3 İstanbul Finans Zirvesi -Avrupa Parlamentosu İlerici Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı…

  • Yazı boyutu
3 İstanbul Finans Zirvesi
  -Avrupa Parlamentosu İlerici Sosyalistler ve Demokratlar Grubu
  Başkanı…

3 İstanbul Finans Zirvesi -Avrupa Parlamentosu İlerici Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı Johannes Swoboda: -"Aşırı şişirilmiş finansal sektörde ekonomik büyüme azalıyor, eşitsizlik beraberinde geliyor" -"Ekonomide dengenin tekrar sağlaması için etkili bir düzenleme yapılmalı"

Avrupa Parlamentosu İlerici Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı Johannes Swoboda, "Aşırı şişirilmiş finansal sektörde ekonomik büyüme azalıyor, eşitsizlik beraberinde geliyor" dedi
     3. İstanbul Finans Zirvesi'nde (İFS) konuşan Swoboda, reel ekonomi ile mali sektör arasındaki dengenin artık korunamadığını ifade ederek, dengesizlik ile karşı karşıya bulunulduğunu söyledi.
     Gelir eşitsizliği ve azalan büyüme arasında çok doğrudan bir bağlantı olduğunu söyledi.
     Swoboda, şöyle devam etti:
     "Bütün istatistikler bütün çalışmalar gelir eşitsizliğinin arttığı yerde ekonomik büyümenin azaldığını gösteriyor. Bu aslına bakarsanız gelir ve zenginlik içerisindeki eşitsizliğin de en büyük göstergelerinden biri. ABD'de mali krize sebep olan mali konulardan biri de siyasetçiler...Özellikle siyasetçiler geliri düşük yoksul olan kişilerin gelir hakkına sahip olmamasını neredeyse teşvik ediyordu. Bunun sonucunda düşük ücretle onlara kredi verilmesi gündeme geldi. Çok düşük ücretle çok düşük geri ödemeli krediler verildi ya da krediler o kadar ucuzdu ki mali sektörde özellikle konut sektöründe bir balon oluştu. Bunun sonucunda da başka etkilerle birlikted krize sebep oldu"
     Konuşmasında bir banka tarafından yapılan "finans ve büyümenin yeniden değerlendirmesi" çalışmasına değinen Swoboda, "Aşırı şişirilmiş finansal sektörden bahsettiğimizde ekonomik büyüme azalıyor, eşitsizlik beraberinde geliyor. Finans sektörü ne kadar hızlı büyüyorsa ekonomik büyüme için o kadar kötü durum. Büyük ve hızla büyüyen finans sektörleri ekonominin geri kalanı için çok büyük bir maliyeti beraberinde getirebiliyor.Finans sektörünün bu şekilde olması kötü bir şey demek istemiyorum. Finans sektörü ekonomiye hizmet vermeli, yani gölgesinde bırakmamalı ekonomiyi.." diye konuştu.
     Yapılması gerekenler konusunda ise Swoboda, "İlk önce daha dengeli bir gelir ve zenginlik dağılımı olmasını sağlamamız gerekiyor. Her zaman bir fark olacaktır ama daha önceden de söylediğim gibi birden bire zenginlerle yoksullar arasında ki uçurumu kapatalım demiyorum" dedi.
     Avrupa'da kamu yatırımlarının geçtiğimiz yıllarda çok dramatik bir şekilde düşüş gösterdiğini anımsatan Swoboda, "ABD, Çin'de kamu yatırımı artıyor, Hatta Japonya'da bile bu yatırımın arttığını görüyoruz. Sadece AB'de azalıyor. Tabii bu istihdamı olumsuz yönde etkiliyor. Bunun yanında ekonomik büyüme de olumsuz etkileniyor. Tekrar yatırımın artmasına ihtiyacımız var ama bunun için de paraya ihtiyacımız var. Tabii ister istemez finans sektöründe para yeniden yatırım çalışmalarına yönlendirilmeli diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
     Ekonomide dengenin tekrar sağlaması gerektiğinin altını çizen Swoboda, şöyle devam etti:
     "Etkili bir düzenleme olması gerekiyor, aşırı olması değil. Kesinlikle buna katılıyorum, sonuçta burada düzenlemenin çok karmaşık olması gerekmiyor. Yakın zaman Finacial Times'da da şöyle bir şey söylendi: düzenleyiciler her şeyi basit ve anlaşılır kılmalı. Türkiye'deki bankalar krizin dışında kalabildiler. Çünkü işleri çok daha basit, negatif anlamda söylemiyorum çok daha şeffaf ve açık."
     Ekonominin yeniden dengeye kavuşturulmasının önemine değinen Swoboda, "Sürdürülebilir bir denge ve ekonomik büyümeye geri dönmek istiyorsak, şu an İspanya, Yunanistan ve diğer ülkelere yapılanlara odaklanmamamız lazım. Sürdürülebilir büyüme istiyorsak ilk başta tabii ki toplumun en üst sınıfıyla düşük sınıfları arasındaki bu uçurumu kapatmamız lazım. Gelir ve zenginliğin dağılımını 60'lara 70'lere döndürmeye çalışmamız lazım. Bir de kamu yatırımı da dahil olmak üzere bunlarını alt yapı yatımlarını arttırmamız gerekiyor" görüşxlerini paylaştı.
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir