29. Ulusal Bilişim Kurultayı Ankara'da başladı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı…

  • Yazı boyutu
29. Ulusal Bilişim Kurultayı Ankara'da başladı
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı…

29. Ulusal Bilişim Kurultayı Ankara'da başladı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Türkiye, bilişim alanında çok daha fazla yoğunlaşırsa, 2023 hedeflerinin de üzerine çıkılabilir. Mesele sanal alemi algılayabilmektir, bunu algılayabildiğimiz anda ülkeye ve insanlığa çok daha büyük katkı verebiliriz" -"Altyapıyı, üzerindeki trafiğin gelişmesi için bir araç olarak görmek zorundayız. Buna yönelik düzenlemelerimizi yaptık, bugün yarın yayımlanacak. Böylece artık, Geçiş Hakları Uygulama Yönetmeliği birçok konuyu açıklığa kavuşturacak, bu konudaki yetki karmaşasını da ortadan kaldıracak"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin bilişim alanında çok daha fazla yoğunlaşması halinde, 2023 hedeflerinin de üzerine çıkılabileceğini belirterek, "Mesele sanal alemi algılayabilmektir, bunu algılayabildiğimiz anda ülkeye ve insanlığa çok daha büyük katkı verebiliriz" dedi.
     Yıldırım, 29. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, toplantının bilgi ve iletişim sektörünün gelişmesi için hayati önem sahip olduğunu söyledi. Bu yılki 'Atılım İçin Bilişim' temasının ilgisini çektiğini ifade eden Yıldırım, "Demek ki bilişim alanında bir şeyler yapmışız. Atılımdan bahsettiğimize göre, bir temel ve altyapı oluşmuş. Bundan sonra hız arttırmaya, zamanı etkin kullanmaya yönelik yeni şeyler yapmamız lazım" dedi.
     Bilişimin yeni bir evreye girdiğini belirten Yıldırım, yeni bazı idari kararların, piyasa düzenlemelerinin, uluslararası ilişkilerin gözden geçirileceği yeni bir vizyona ihtiyaç olduğunu söyledi.
     Yıldırım, bilişimle ilgili hedefleri 2009'da 10. Ulaştırma ve İletişim Şurası'nda koyduklarını hatırlatarak, o dönem bazılarının bunları başarılamaz bulduğunu ifade etti. O dönem 2023'te 30 milyon geniş bant abone sayısı hedefi koyduklarını dile getiren Yıldırım, geniş bant abone sayısının şimdiden 20 milyonu bulduğunu, bu hedefin yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.
    
     -"Altyapıya yatırıma devam"-
    
     Yıldırım, bilişimde değişimin doğrusal değil, eğrisel olduğunu kaydederek, bu hesabı görmek gerektiğini vurguladı.
     Son iki yılda veri trafiğinin 15 kat arttığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Şimdi övünüyoruz, Avrupa'dan ve Amerika'dan hızlıyız. Harran mı, Harvard mı- böyle reklamlar var. Millet şunu unutuyor, senin trafiğin ne kardeşim, adamın trafiği ne- Aynı trafikte yarıştır bakalım, nal toplarsın. Gerçekçi olalım, onun için madde 1, altyapıya yatırıma devam, hem de çok seri bir şekilde mutlaka altyapı yatırımlarını kesintisiz şekilde sürdürmemiz lazım. Peki niye olmuyor- Kim yapacak, biz yapmayacağız, sektörü serbestleştirdik. Biz engel olmayalım yeter. Bizim gibi ülkeler veya bizden daha az gelişmiş ülkeler bu işi yapanlardan para kazanmayı hedefliyor, yanlış buradadır. Halbuki bunlar kazanmak için araçtır. Onun için bu altyapıyı bir ticaret vasıtası olarak asla göremeyiz, bu anlayıştan vazgeçmemiz lazım. Altyapıyı, üzerindeki trafiğin gelişmesi için bir araç olarak görmek zorundayız. Buna yönelik düzenlemelerimizi yaptık, bugün yarın yayınlanacak. Böylece artık, Geçiş Hakları Uygulama Yönetmeliği birçok konuyu açıklığa kavuşturacak, bu konudaki yetki karmaşasını da ortadan kaldıracak."
     Baz istasyonlarıyla ilgili bugün için iyi bir noktada olunduğunu belirten Yıldırım, geleceğe yönelik ihtiyaçlar açısından bu konuda yapılacak çok işin olduğunu söyledi. Yıldırım, evrensel hizmet yükümlülüğüyle 2 bin 128 yerleşim yerine istasyonlar kuracaklarını ifade ederek, "Parayı biz vereceğiz, evrensel hizmet yükümlüleri bunu yapacak. İstiyoruz ki dağda, bayırda ve ovada hiç kimse kapsam dışında kalmasın" diye konuştu.
     Dijital Türkiye Platformu ile TÜBİSAD'ın bilişim sektörünün geleceğine yönelik kapsamlı birer çalışma yaptığını, önerilerde bulunduğunu belirten Yıldırım, önemli olanın bunları eyleme dönüştürmek olduğunu söyledi.
    
     -"Kendi akıl gücümüze güvenmemiz lazım"-
    
     Bilişim alanındaki gelişmelerden bahseden Yıldırım, daha önce ürün olarak kabul edilmeyen hizmet ihracatının desteklenir hale geldiğini dile getirdi. Yıldırım, yerli sanayi desteklemede istenen noktada olunmadığını belirterek, herşeyin kamunun sırtına yüklenmemesi gerektiğini, Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olacaksa kendi akıl gücüne, kendi akıl terine sonuna kadar güvenmesi gerektiğini vurguladı.
     FATİH (Fırsatları Artırma Tekonolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi'nin örnek bir çalışma olduğuna işaret eden Yıldırım, "Dünya devleri, burnundan kıl aldırmayanlar, bizle konuşmayanlar hep bizden imtiyaz beklediler. Ahmet Nazif Zorlu'yla girdiler huzura, boylarının ölçüsünü aldılar. Fiyat teklifi olarak Zorlu'dan yüzde 130 pahalı teklif verdiler. Yani Türkiye'yi bu kadar kolay söğüşlenecek bir ülke olarak kimse göremez. İhalede 80 bin küsur akıllı tahtayı aldık, şimdi de gerisini alacağız" ifadelerini kullandı.
     Salonda bulanan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'nun kalan bölümün de ihalesini alacaklarına yönelik sözleri üzerine Yıldırım, "Geri kalan büyük partiyi alacağını garanti görme. Yine geleceksiniz, hodri meydan deyip, girip gücünüzle alacaksınız" dedi. Bunun üzerine Zorlu'nun, "Sayın Bakanım, biz güreşte kuvvetliyiz" sözüne binaen Bakan Yıldırım da "Şike yok, taraf tutmak yok. Kendi gücünüze, emeğinize güvenerek iş alacaksınız" diye konuştu.
     Bilişim sektörünün stratejik sektör olarak ilan edildiği anımsatan Yıldırım, asgari 50 milyon lira yatırım yapanın teşviklerden yararlanabildiğini ifade etti.
     Yıldırım, buna ilaveten sektöre Ar-Ge desteği verdiklerini belirterek, yönetmeliği hazırladıklarını ve 1 Ocak'ta yürürlüğe gireceğini bildirdi. İlk destek sözünü Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) verdiğini belirten Yıldırım, bu kurumun siber güvenlik konusunda çalışma yaptığına dikkati çekti.
     Bugün internetin bir ülkenin malı olmaktan çıkarak, herkesin malı olduğunun altını çizen Yıldırım, "Bugün bir üstün zekalı genç, o anlı şanlı ülkelerin, anında herşeyini duman edebilir. Siber güvenlik ülke güvenliği kadar etkili hale geldi. Saldırmak kolay savunmak zor, saldırmak çok ucuz, savunmak bir o kadar pahalı. Onun için birlikte çalışıp iş birliği yapacağız" diye konuştu.
     Yıldırım, Türkiye'nin bilişim alanında çok daha fazla yoğunlaşması durumunda, 2023 hedeflerinin de üzerine çıkılabileceğini kaydederek, "Mesele sanal alemi algılayabilmektir, bunu algılayabildiğimiz anda ülkeye ve insanlığa çok daha büyük katkı verebiliriz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir