4. Uluslararası Ekonomi Politik Konferansı -Merkez Bankası Araştırma ve Para Politikası Genel…

  • Yazı boyutu
4. Uluslararası Ekonomi Politik Konferansı
  -Merkez Bankası Araştırma ve Para Politikası Genel…

4. Uluslararası Ekonomi Politik Konferansı -Merkez Bankası Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü Başekonomisti Kara: "2010 yılının sonlarından itibaren, 2011 yılında net ihracatın büyümeye katkısında ciddi anlamda bir artış oldu"

Merkez Bankası Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü Başekonomisti Doç. Dr. Ali Hakan Kara, "2010 yılının sonlarından itibaren, 2011 yılında net ihracatın büyümeye katkısında ciddi anlamda bir artış oldu" dedi.
     Kara, Kocaeli Üniversitesi, İngiltere'den University of Westminster, Çek Cumhuriyeti'nden Silesian University in Opava ve Ostrava Teknik Üniversitesi ile İtalya'dan IRES Piemonte Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nün Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde birlikte düzenlediği "4. Uluslararası Ekonomi Politik Konferansı"nda para politikasının esnekliği üzerine sunum yaptı.
     Dünyada küresel kriz sonrası değişen dinamiklere değinen Kara, küresel kriz sonrası para politikalarının daha esnek bir çerçeveye doğru yöneldiğini bildirdi.
     Türkiye'de de Merkez Bankası olarak enflasyon hedeflemesinin finansal istikrarı da ekleyerek biraz daha esnek bir çerçeveye getirdiklerini ifade eden Kara, "Bu çerçevenin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için daha uygun olduğunu savunduk. 2010 yılının sonlarından itibaren Merkez Bankası'nın bu doğrultuda uyguladığı politikalar, ekonomiyi sağlıklı bir şekilde dengelemede çok etkili oldu ve Türkiye ilk defa kriz olmadan cari açığını düzeltme noktasına doğru getirdi" şeklinde konuştu.
     Kara, 2010 yılının sonundan itibaren yeni politikalar tasarlamaya başladıklarını dile getirerek, şunlar kaydetti:
     "Bu politikaların temel prensibi şuydu, 'öncelikle para politikası finansal istikrarı da destekleyici bir amaç olarak gözetecek.' Bu çerçevede çeşitli enstrümanlar tasarladık. Bu enstrümanların bazıları Türkiye'ye özgü. Rezerv opsiyon katsayısı, faiz koridoru... Bunlar Türkiye'ye özgü araçlardır. Bunları tasarlayıp uygulamaya koyduk. 2010 yılının sonlarından itibaren, 2011 yılında net ihracatın büyümeye katkısında ciddi anlamda bir artış oldu. Talepte bir yavaşlama oldu ama toplamda ekonomi makul bir oranda büyümeye devam etti. Enflasyon biraz yükseldi ama enflasyon beklentileri şu anda hali hazırda kontrol altında."
    
     -"Esneklik" kavramı-
    
     KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Fettahoğlu da konferansın bu yıl ki konusunun "esneklik" kavramı olduğunu anlatarak, bu kavramın geniş bir içeriğe sahip olduğunu belirtti.
     Esnekliğin aslında olumlu bir kavram olduğunu ancak kullanıldığı yer ve zaman bakımından rizikolar ve bunun sonucunda olumsuzlukları da beraberinde getirebileceğine işaret eden Fettahoğlu, şöyle konuştu:
     "Bugün yaşanan küreselleşme süreciyle bir türlü kontrol altına alınamayan kriz de yaygınlaşmaktadır. Bu durumda 'esneklik, sosyal ve ekonomik yaşamda neler taşıyor-' sorusunun yanıtı sanıyorum bu günkü konferansın ana teması olacaktır. Her alanda var olan ana gövdeyi koruyarak toplumsal ve ekonomik alanda esnemeler yapılabilir. Ancak esneklikte dikkat edilmesi gereken nokta, bu küreselleşme ve kriz ortamında ana gövdenin korunmasıdır. Gövde tahrip olur, dayanamaz, çok esnerse toplum ve ekonomi zarar görür. Ayrıca çok fazla esnemek de sağlam ve güçlü bir gövdenin oluşmasını engeller."
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir