3. Türk Havacılık Endüstri Sergisi, Forumu ve Fuarı açıldı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme…

  • Yazı boyutu
3. Türk Havacılık Endüstri Sergisi, Forumu ve Fuarı açıldı
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme…

3. Türk Havacılık Endüstri Sergisi, Forumu ve Fuarı açıldı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım:(2) -"Küresel teknolojinin geldiği noktayı veri kabul edip, oradan işe başlayacağız. Onun üzerine kendi markamızı, kendi rengimizi ve katkımızı koyarak özgün uçağımızı da 10 yıllık bir hedef içerisinde bütün dünyanın semalarında uçurur hale geleceğiz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, küresel teknolojinin geldiği noktayı veri kabul edip, oradan işe başlayacaklarını belirterek, "Onun üzerine kendi markamızı, kendi rengimizi ve katkımızı koyarak özgün uçağımızı da 10 yıllık bir hedef içerisinde bütün dünyanın semalarında uçurur hale geleceğiz" dedi.
     İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türk Hava Yolları (THY) Teknik'in bu yıl 3.'sünü düzenlediği Türk Havacılık Endüstri Sergisi, Forumu ve Fuarı (TÜHESFO), İstanbul Fuar Merkezi'nde açıldı.
     Açılışta konuşan Yıldırım, THY Teknik'in bugün 500 milyon doları bulan Türkiye'nin bakım, onarım işinin yüzde 85'ini yerine getirdiğini vurgulayarak, bunun büyük bir kısmının yabancı uçaklara yapılan hizmet olduğunu kaydetti.
     Yıldırım, göreve geldiğinde Türkiye'nin bakımla onarımla ilgili hiçbir sertifikasyonu olmadığını hatırlatarak, şöyle konuştu:
     "Böyle bir ülke olur mu- Uçaklarınız, hava araçlarınız var ama hiçbirine bakacak yetkiniz yok. O günlerden bugünlere geldik. Bu gün 350 bin-400 bin metrekarelik HABOM (Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon Merkezi) Projesi ve yine THY'nin Sabiha Gökçen'deki hangarı... İstanbul İzmir ve Ankara havacılığın kümelenme merkezi bu üç şehirdir. Sabiha Gökçen'de oluşturulan Teknopark var. İşte yavaş yavaş şartlar oluşuyor. Biz önlerinde engel olmayalım yeter. Havacılığı geliştirirken de bunu yaptık. Dedik ki 'siz ne yapacağınızı bana sormayın yapamadıklarınızı sorun onları yapacak hale getirelim'. Havacılığın önünü böyle açtık. THY'ye sahip olmak havalı bir bakan olmak demek, ama bunu tercih etmedim. 'Küçük olsun benim olsun' anlayışını asla benimsemedim. 'Hemen uzak durun kardeşim bakanlıktan. Bakanlığın her türlü kurallarından, kısıtlamalarından sizi muaf bırakıyoruz. Gidin çalışın, çabalayın'... 60 noktadan 92 noktaya çıktılar. Dünyanın en fazla varış noktası olan havayolu. Avrupa'nın 3.'sü. Dünyanın ilk 10'u arasına giren bir havayolu. Gerçek bir başarı öyküsü, ama bu yetmez."
    
     -"Bu ülke 3 saatlik uçuşla 2,5 milyar nüfusa ulaşıyor"-
    
     Yıldırım, Türkiye'nin potansiyelinin bu olmadığını ifade ederek, "3 saatlik uçuşla 2,5 milyar nüfusa ulaşıyor bu ülke. Bugün Türkiye için 2030'a kadar en az 900 adet orta ve büyük gövdeli yeni uçak ihtiyacı olduğunu küresel havacılık endüstrisi hesap ediyor. Türkiye'nin bölgesel anlamda gittikçe gelişen, fark edilen, havacılıkta bir güç olduğunu bugün herkes kabul ediyor" diye konuştu.
     Büyük şirketlerin ortaklık için birinin gelip birinin gittiğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Hiç kıskançlığa lüzum yok. Herkesle iş yapacağız ama işin künhünü de sırrını da bileceğiz. Beraberlik sonsuza kadar devam etmez. Yarın aramız açıldığında ortaklıkta kalmayalım. Teknolojiye de sahip olacağız. Onun için kendi uçağımızı, kendi uydumuzu, kendi hava savunma sistemimizi kuracak adımları attık. Sivil Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü Bakanlık bünyesinde kurularak, havacılıkla ilgili yasal altyapının tamamı bitirildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havacılıkla ilgili her türlü düzenlemelerin denetlemelerin yapılması. Şimdi de havacılık ve uzay sanayinin geliştirilmesi için Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü... Kamudaki ekosistem tamam.
     Sektör artık yasal altyapısı tamamlanmış, bu altyapıyla yoluna devam edecek. Biz uçak yapmayacağız. Uçak yapanlara, Ar-Ge faaliyeti geliştirenlere destek olacağız. Görevimizi böyle belirledik. Onların bir küresel marka olacak bir ürün ortaya koymaları için gayret göstereceğiz. Amerika'yı yeniden keşfetmek gibi bir düşüncemiz yok. Küresel teknolojinin geldiği noktayı veri kabul edip, oradan işe başlayacağız. Onun üzerine kendi markamızı, kendi rengimizi ve katkımızı koyarak özgün uçağımızı da 10 yıllık bir hedef içerisinde bütün dünyanın semalarında uçurur hale geleceğiz."
    
     -"Havacılığın ayrıcalıklı bir sektör olduğunu biliyoruz"-
    
     Havacılığın ayrıcalıklı bir sektör olduğunu ve nükleerde olduğu gibi bazı ülkelerin bu konuda tutucu olduğunu da bildiklerini dile getiren Bakan Yıldırım, "Bu bizim bu teknolojiye erişmemizi engelleyen bir husus değildir. Bölgemizde barış ve istikrarının en büyük teminatı olan büyük medeniyetin devamı bir ülke olarak, bu sorumluluğumu eksiksiz yerine getirmek zorundayız. Bu fuar havacılık tarihimiz için, havacılığımızın geleceği bakımında önemli bir milattır, önemli bir başlangıçtır. Havacılığın yeni boyutuna odaklandığımızın bir göstergesidir. Havaalanlarımızın kapasitesini büyütmek hava koridorlarını genişletmek, emniyet ve güvenliği geliştirmek, havacılıktaki itibarımızı yükseltmek, hava taşımacılığında potansiyelimizi açığa çıkarmak, şimdi de havacılıkla ilgili ana ve yan sanayiyi geliştirecek adımları atmak. Bugün o gündür" diye konuştu.
     Yıldırım, "İstikbal göklerdedir" işaretinin içinin bu şekilde doldurulacağını ifade ederek, "Bizim bu alanda çok çalışmamız, çok gayret etmemiz lazım. Özel sektör, devlet, sivil toplum kuruluşları kimin elinde ne varsa kimin ne kabiliyeti varsa, hesap kitabı bir kenara bırakıp, bu hedefler için gücümüzü birleştirip yolumuza devam etmemiz lazım" dedi.
     TÜHESFO'nun açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, THY Teknik AŞ Genel Müdürü İsmail Demir de katıldı.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir