3. Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi -Mersin Valisi Güzeloğlu: "Öncelikli…

  • Yazı boyutu
3. Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi
  -Mersin Valisi Güzeloğlu: "Öncelikli…

3. Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi -Mersin Valisi Güzeloğlu: "Öncelikli hedef Akdeniz'de barış' -Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aşut: -"Akdeniz'in tarihi derinliğinden ve yüksek kültüründen aldığımız destekle sorunları aşacak güçteyiz" -İskenderiye Ticaret Odası ve Mısır Odalar Federasyonu Başkanı El Vakil: -"Mısır sizin Afrika'ya açılan kapınız olacaktır

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi başladı.
     Mersin HiltonSA Balo Salonu'nunda düzenlenen kongrede konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, bu kongrenin Mersin ve Türkiye için önemine dikkati çekti.
     Ticaret denilen kavramın güveni içeren, ama kuralları da gerektiren bir olgu olduğunu belirten Güzeloğlu, Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük ilk 10 ülkesi arasına girmeyi hedeflediğini belirtti.
     Vali Güzeloğlu, "Hedefimiz 500 milyar dolarlık ihracat, 1.5 trilyon dış ticaret gerçekleştirmek. Bu büyüklüğe yol alırken komşularımızla ve Akdeniz özelindeki kıyı ülkelerle ilişkileri de çoğaltmak durumundayız. Turizmin de bu yıl tema olarak seçilip öne çıkması da son derece doğru ve haklı bir tespittir. Öncelikli hedef Akdeniz'de barış" diye konuştu.
    
     -"Birbirimizin rakibi olmamalıyız"
    
     Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut da, büyük bir aile olan Akdeniz'in değişim ve gelişimin adı olduğunu belirterek, "Her şeyin değiştiği Akdeniz'de değişmeyen tek şey hala ticaretin, medeniyetin, zenginliğin ve evrensel insanlık değerlerinin merkezi olmasıdır. Bazı sıkıntılarımız, sorunlarımız var. Ancak bugün bölgemizde yaşadığımız siyasal, sosyal ve ekonomik sıkıntıların tamamı geçici. Akdeniz'in tarihi derinliğinden ve yüksek kültüründen aldığımız destekle bu sorunları aşacak güçteyiz" dedi.
     Yeterince bir araya gelememelerini ve ortak hareket etmemelerini eleştiren Aşut, şunları kaydetti:
     "Et ve tırnak gibi olup ortaklıklar kurmalıyız. Birbirimizin rakibi olmamalıyız. Bizim rakibimiz Çin'dir, Hindistan, Amerika ve Asya'dır. Birbirimizden ne kazanırız mantığını bir kenara bırakmalıyız. Ortak hareket ederek, Akdeniz ailesi olarak dünya ticaretinden daha fazla payı nasıl alırız demeliyiz. Sosyal, siyasal ve kültürel, ekonomik açıdan her zaman dayanışma içinde olup projeler üretmeliyiz. Birlikten kuvvet doğduğunu unutmamalıyız. İzmir'de temeli atılıp Mersin'de devam eden bu kongrenin Akdeniz'in birlikteliğini artıracağı inancındayım."
     Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu ise, Akdeniz'de dostluğu ve huzuru kalıcı kılmak, yeni işbirlikleriyle güçlü ekonomiler yaratmak gerektiğine dikkati çekerek, "Ekonomide rekabet koşullarının ağırlaştığı bir dünyadayız. Bunun için güç birliğine ihtiyacımız var. Dünya deniz ticaretinin yüzde 30'unun gerçekleştiği zengin doğal kaynakları ve ticaret yollarıyla tüm Avrupa ve dünyayı besleyen bu coğrafyanın tüm potansiyelinin değerlendirilmesi en büyük arzu. Bu kongrenin yeni ortaklıkları vesile olmasını diliyorum" dedi.
     İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da yaptığı konuşmada, şunları söyledi:
     "Binlerce yıllık ticaretin merkezi olan Akdeniz'de ticareti günümüzde tekrar canlandırmak, tekrar bu bölgede ticareti, dostluğu ve turizmi geliştirmek için ne yaparız diye düşünürken böyle bir organizasyon ortaya çıktı. Akdeniz gerçekten medeniyetlerin ve kültürlerin buluştuğu, dünyanın en eski ticaret alanı. Akdeniz'in ortak lisanı var. Ticaret lisanı."
     Konuşmasında rezidans gemisinin de gelecek yıl 2 gün Mersin'de kalacağı müjdesini veren Demirtaş, "Akdeniz'in barış denizi olmasını istiyorum. Turizmin yükseldiği bölge olacak Akdeniz" dedi.
    
     -İskenderiye Ticaret Odası Başkanı El Vakil-
    
     İskenderiye Ticaret Odası ve Mısır Odalar Federasyonu Başkanı Ahmet El Vakil de yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:
     "Bizim amacımız Türk şirketleri için Afrika'ya bir rota çizmek, sonra Avrupa'ya getirmek, Mısır şirketleri için de Orta Asya'ya taşımaktır. Lojistikle birlikte sanayi bölgeleriyle birlikte çalışıyoruz. Mersin sanayi bölgesiyle çalıştığımız gibi ticaret, sanayi, ulaşım ve lojistik konularında fırsatlar yaratıyoruz. Bu fırsatlar yalnızca Mısır'a hizmet etmiyor. Bu bölgede 1.6 milyar tüketicinin çıkarına hizmet ediyor. Bizim ürünlerimizin yüzde 50-si Türkiye ve Akdeniz'den gelmekte ve bu bir kazan kazan durumu yaratmaktadır. Türk şirketleri zaten Mısır'da bulunuyor. Bizim 200'den fazla Türk şirketiyle ortaklıklarımız var ve bu şirketler de Mısır'a yatırım yapmakta. Ancak şu anda yeni ortaya koyduğumuz yaklaşımla daha fazla Türk şirketi bundan faydalanacak."
     Mısır'daki geçiş döneminin geçici olduğunu belirten El Vakil, "2 hafta içinde yapılacak seçimlerle birlikte bu bir sona ulaşmak durumundadır. Türkiye'nin yıllar önce geçirdiği demokratikleşme sürecinin aynısını Mısır geçirmekte. Avrupa da bu dönemi yaşamıştır. Bizler de bu süreci sonlandırmak için çaba göstermekteyiz" dedi.
     "Mısır sizin Afrika'ya açılan kapınız olacaktır" diyen Vakil, bunun yanı sıra AB ile küresel köprüler isimli yeni bir projeye başladıklarını, bu proje ile Türk, Avrupalı ve Mısırlı şirketlerin iki taraflı ortaklıklar kuracaklarını kaydetti.
     Konuşmaların ardından Mersin Üniversitesi ile Arap Bilim, Teknoloji ve Deniz Taşımacılığı Akademisi arasında iyi niyet protokolü imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir