3. Akdeniz Ticaret ve Liman Kentleri Kongresi -Ekonomi Bakanı Çağlayan: "AB'nin her türlü…

  • Yazı boyutu
3. Akdeniz Ticaret ve Liman Kentleri Kongresi
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  "AB'nin her türlü…

3. Akdeniz Ticaret ve Liman Kentleri Kongresi -Ekonomi Bakanı Çağlayan: "AB'nin her türlü ikiyüzlülüğüne rağmen, biz 50 yıldan beri sürdürmüş olduğumuz AB'ye tam üyelik konusunda onların yakalarını bırakmayacağız" -"Eğer Türkiye; hani bu AB'nin çifte standart uygulayarak birliğin tam üyesi yapmama konusunda adeta işkence yapmaya çalıştığı Türkiye; bugün AB üyesi olsaydı, yüzde 8.5 büyüyen Türkiye, geçen yılın 1.5 büyüyen Avrupa'yı yüzde 1.8 büyüme rakamına çekecekti"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "AB'nin her türlü ikiyüzlülüğüne rağmen, biz 50 yıldan beri sürdürmüş olduğumuz AB'ye tam üyelik konusunda onların yakalarını bırakmayacağız" dedi.
     Bakan Çağlayan, Mersin HiltonSA Oteli'nde gerçekleştirilen "3. Akdeniz Ticaret ve Liman Kentleri Kongresi" kapsamında düzenlenen "Dünyanın Deniz Yolları Akdeniz'de Kesişiyor" konulu oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin dönem başkanlığında Avrupa ile ilişkilerine devam edeceğini belirtti.
     Konuşmasını "AB'nin her türlü ikiyüzlülüğüne rağmen, biz 50 yıldan beri sürdürmüş olduğumuz AB'ye tam üyelik konusunda onların yakalarını bırakmayacağız" diye sürdüren Bakan Çağlayan, AB'nin 2011 yılında yüzde 1.5 büyüme rakamı yakaladığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
     "AB'nin sadece 3 tane ülkesi yüzde 1 üzerinde büyümeyi öngörüyor. Eğer Türkiye; hani bu AB'nin çifte standart uygulayarak birliğin tam üyesi yapmama konusunda adeta işkence yapmaya çalıştığı Türkiye; bugün AB üyesi olsaydı, yüzde 8.5 büyüyen Türkiye, geçen yılın 1.5 büyüyen Avrupa'yı yüzde 1.8 büyüme rakamına çekecekti. AB, Türkiye'nin sayesinde yüzde 20 daha fazla büyüyecekti. Türkiye yük katan değil, yük almaya gelen bir pozisyona düşmüştür. Biz AB konusunda yolumuzda ilerleyeceğiz, reformları yapmaya devam edeceğiz, ekonomik standartları geliştirirken, demokratik standartları geliştirmeye devam edeceğiz. Yaş ortalaması 45'e gelen Avrupa ve yaş ortalaması 29 olan Türkiye, durmadan, bıkmadan yoluna devam edecek. 2023 hedeflerine sahip olduğumuz gün, o zaman Avrupa düşünecek, biz karar vereceğiz."
    
     -"S&P karizmayı çizdirdi"-
    
     Bakan Çağlayan, "Kısa bir süre önce Türkiye'nin karizmasını çizmeye çalışan S&P, bana göre çifte S&P şirketi Türkiye ile yapmış olduğu adeta yanlı ve yanlış değerlendirmeyle kendi karizmasını çizdirdi. Türkiye'deki hiçbir yatırımcı bunu dikkate bile almadı" dedi.
     Zafer Çağlayan, Türkiye'nin böyle küresel bir kriz döneminde ilk defa 4 yıldır hiçbir şekilde IMF ile bir anlaşma yapmadığını belirterek, şunları kaydetti:
     "9 yıl önce IMF'ye 23.5 milyar dolar borcu olan Türkiye, şimdi IMF'ye borcunu 1.7 milyar dolara düşürdü. 9 yıl önce Türkiye'nin toplam milli geliri 230 milyar dolardı. IMF'ye borcu 23.5 milyar dolardı. Yani Türkiye bundan 9 yıl önce milli gelirinin yüzde 10'undan daha fazla IMF'ye borçlu olan bir ülkeydi. Türkiye geçen yıl 772 milyar dolarlık bir milli gelir elde etti. IMF'ye bugün borcu sadece 1.7 milyar dolar. Türkiye'nin IMF'ye 2013 yılının Nisan ayında ödeyeceği bu borcu, evelallah bugün birçok şirketinin çıkıp bir araya gelse ödeyeceği bir duruma gelmiştir."
     Türkiye'nin bu zenginliğini tüm dünya ile paylaşmak istediğini dile getiren Çağlayan, "Böylesine yoğun küresel krizden küresel işbirliği ile çıkacağımızı düşünüyoruz. Bu kapsamda 70'e yakın ülkeyle aramızda vizeyi kaldırdık. 19 ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzaladık. Biz tüm dünya ile ticareti, siyaseti ve sosyal hayatı paylaşmayı kendine görev edinmiş olan bir ülkeyiz. Türkiye büyüyorsa bundan dolayı büyüyor" dedi.
    
     -Akdenizli olmak-
    
     Akdenizli olmanın önemli bir özellik olduğunu, Akdenizli olmanın, aynı havayı solumanın, aynı suyu içmenin ötesinde, bir aile olmak anlamına geldiğini belirten Çağlayan, "Bugün bizi bir araya getiren bu önemli çalışma da aslında bir yerde, Akdeniz ve Akdenizli olmanın özelliği. Bundan 400 yıl önce Akdeniz dünya ticaretinin yarısından fazlasını gerçekleştiriyordu. Bugün azalmış olmakla beraber Akdeniz dünya ticaretinde önemli yer almaya devam ediyor. Bilhassa Akdeniz dünya ticaretinde başarılı bir şekilde yer alırken, Akdeniz'in dünya ticaretinin yeri de her geçen gün giderek artıyor" dedi.
     Akdeniz ülkelerinin geçen yıl toplam dünya ticaretinden 3.5 trilyon dolarlık bir pay aldığını kaydeden Çağlayan, şunları söyledi:
     "Dünya ticareti geçen yıl 18 trilyon dolar olduğuna göre, demek ki dünya ticaretinin yüzde 20'si Akdeniz ülkeleri tarafından oluşturulmuş. Tabii böylesi güçlü bir yapı maalesef kendi içindeki ticareti geliştirememiş. Akdeniz ülkelerinin kendi ticaret hacmi sadece 500 milyar dolarlık oldukça düşük bir rakama denk geliyor. Bu toplam dünya ülkeleriyle yaptığı ticaretin sadece yüzde 14'ü. Oysa bugün AB'nin toplam ticareti içinde kendi arasında yaptığı ticaret payı yüzde 70'dir. Dünyanın birçok bölgesinde çok yüksek şekilde ticari ilişkileri geliştiren Akdeniz ülkelerinin kendi arasındaki ticaret hacminden dolayı mutlu olmak mümkün değil."
     Bir araştırmada, dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 25'nin komşu ülkeler arasında yapıldığının belirlendiğini anlatan Çağlayan, "Biz son derece birbirine yakın olan bir coğrafya içinde, mizacımız huyumuz, yapımız, yemek alışkanlıklarımızın birbirine çok benzediği bir ortamda maalesef ticaretimizi iyi bir şekilde geliştirememişiz. Türkiye olarak her türlü işbirliğine açığız. Türkiye olarak tüm dünya ile barış, huzur ve refahın egemen olması doğrultusunda yoğun gayretler sarf ediyoruz; ve bugün dünya ekonomisinin ciddi manada krizde olduğu dönemde, Türkiye dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ekonomi mucizesini gerçekleştiriyor" diye konuştu.
    
     -KKTC'li bakanların konuşması-
    
     KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da kongrede yaptığı konuşmada, KKTC olarak ekonominin geliştirilmesi, dış yatırımlara açılması, büyük projelerde yer alması adına çalıştıklarını belirtti.
     Ancak KKTC'nin insani temeli olmayan ambargolar nedeniyle dışa açılımda sorunlar yaşadığına dikkati çeken Atun, bu sorunlara rağmen dışa açıklığı güçlenen bir konumda olduklarını kaydetti.
     KKTC ekonomisinde hizmetler sektörünün önemli bir yeri olduğunu, turizm alanında 2009 yılından bu yana istikrarlı gelişmenin hızla devam ettiğini anlatan Atun, "Ülkemize gelen yolcu sayısı artıyor. İhracatta da benzer büyümeler oldu. KKTC her şeye rağmen gelişen, büyüyen, yatırımlara açık, turizm, eğitim, ulaştırma ve enerji alanlarında potansiyellere sahip bir ülke" dedi.
     KKTC'ye uygulanan siyasi ambargoların dış ticaret üzerinde bir engel olarak durduğunu ifade eden Sunat Atun, "Halen bu ambargo yıllardır dile getirilen, hiçbir insani temeli ve adil gerekçe ile açıklanmayacak bir utanç duvarıdır. Bu duvarın sökülmesine katkı koyanlar, gün gelecek bundan gurur duyacak" dedi.
     Doğu Akdeniz'de ticaretin serbestleşmesinin, alt yatırımların yapılmasının potansiyeli daha da artıracağına dikkati çeken Atun, "AB'yi arkasına alarak Türkiye ve KKTC'ye sırtını dönem Rum yönetimi, ekonomik sorunlarla karşı karşıya. Bölgesel işbirliği sebebiyle barışçıl çağrılarımıza olumlu yanıt verdiğinde, Güney Kıbrıs'ın sorunlarına çözüm bulanacağına inanıyorum" dedi.
     KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise yıllardır ekonomik izolasyonlar neticesinde tam anlamıyla gelişemediklerini belirterek, "Bizim IMF'miz yok ama Allah'a çok şükür bizim dünyada bir Anavatan'ımız var" dedi.
     Adada kesin ve kalıcı bir çözüm için çalışmaları sürdürdüklerini, fakat Türk ulusunun her zamanki hoşgörüsü yanında Güney'den herhangi bir el uzanmadığını kaydeden Saner, "Ülkelerle teması Anavatan ile sağlıyor ve bu çerçevede ciddi adımlarla yürüdüğümüzü ifade etmek istiyorum" dedi.
     Kruvaze turizminin yeterli olduğuna inanmadıklarını belirten Saner, "Deniz, kum, güneş turizminin yanında Hristiyanların kutsal toprak adlettikleri Kudüs'ü ziyaret için kruvaze turizmi için aday olmak zorundayız. Başka bir şansımız yok" dedi.
     Konuşmaların ardından Mersin Deniz Ticaret Odası ve İskenderiye Deniz Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
     Bu arada programda yer alacağı duyurulan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Mısır Arap Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Dr. Gala Mustafa Said'in, yoğun programları nedeniyle kongreye katılamadığı öğrenildi.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir