" -"Puan düzeltilmesiyle birlikte Türkiye'ye daha çok sermaye girişi olacak. Bu kaynakları krediye dönüştürerek özel sektörün daha fazla yatırım, üretim, ihracat ve istihdam yapacağı bir yapıya çevirmeliyiz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının cimriliğine, ayağını sürtmesine, Türkiye'nin hakkını geç teslim etmiş olmasına rağmen yollarına devam edeceklerini belirterek, "Fitch'in iki gün önce yapmış olduğu şey Türkiye için bir lütuf değil. Bu konuda kimseye bir minnettarlığımız yok. Biz bunu fazlasıyla hak ettik. Bunu çok önceden yapması lazımdı. Türkiye'nin bu konuda hakkı yenmiştir" dedi.
     CNR Expo'da düzenlenen 48. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı'nın açılışında konuşan Çağlayan, fuarların ticareti ateşleyen bir buji görevi üstlendiğini belirterek, fuarın ihracata önemli katkılar sunmasını temenni ettiğini söyledi.
     Çağlayan, 20'den fazla ülke ve 300'ün üzerinde ulusal ve uluslararası sektör temsilcilerinin katıldığı bir etkinliğe Türkiye'nin ev sahipliği yapmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:
     "Ayakkabı sektörü, istihdam, ekonomi ve ihracat açısından önemli bir sektör. Günlük hayatımızın olmazsa olmazı, zaman zaman kendimizden daha fazla özen gösterdiğimiz bir giysinin bir sektörün açılışını yapıyoruz. Ayakkabı sektörü Türkiye'de 5 milyar dolar üzerinde bir üretim kapasitesine sahip ve 18 bin 500'e yakın işletme bunun yanı sıra 240 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Bilhassa emek yoğun bir sektör. Hayvancılık sektörü başta olmak üzere birçok sektörle de yakından ilişki içinde. Bu kadar önemli bir sektör de ümit ediyorum ki, AYMOD fuarları Türkiye'nin üretim ve istihdam kapasitesinin geliştirilmesi ve dış ticaret kalitesinin artırılmasında önemli bir kilometre taşı olacaktır."
    
     -"Sektördeki ihracatın, ithalatımızın en az iki katı olmasını istiyoruz"-
    
     Çağlayan, sektörün bugünkü yapısı itibariyle her geçen gün ihracat kapasitesini artırdığını vurgulayarak, "Sektördeki ihracatın, ithalatımızın en az iki katı olmasını istiyoruz. Yaklaşık 400 milyon doların biraz üzerinde geçen yıl itibariyle bir ihracat, buna karşılık 800 milyon doların üzerinde bir ithalat gerçekleştirdiğimiz bir sektör. Ancak bu yıl verilere baktığımızda, almış olduğumuz birtakım önlemler ve sektörde marka ve tasarımın öne çıkması ithalattaki artışta ciddi anlamda bir fren yaptırmış durumda" diye konuştu.
     Türkiye'nin tüm sektörlerinde olduğu gibi ihracatının ithalatından daha fazla olması gerektiğini dile getiren Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Ayakkabı sektörünün de içinde bulunduğu deri mamulleri sektörüne bakacak olursak yaklaşık 1,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Aslında Türkiye için daha alınacak çok mesafeler var. Bu güne kadar yapmış olduklarımız bizi bu noktaya kadar getirdi. 10 yıl önce mukayese edilmeyecek kadar önemli performans gerçekleştirdik. Dünyada önemli bir küresel krizin yaşandığı bir ortamda Türkiye dünyanın ekonomik ve siyasi istikrarı gelişmiş bir ülkesi olarak her yerde anlatılıyor. İhracatımızı nasıl yüzde 12 artırdığımız konuşuluyor.
     Türkiye ekonomisi sürekli büyüyen bir ekonomi. Öyle bir büyüme ki, Ekonomi Bakanı olarak yüzde 3'lük büyümeden memnun olmuyorum. Niye- Çok daha fazla büyüyebiliriz. Şu an bu büyümeyi hayal bile edemeyenler var oysa Avrupa'da. Ülke olarak, yeni yeni gerçek performansımızı göstermeye başladık. Krize inat bu yıl sonu itibariyle 150 milyar dolar ihracatı hep birlikte göğüsleyeceğiz. 20 milyar dolar da yurt dışına yatırım ihracatı yapıyoruz. Çünkü dünya liginde oynayan bir Türkiye var. Ama bu bizi kesmez bizim arabamız çok güçlü. Öyle bir arabamız var ki 300-400 beygir güce sahip. Türkiye 300-400 kilometre hızla gidebilecek bir ülke. Geçmişte bunun önüne engeller kondu. Tekere çomak sokuldu."
    
     -"Başta ayakkabı sektörü olmak üzere bütün sektörlerle 'Durmak yok, yola devam' diyoruz"-
    
     Çağlayan, devletin artık özel sektöre rakip olmadığına dikkati çekerek, "Her türlü sorununuzda sizin yanınızdayız. Bazı derecelendirme kuruluşlarının cimriliğine, ayağını sürümesine, Türkiye'nin hakkını geç teslim etmiş olmasına rağmen biz yolumuza devam edeceğiz. Fitch'in iki gün önce yapmış olduğu şey Türkiye için bir lütuf değil. Bu konuda kimseye bir minnettarlığımız yok. Biz bunu fazlasıyla hak ettik. Bunu çok önceden yapması lazımdı. Türkiye'nin bu konuda hakkı yenmiştir. Bu daha evvel yapılsaydı, bugün daha yüksek ihracatı daha çok daha yatırım ve istihdamı konuşacaktık. Puan düzeltilmesiyle birlikte Türkiye'ye daha çok sermaye girişi olacak. Bu kaynakları krediye dönüştürerek ihtiyacı olan özel sektörün daha fazla yatırım, üretim, ihracat ve istihdam yapacağı bir yapıya çevirmeliyiz" şeklinde konuştu.
     Çağlayan, bu gelişmelere paralel olarak, faizlerin düşeceğini, bunun yatırımların kalitesini artıracağını ve yeni teşvik sisteminin daha anlamlı hale geleceğini ifade ederek, Türkiye'nin başta ayakkabı sektörü olmak üzere bütün sektörleriyle "Durmak yok, yola devam" diyeceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir