29. Bilişim Kurultayı -TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Cılız: "Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük…

  • Yazı boyutu
29. Bilişim Kurultayı
  -TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Cılız:
  "Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük…

29. Bilişim Kurultayı -TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Cılız: "Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini tutturabilmesi bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün stratejik sektör olarak kabul edilmesi ve politikalar geliştirilmesiyle mümkün olacak"

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini tutturabilmesinin bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün (BİTS) stratejik sektör olarak kabul edilmesi ve zaman geçirmeden bu kabul çerçevesinde politikalar geliştirilmesiyle mümkün olacağını bildirdi.
     Cılız, yaptığı yazılı açıklamada, TÜBİSAD'ın bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye ekonomisindeki yerini, ekonomik ve sosyal gelişmeye katkılarını anlatan ve somut öneriler içeren "Atılım İçin Bilişim: Türkiye Ekonomisi için Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü" Raporu'nu kamuoyuyla paylaştığını belirterek, 21-23 Kasım tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek 29. Bilişim Kurultayı'nın temel argümanının da "Atılım için Bilişim" olmasından dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti.
     Kurultay'da "Atılım için Bilişim"in 3 önemli başlığının 22-23 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 3 ayrı oturumda ele alınacağını belirten Cılız, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
     "Bu yıl Atılım İçin Bilişim Raporumuzda da yer alan konular Kurultay'da detaylı bir şekilde tartışılacak. 22 Kasım tarihinde, 'Türkiye e-dönüşüm ve bilişim stratejisini nasıl yönetmeli' başlığı altında düzenlenecek oturumda TÜBİSAD'ın görüşlerini aktarma fırsatı bulacağım. Bilişimin Türkiye ekonomisi ve 2023 hedefleri açısından önemini sürekli olarak vurguluyoruz. Türkiye geçmiş 50 yılda yüzde 4,5; 2001-2007 yılları arasında yüzde 6,5 büyüdü, 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için de yıllık yüzde 8,5 büyüme gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu hedef de raporumuzda yer alan diğer ülkelerde görüldüğü gibi ancak bilişime gereken önem verilerek yakalanabilir."
     Hızlı büyüme için rekabet üstünlüğünün yakalanması gerektiğini vurgulayan Cılız, bunun da ancak katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmeye bağlı olduğuna dikkati çekti. Ekonomiyi ileri teknolojinin sürüklediğini belirten Cılız, dünya ticaretinde yüzde 14 olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü payının Türkiye'de sadece yüzde 3 olduğunu kaydetti.
     Diğer birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de üretkenliğin BİTS'de diğer sektörlere göre çok daha yüksek olduğunu kaydeden Cılız, Türkiye'nin 2023 yılında en büyük 10 ülke arasında yer alması için sektöre dönük bütüncül, sistemli, sürekli ve tüm toplum tarafından benimsenen bir politika ile desteklenmesi gerektiğini ifade etti.
    
     -TÜBİSAD'ın önerileri-
    
     Açıklamada, TÜBİSAD'ın Türkiye'de BİTS'in gelişimi için hazırladığı öneriler şöyle sıralanıyor:
     BİTS stratejisi, büyüme stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmelidir, sektöre yönelik güçlü yasal alt yapı oluşturulmalıdır, BİTS'e dayalı istihdam yaratılmasına dönük eğitim politikası geliştirilmelidir, küresel rekabetçi BİTS için hizmet ve yazılım ihracatı desteklenmelidir, rekabetçi, yaygın ve ucuz iletişim altyapı ve hizmetleri sağlanmalıdır, BİTS'in iş dünyasına nüfuzu artırılmalıdır, Ar-Ge ve yenilikçilik desteklenmelidir, girişimci kültürün güçlendirilebilmesi için girişim sermayesinin oluşumu hızlandırılmalıdır, BİTS'ten alınan vergiler büyümeyi teşvik edecek, derinleşmeyi sağlayacak ve ihracatı güçlendirecek şekilde değiştirilmeli ve vergi yükü azaltılmalıdır, hizmet ve altyapılarda etkin rekabet ortamı tesis edilmeli ve yeni teknolojilere dayalı BİTS altyapılarının kurulması için uygun ortam yaratılmalıdır.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir