35. Dünya Bağ ve Şarap Kongresi İzmir'de başladı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı…

  • Yazı boyutu
35. Dünya Bağ ve Şarap Kongresi İzmir'de başladı
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı…

35. Dünya Bağ ve Şarap Kongresi İzmir'de başladı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu: -"Türkiye, 1200 üzüm çeşidini içeren üretim alanı ile çok zengin asma gen potansiyeline sahip önemli bir üzüm üreticisi ülkedir"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, "Türkiye, 1200 üzüm çeşidini içeren üretim alanı ile çok zengin asma gen potansiyeline sahip önemli bir üzüm üreticisi ülkedir" dedi.
     Uluslararası Bağ ve Şarap Örgütü'nün, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) koordinesinde düzenlediği 35. Dünya Bağ ve Şarap Kongresi, İzmir'de başladı.
     Kongrenin açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Türkiye'nin dünya üzüm üretiminde 6'ncı, çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde ise 2. sırada olduğunu belirtti. Arzu, "Türkiye, 1200 üzüm çeşidini içeren üretim alanı ile çok zengin asma gen potansiyeline sahip önemli bir üzüm üreticisi ülkedir. Kongrenin bağcılığın gelişimine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.
     TAPDK Başkanı Mehmet Küçük, 35. kongrenin, 35 plakalı İzmir'de yapılmasının önemine dikkat çekerek, "Bu kongre, EXPO 2020'ye aday olan İzmir için çok büyük bir tanıtım imkanı sunuyor. Türkiye, şarapçılığın yanısıra hem sofralık hem de kuru üzümde önemli bir üretici ülke. Kongreye gelenler, bağ alanlarını gezecek, kuru üzüm tesislerini gezecek. Türkiye için önemli bir tanıtım imkanı sunuyor" diye konuştu.
     Türkiye'deki bağ alanlarının yüzde 38'inin, toplam üzüm üretiminin yüzde 40'ının, çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin büyük bölümü ile şarapçılık üzümün yüzde 20'sinin Ege Bölgesi'nde üretildiğini ifade eden Küçük, Türkiye'nin sofralık ve çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde dünyada söz sahibi ülkelerden biri olduğunu vurguladı.
     Kongrenin "Sürdürülebilir Bağcılık ve Çeşitlilik" temasıyla gerçekleştirildiğini kaydeden Küçük, "Bugün itibariyle 61,8 milyar dolarlık tarımsal hasılaya sahip Türkiye, dünyanın 7. büyük tarımsal üreticisi haline gelmiştir. Ülkemizin sahip olduğu potansiyeli, tüm dünyaya tanıtma adına bu kongre önemli bir fırsat sunuyor" şeklinde konuştu.
     Uluslararası Bağ ve Şarap Örgütü Başkanı Yves Bernard ise Türkiye'nin bağcılıkta dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğunu söyledi. Son 30 yılda bağcılık ve şarapçılığın doğuya doğru yön değiştirdiğini dile getiren Bernard, özellikle Hindistan'ın örgüte üyeliği ile bu durumun perçinlendiğini kaydetti.
     Bernard, şöyle konuştu:
     "Bu kongreyi OIV'nin kurucu üyesi olan Türkiye organize ediyor. Türkiye 2 bin yıldan beri bu alanda Akdeniz'in en önemli sanayilerinden bir tanesine sahip olmuştur. Burada konuşulacak konu bağ ürünleri olacak. Şu anda çok ünlü bir kenteyiz. İzmir adı üzümle çok yakın bir ilişki içindedir. Türkiye, sofralık ve çekirdeksiz kuru üzümde dünyada en önemli üretici ülkelerden biridir. Şarap üretiminde Türkiye önemli bir paya sahiptir. Türkiye coğrafi konumu, üretimi ve potansiyeliyle bu kongreye ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır."
     İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu da, 32 şarap fabrikasına sahip olan İzmir'in sektör açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.
     22 Haziran'a kadar sürecek kongreye 45 ülkeden 300 bilim adamı katılıyor.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir