4. Uluslararası Sigortacılık Konferansı -Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif…

  • Yazı boyutu
4. Uluslararası Sigortacılık Konferansı
  -Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif…

4. Uluslararası Sigortacılık Konferansı -Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur: -"Marmara depremi ve Düzce depreminin ekonomimize kaybı yaklaşık 13 milyar lira oldu. Bunun yaklaşık 750 milyon lirası sigorta sektörü tarafından karşılandı" -"Sigorta şirketlerinin katastrofik risklere karşı sermayelerini aşan teminatları reasürörlere devretmeleri, deprem ve diğer doğal afetlere karşı iş planlarını hazırlamaları ve her an bir deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmaları gerekli"

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu (STD) Başkanı Arif Hikmet Cesur, Marmara ve Düzce depremlerinin ekonomiye kaybının yaklaşık 13 milyar lira olduğunu, bunun yaklaşık 750 milyon lirasının sigorta sektörü tarafından karşılandığını belirterek, "Sigorta şirketlerinin katastrofik risklere karşı sermayelerinin aşan teminatları reasürörlere devretmeleri, deprem ve diğer doğal afetlere karşı iş planlarını hazırlamaları ve her an bir deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmaları gerekli" dedi.
     Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Sigortacılık Konferansı'na katılan Cesur, Sigortacılık sektörünün insan yaşamı için son derece önem arz eden bir konu başlığı olduğunu belirterek, geçmişte yaşanan doğal afetlere değindi.
     Cesur, özellikle ekonominin lokomotifi ve nüfusun büyük bir kısmının yaşadığı Marmara Bölgesi'nin deprem açısından ciddi tehdit altında olduğunu dile getirerek, "Marmara depremi sonrası 147 bin 120 kişi evsiz kaldı. Geçen yıl yaşadığımız Van depreminde ise 604 vatandaşımızı kaybettik, 50 bin vatandaşımız evsiz kaldı, 2 bin 262 yapının yıkıldığı bir deprem oldu. Burada da ülke ekonomisinin 1 milyar dolar kaybı oldu. Bunun 190 milyon lirası sigorta kaybı" diye konuştu.
     TBMM'de özellikle Van depremi sonrasında çeşitli kararların alındığını hatırlatan Cesur, "Afet Sigortaları Hakkında Kanun yasalaştı ve Zorunlu Deprem Sigortası'nın yaygınlaşması için yeni kontrol noktaları getirildi. Ayrıca depreme ilaveten diğer doğal afetlerin de sigorta kapsamına alınmasının yolu açıldı" dedi.
     Cesur, doğal afetlerin önüne geçilemeyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
     "Ama uğranılacak zararı minimize edebiliriz. Gerek kamu otoritesi, gerek sigorta sektörü mensupları ve gerekse vatandaşlar olarak doğal afet sigortasının önemini kavramalıyız. Çünkü geçmişte yaşanan acılar ortada. Her bir karar birimi kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli, ki bu konuda ciddi mesafelerin de kat edildiği görülüyor" ifadelerini kullandı.
     Akçakale'ye top mermisi düşmesine ilişkin de Cesur, bunun bir savaş durumu sayılması halinde sigorta açısından otomatik olarak teminat dışı kalacağını belirterek, "Çünkü savaş teminatları hiçbir sigorta türünde verilmiyor. Ama savaş sayılmaz da bu bir terörist saldırı gibi değerlendirilirse oradaki kişiler belli risklere karşı teminat almışlarsa ve terör teminatları da varsa zararları karşılanabileceği ölçüde karşılanır" dedi.
     Yarın da devam edecek konferans kapsamında yerli ve uluslararası birçok sigortacı, akademisyen, kamu görevlisi ve ekonomistin katılımıyla sektörün geleceğine ilişkin paneller ve sunumlar gerçekleştirilecek.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir