3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi -Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin: -"Biz…

  • Yazı boyutu
3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi
  -Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin:
  -"Biz…

3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi -Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin: -"Biz kendimizi 5 milyar dolarlık ticaret hacmiyle kısıtlamak istemiyoruz. 2 yıldan az bir sürede iki ülkenin ticaret hacmini 10 milyon dolara çıkarabiliriz"

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin, Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolarla kısıtlamak istemediklerini belirterek, "2 yıldan az bir sürede iki ülkenin ticaret hacmini 10 milyon dolara çıkarılabiliriz" dedi.
     Büyükelçi Salaheldin, Uluslararası İşbirliği Platformu'nun düzenlediği 3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi'nin üçüncü gününde yaptığı konuşmada, zirvenin bölgesel ve uluslararası işbirliğine her sene yeni boyutlar kattığını söyledi.
     Mısır'daki gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Salaheldin, Mısır'da hem hükümeti destekleyenler hem de muhalefette olanlar bulunsa da her iki tarafın yeni anayasa yönünde referanduma gitme kararı aldığını aktararak, "Birçok Türk Mısır'da neler olup bittiğini daha iyi anlayabiliyor. Hatta Türkler Mısırlıların olduğundan çok daha iyimser. Özellikle Mısır'a yatırım yapan Türkler en iyimser olanlar. Çünkü son iki yıldır devrim boyunca işadamları Mısır'da kalmaya devam etti, yatırımlarını artırdı. Türklerin Mısır'daki yatırımının ederi 1,5 milyar dolar civarındadır. Türk işadamları aynı zamanda Mısır'a ihracatını da artırdı. Toplam ticaret hacmimiz şu anda bu sene 5 milyar doları bulmuştur. Bu, Türk yatırımcıların yalnızca Mısır ekonomisini temellerine dönük değil aynı zamanda Mısır'daki değişimi politikasına dönük bir güven oyu kullandığını söyleyebilirim" diye konuştu.
     Yaşam kayıpları ve yaralanmalar olsa da bunların komşu ülkelerle karşılaştırıldığında minimumda tutulduğunu ve Mısır'daki değişimin başarılı bir şekilde ilerlediğini belirten Salaheldin, Türk hükümetinin en başından itibaren Mısır devrimini desteklediğini ifade etti.
     Türkiye'nin Mısır'ı sadece politik olarak desteklemekle kalmadığını aynı zamanda ekonomik olarak da desteklediğine işaret eden Salaheldin, Türkiye'nin Mısır'la işbirliği yaparak Körfez ülkeleri ve Akdeniz'de etkin olabileceğini, Mısır'ın da Türkiye'yi özellikle Kafkaslar'a ve Balkanlar'a açılan bir kapı olarak görmesi gerektiğini söyledi.
     Türkiye ile Mısır'ın birbirine benzer dış politika hedefleri bulunduğuna dikkati çeken Salaheldin, "Devrim öncesi de durum böyleydi. Ama Mısır'daki değişimin ardından bu alanda dış politikaya bakış açımız daha da perçinlendi. Türkiye ve Mısır, İsrail'in 1967 itibariyle işgal ettiği topraklardan geri çekilmesi, Filistin'in işgal edilmiş topraklarını geri kazanıp kendi bağımsızlığını ilan etmesi ve başkentinin Kudüs olması konusunda aynı pozisyondadır. Aynı şey nükleer silahsızlanma ve tüm diğer konular için de aynıdır" şeklinde konuştu.
    
     -"2 yıldan az bir sürede iki ülkenin ticaret hacmini 10 miyon dolara çıkarabiliriz"-
    
     İki ülke arasında geleceği yönelik potansiyellere de değinen Salaheldin, "Biz kendimizi 5 milyar dolarlık ticaret hacmiyle kısıtlamak istemiyoruz. 2 yıldan az bir sürede iki ülkenin ticaret hacmini 10 milyon dolara çıkarabiliriz. Aynı zamanda Türklerin yatırımını 1,5 milyar dolardan 2-3 yıl içerisinde 5 milyar dolara da çıkarabiliriz. Mısır'da bulunan yatırımcılar önceden sadece tekstil alanıyla ilgilenirken artık, kömür madenciliği, enerji santralleri ve yenilenebilir enerji alanlarıyla ilgileniyorlar. Geliştirebileceğimiz yeni alanlardan biri de ortak Ar-Ge konusudur. Birçok Mısır Üniversitesi teknoparklar konusunda deneyimli olan öncüleri beklemektedir" ifadelerini kullandı.
     Büyükelçi Salaheldin, iki ülkenin biraraya gelerek Afrika'da bazı projeler yapabileceğine işaret ederek, gıda üretimi ve tarım mahsulleri alanlarında ve Afrika'nın az gelişmiş sektörlerini geliştirmeye katkıda bulunulabileceğini ve Orta Afrika ve Doğu Afrika'da ortak işbirliği geliştirmek için büyük bir fırsat bulunduğunu sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir