3M'in Çorlu'daki üretim tesisinin temeli atıldı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"Avrupa…

  • Yazı boyutu
3M'in Çorlu'daki üretim tesisinin temeli atıldı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2)
  -"Avrupa…

3M'in Çorlu'daki üretim tesisinin temeli atıldı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"Avrupa Birliği Komisyonu raporuna göre, Avrupa'da önümüzdeki 10 yılda 1 milyon 600 binden fazla şirket kapanacak" -"Bunun temel nedeni ekonomik değil, Avrupalının işini devredeceği 2. ve 3. jenerasyonunun, gençlerinin olmayışıdır. İşte Türkiye'nin avantajı bu" -"Cari açık Türkiye'nin kaderi değildir. Türkiye bu yıl gördüğümüz gibi cari açığın üstesinden çok rahat gelebilecek bir ekonomik yapıya ve anlayışa sahiptir"

Ekonomi Bakan Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Komisyonu raporuna göre, Avrupa'da gelecek 10 yılda 1 milyon 600 binden fazla şirketin kapanacağını belirterek, "Bunun temel nedeni ekonomik değil, Avrupalının işini devredeceği 2. ve 3. jenerasyonunun, gençlerinin olmayışıdır. İşte Türkiye'nin avantajı bu" dedi.
     İnovasyon şirketi 3M'in Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi'nde inşasına başlanacak üretim tesisinin temel atma töreninde konuşan Çağlayan, cari açığın Türkiye'nin kaderi olmadığını, Türkiye'nin, bu yıl görüldüğü gibi cari açığın üstesinden çok rahat gelebilecek bir ekonomik yapıya ve anlayışa sahip olduğunu söyledi.
     Geçen yılın 9 ayında 61 milyar dolar civarında olan cari açığın, bu yılın 9 ayında ise 21,3 milyar dolar azaldığını hatırlatan Çağlayan, "Cari açığın azalmasının nedeni genelde hep ithalat olarak bilinirdi. Ama Türkiye bu yıl bir ilki gerçekleştiriyor. 21,3 milyar dolarlık cari açığın azalmasının temel nedeni, 15,7 milyar dolar ihracat artışından sağlanmıştır. Türkiye bu konuyu çözecek kabiliyetini göstermiştir" diye konuştu.
     3M'in Türkiye'de Ar-Ge merkezini kurması konusunda bir fikir birliğine gelindiğini aktaran Çağlayan, Türkiye'nin bugün dünyanın en iddialı Ar-Ge teşvik yasasına sahip olduğunu, böyle bir ortamda uluslararası ve ulusal, 100'ün üzerinde şirketin Ar-Ge merkezlerini Türkiye'de kurarak binlerce insanı istihdam etmeye başladıklarını ifade etti.
     3M'in bu yatırımı hatır için yapmadığını dile getiren Çağlayan, "Önemli bir pazara, önemli bir Hub'a geldiklerini biliyorlar. Dünya toplam ithalatının neredeyse yarıya yakını olan 10 trilyon dolarlık alım bu coğrafyada gerçekleştiriliyor. Bu coğrafyada üretime, ihracata, dağıtıma hakim olmak isteyenler burada yerlerini alıyor" ifadelerini kullandı.
    
     -"Avrupa'da önümüzdeki 10 yılda 1 milyon 600 binden fazla şirket kapanacak"-
    
     Yabancı sermayenin Türkiye'ye bu kadar gelmesinin tesadüfi olmadığını belirten Çağlayan, şöyle devam etti:
     "1923-2003 arasında ülkemize gelen toplam doğrudan yabancı yatırımlar sadece 14,5 milyar dolardı. 2003'ten 2011 yılı sonu itibariyle gelen toplam doğrudan yabancı sermaye yatırımları 120 milyar dolara çıktı. Yani 80 senede gelenin 8 katından fazlası son 8 yılda geldi. Türkiye'ye gelenler ülkenin 75 milyon nüfusu ve 29 yaş ortalamasına geliyor. Gelen 120 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye yatırımının yüzde 70'i Avrupa kaynaklıdır.
     Avrupa'nın Türkiye'ye yatırım yapmasının temel nedeni Türkiye'deki genç ve nitelikli iş gücüdür. Çünkü Türkiye önemli bir iş gücü arzını sunan bir ülkedir. Bugün Avrupa'da yaş ortalaması 45 ila 47 oldu. Avrupa'da önümüzdeki 10 yılda 1 milyon 600 binden fazla şirket kapanacak. Avrupa Birliği Komisyonu'nun raporu bu. 1 milyon 600 bin şirketin kapanmasının temel nedeni ekonomik değil, Avrupalının işini devredeceği 2. ve 3. jenerasyonunun, gençlerinin olmayışıdır. İşte Türkiye'nin avantajı bu. Sayın Başbakan zaman zaman 3 çocuk diye boşuna söylemiyor. Türkiye'nin de şu anda en önemli güçlerinden biri genç nüfusu."
    
     -"Türkiye'de 31 bin yabancı sermayeli şirket var"-
    
     Bu noktada önemli olanın iş gücü arzını sürekli kılmak olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Yoksa Avrupalının derdi değil kendi evinin bulunduğu yerden çıkıp da başka ülkelere gitmek. Bugün nüfusu her yıl 1 milyon artan bir ülkeyiz. Her yıl 700 bin gencimiz iş gücü piyasasına giriyor. Her yıl 700 bine yakın gencimiz üniversitelerden mezun oluyor. Bugün Türkiye'de öyle bir iç tüketim yapısı var ki, 75 milyonluk Türkiye'de 66 milyondan fazla cep telefonu abonesi, 40 milyondan fazla internet kullanıcısı var. Bugün ülkemizde 2 milyondan fazla işletme var. Bunun 31 bini yabancı sermayeli şirketlerdir. Her yıl ülkemizde 50 bin şirket kurulmaktadır. Bunlar Türkiye'nin gerçek dinamiklerini gösteriyor" şeklinde konuştu.
     Çağlayan, 3M'in Türkiye'deki yatırımlarının çok daha fazla artacağını ümit ettiğini dile getirerek, "Bana göre, İngilizce anlamını dışında 3M'in Türkçe olarak birinci anlamı marifet, ikinci anlamı mükemmellik, üçüncü anlamı da maşallahtır" benzetmesi yaptı.
     Çağlayan, söz konusu yatırımın kısa sürede tamamlanması yönündeki temennisini ve tesisin açılışını da birlikte yapma arzusunu da dile getirdi.
     Konuşma sonunda Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Bakan Çağlayan'a 1 milyon dolarlık yatırımı sembolize eden bir çek takdim etti.
     Törende, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 3M Uluslararası Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı H.C. Shin, 3M Türkiye Müdürü Andrei Holban'ın yanı sıra çok sayıda davetli de hazır bulundu.
     (Bİtti)
    
    
    

Bu haberi 326 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir