3. İstanbul Finans Zirvesi -SPK Başkanı Vedat Akgiray:(2) -"Bu iyi bir kriz bence. 10 yıl sonra…

  • Yazı boyutu
3. İstanbul Finans Zirvesi
  -SPK Başkanı Vedat Akgiray:(2)
  -"Bu iyi bir kriz bence. 10 yıl sonra…

3. İstanbul Finans Zirvesi -SPK Başkanı Vedat Akgiray:(2) -"Bu iyi bir kriz bence. 10 yıl sonra olsaydı çok daha büyük bir felaket olurdu"

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, yaşanan krizin zamanının iyi olduğunu belirterek, "10 yıl sonra olsaydı çok daha büyük bir felaket olurdu" dedi.
     3. İstanbul Finans Zirvesi'nde (IFS) konuşan Akgiray, gelişmekte olan ülkelere bakılması gerektiğini belirterek, bu ülkelerde de faizin düşmesi gibi bir durum söz konusu olacağını, bu durumda paranın nereye gidileceğinin sorulması gerektiğini söyledi.
     Akgiray, eski güzel günler düşünüldüğünde borç ve öz sermaye finansmanı arasında iyi bir ölçü olduğunu hatırlatarak, "Ancak şu an bu finansal krizi düşünecek olursanız bu dönem içerinde sadece öz sermaye finansmanını hafif hafif hatırlayabiliyoruz. Yani devamlı finansmanın sirkülasyonu ve el değişimi söz konusu. Böyle de devam ediyor" dedi.
     Sektör uzmanları olarak, mutlaka temel konulara geri dönülüp, yeniden değer modelinin sorgulanması gerektiğine dikkati çeken Akgiray, "Bu iyi bir kriz bence. 10 yıl sonra olsaydı çok daha büyük bir felaket olurdu. O yüzden ben bir düzenleyici olarak bütün hayatını serbest piyasa savunucusu olarak geçirmiş olarak böyle düşünüyorum" dedi.
     Akgiray, uzun vadede projeleri finans etmek ve kısmi vadede tüketici ihtiyaçlarını finanse etmenin bankaların da sorumluluğunda olduğunu ifade ederek, "Bir de borsaya baktığımız zaman hisse en likit araç. Düşünün ki, iflas ettiniz likiditeniz olmaz. Ama eğer verimli bir borsanız olursa sahip olabileceğiniz en iyi likiditeye sahip olmuş olursunuz. işin özü bu. O yüzde biz öz sermaye finansmanını tamamlayıcı olarak kredi finansmanına ekleriz. Bunu yaparken de aslında söylemek istediğimiz tıpkı 70-80'lerde olduğu gibi operasyonel olarak çok etkin verimli borsaların olmasıdır. Bence en iyi yol budur bankacılığın geleceği için" şeklinde konuştu.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir