2B arazilerinin satışı -Kocaeli Defterdarı Dal: "İlimizde başvuru sayısı 5 bin 27'ye ulaşmış ve…

  • Yazı boyutu
2B arazilerinin satışı
  -Kocaeli Defterdarı Dal:
  "İlimizde başvuru sayısı 5 bin 27'ye ulaşmış ve…

2B arazilerinin satışı -Kocaeli Defterdarı Dal: "İlimizde başvuru sayısı 5 bin 27'ye ulaşmış ve başvuru oranı yüzde 56 olarak gerçekleşmiştir"

Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, Kocaeli'de 2B başvuru sayısının 5 bin 27'ye ulaştığını belirterek, başvuru oranının da yüzde 56 olarak gerçekleştiğini bildirdi.
     Dal, yaptığı yazılı açıklamada, orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin hak sahiplerine satışını düzenleyen "6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun"nun 26 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, kanunun yayınlanmasıyla başlayan satın alma başvurularının Kocaeli Defterdarlığı'nın Gebze ve İzmit Emlak müdürlüklerinde halen devam ettiğini kaydetti.
     Son başvuru tarihinin 30 Ekim olduğunu ifade eden Dal, vatandaşların bu tarihe kadar başvuru yapmadıkları takdirde kullanmakta oldukları arazileri doğrudan satın alma haklarını kaybedeceklerini vurgulayarak, Gebze ve İzmit Emlak Müdürlüğü'nce ilan edilen listelerde adı bulunan vatandaşların başvuru yapana kadar sadece kullanıcı olduklarını ifade etti.
     Dal, başvuruda bulunanların hukuken "hak sahibi" niteliğini kazandıklarını belirterek, bu nedenle vatandaşların hak sahibi olabilmeleri için 30 Ekim tarihinden önce başvurularını yapmaları ve başvuru bedellerini yatırmaları gerektiğini kaydetti.
    
     -"Başvuru oranlarında 4. sırada"-
    
     2B kullanıcılarının satış bedellerine mahsup edilmek üzere Kocaeli'deki tüm ilçe sınırları içindeki mahalle ve köylerde bulunan araziler için 2 bin lira başvuru bedelini ödeyerek satın alma başvurusu yapma işlemlerinin devam ettiğini belirten Dal, halk arasında başvuru süresinin uzatıldığı yönünde gayri hukuki ve hak sahibi vatandaşların mağduriyetine sebep olabilecek dedikodulara itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.
     Dal, Kocaeli genelinde 8 bin 833 2B kullanıcısı olduğuna dikkati çekerek, "6292 sayılı yasayla tanınan bu tarihi fırsata vatandaşlarımızın gösterdikleri yoğun ilgi sonunda, ilimizde 5 Ekim itibariyle başvuru sayısı 5 bin 27'ye ulaşmış ve başvuru oranı yüzde 56 olarak gerçekleşmiştir. Bakanlığımız Milli Emlak Otomasyon Projesi kayıtlarına göre başvuru oranları dikkate alındığında ilimiz Türkiye genelinde dördüncü sırada yer almaktadır" ifadesini kullandı.
     Başvuruların halen devam etiğini ve Cumartesi günleri de başvuru aldıklarını anlatan Dal, 2B arazileri ile ilgili bilgi almak isteyenlerin "www.kodef.gov.tr" adlı internet sitesinden de gerekli bilgilere ulaşabileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir