29. Ulusal Bilişim Kurultayı (2) -TÜBİSAD Başkanı Cılız: -"Bilişim sektörü ekonomik kalkınma…

  • Yazı boyutu
29. Ulusal Bilişim Kurultayı (2) 
  -TÜBİSAD Başkanı Cılız:
  -"Bilişim sektörü ekonomik kalkınma…

29. Ulusal Bilişim Kurultayı (2) -TÜBİSAD Başkanı Cılız: -"Bilişim sektörü ekonomik kalkınma için çok önemli" -"BİTS stratejisi, büyüme stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmeli. Sektöre yönelik güçlü yasal alt yapı oluşturularak, BİTS'e dayalı istihdam yaratılmasına dönük eğitim politikası geliştirilmeli" -Doç. Dr. İzmen: -"Bilişim sektörü, diğer sektörlerden farklı bir önemle ele alınmayı hak ediyor, sektörün bu önemi kendisinden ziyade diğer sektörlere yaptığı katkıdan kaynaklanıyor"

Türkiye Bilişim Sanayiciler Derneği (TÜBİSAD) Başkanı, Kemal Cılız, bilişim sektörünün ekonomik kalkınma için büyük önem arzettiğini bildirdi.
     Ulusal Bilişim Kurultayı'nın 2'nci gününde, TÜBİSAD'ın Eylül ayında kamuoyu ile paylaştığı "Atılım için Bilişim: Türkiye Ekonomisi için Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü" raporu ele alındı.
     Kurultayda konuşan Cılız, TÜBİSAD'ın bilgi teknolojileri sektörünün yüzde 95'ini temsil ettiklerini belirterek, bilişim ve iletişim sektörlerinin son 30 yılda dünyaya damga vurduğunu ifade etti.
     Cılız, Türkiye'nin 2023'de dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini ancak bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün hızlı gelişimi ile yakalayabileceğini söyleyerek, "Bilişim sektörü ekonomik kalkınma için çok önemli" görüşünü dile getirdi.
     Hızlı büyüme için rekabet üstünlüğünün yakalanması gerektiğini vurgulayan Cılız, bunun da katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmeye bağlı olduğuna dikkati çekti. Cılız, dünya ticaretinde yüzde 14 olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü (BİTS) payının Türkiye'de yüzde 3 olduğunu söyledi.
     Türkiye'de BİTS üretkenliğinin, toplam özel sektör üretkenliğinin dört katı olduğunu belirten Cılız, "Türkiye, 1960'lı yıllarda aynı gelişmişlik düzeyinde bulunan ancak teknolojiye yaptığı yatırımla önemli adımlar atan Singapur ve Güney Kore'nin çok gerisinde kaldı" diye konuştu.
     Cılız, TÜBİSAD'ın Türkiye'de BİTS'in gelişimi için bazı öneriler hazırladığını kaydederek, "BİTS stratejisi, büyüme stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmeli. Sektöre yönelik güçlü yasal alt yapı oluşturularak, BİTS'e dayalı istihdam yaratılmasına dönük eğitim politikası geliştirilmeli" ifadelerini kullandı.
    
     -Bilişim ayrıcalığı hak ediyor-
    
     Raporun oluşum sürecine katkı veren Doç. Dr. Ümit İzmen, bilişim sektörünün diğer sektörlerden farklı bir önemle ele alınmayı hak ettiğini kaydederek, sektörün bu öneminin kendisinden ziyade diğer sektörlere yaptığı katkıdan kaynaklandığını ifade etti.
     Türkiye üretim ve ihracat yapısında düşük teknolojiden, orta teknolojilere doğru bir geçiş yapabildiğini ancak bu geçişin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yeterli olmadığını ifade eden İzmen, Türkiye'nin yüzde 4,5 ile büyümesini sürdürmesi durumunda bulunduğu yerde kalmaya devam edeceğini kaydetti.
     İzmen, Türkiye ekonomisindeki BİTS'in payının, Güney Kore ve Çin ile karşılaştırıldığında düşük olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu sektördeki yatırımların artmasıyla, 2023 hedeflerine ulaşmasının mümkün olabileceğini dile getirdi.
     İzmen ayrıca, BİTS yatırımlarının gayri safi yurt içi hasıla içindeki payında yüzde 1'lik artış meydana geldiğinde, bu durumun kişi başına gelirde yüzde 1,8'lik bir artış sağladığının altını çizdi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir