"4. Akhisar Zeytin Hasat Şenliği" yapılacak -Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini…

  • Yazı boyutu
"4. Akhisar Zeytin Hasat Şenliği" yapılacak
  -Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini…

"4. Akhisar Zeytin Hasat Şenliği" yapılacak -Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedefleyen Türk zeytincilik sektörü, yeni sezonu Akhisar'daki şenlikte açacak

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedefleyen Türk zeytincilik sektörü, 2012-2013 sezonunu Manisa'nın Akhisar ilçesindeki şenlikte açacak.
     Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 12 milyon zeytin ağacı varlığı ile en fazla zeytin ağacına sahip ilçe konumunda olan Akhisar'ın 12-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek "4. Akhisar Zeytin Hasat Şenliği"ne ev sahipliği yapacağı belirtildi.
     Şenlik kapsamında, Ballıca'da sezonun ilk zeytin hasadı yapılacak, bu ürünün zeytin işleme ve zeytinyağı fabrikasında geçtiği işlemler gözlemlenecek.
    
     -Rekolte beklentisi-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Emin Demirci, Türkiye'nin yeni sezonda 455 bin ton sofralık zeytin, 201 bin ton zeytinyağı rekoltesi beklediğini belirtti.
     Akhisar'ın sofralık zeytin üretiminde Türkiye'de ilk sırada bulunduğunu ifade eden Demirci, şunları dile getirdi:
     "Türkiye'nin sofralık zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 25'lik bölümü Akhisar ve çevresinde yetiştiriliyor. Akhisar'da 85 bin ton sofralık zeytin, 5 bin 500 ton zeytinyağı rekoltesi bekliyoruz. Yakın zamana kadar Türkiye'de tütün üretim merkezi olarak bilinen Akhisar, günümüzde Türkiye'nin en büyük zeytin ve zeytinyağı üretim merkezi haline geldi. Bu değişimi Türkiye kamuoyuna göstermek istiyoruz. Tütünün üretim kısmı Akhisar'da iken satış ve pazarlama kısmı ise İzmir'de gerçekleştiriliyordu. Dolayısıyla Akhisar'a tütünden çok fazla bir katma değer kalmıyordu. Zeytinde ise durum farklı. Akhisar'da kurulu irili ufaklı 300 civarında zeytin işleme tesisi, 35 tane zeytinyağı fabrikası var."
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir